Kediler

Kedilerde Pire Temizliği Yöntemleri

Kedinin Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedilerin tüylerine gösterdiği özen son derece dikkat çeker. Fakat bu durum sanılanın aksine farklı bir noktayı temsil ediyor. Örneğin tüylerini yalayarak temizleyen kediler pire olup olmadığını fark etmez. Hatta fark etse bile bunu size belli etmekten başka pekte yapabileceği bir şey yoktur. Kedilerde pire temizliği nasıl yapılır sorusunun muhatabı sahibidir. Öncelikle pirelerin dış parazitler arasında oldukça yoğun biçimde gözlendiğini söylemeliyiz.

Bir şekilde yün ya da halı gibi motiflerin üzerine tutunarak aylarca buralarda sabit kalabilen pireler bir şekilde kediniz geçerken üzerlerine zıplayabilirler. Sonrasında ise kanını emmeye başlayan pireler aynı zamanda kedinizin aşırı düzeyde kaşınmasına sebebiyet verirler. Aslına bakarsanız kedinizin kaşınması bir pire göstergesi olarak tanımlanamaz. Kaşınmaması ise pire olmadığı anlamına gelmez.

Çünkü kaşındırmayan pireler olduğu gibi farklı dermatolojik rahatsızlıklardan ötürü kaşınması yine mümkündür. Bunu anlamanın en kolay yolu ise tespit edebilecekseniz kendinizin, daha önce yapmadıysanız veterinerinizin bir pire muayenesi yapmasından geçer. Pirelerin varlığı kanıtlandıktan sonra ise pireler kediden nasıl temizlenir sorusunun cevabına gelmek daha kolay olacaktır. Fakat öncelikli olarak kedi piresinin insana bulaşıp bulaşmayacağı gibi alternatif sorulara yönelmek istiyoruz.

Kedilere Bulaşan Pire İnsana Geçer Mi?

Kedinizin üzerinde pire gördüğünüzde muhtemelen aklınızda ilk canlanan soru işareti bu olmuştur. Yani kendinizin tehlikede olup olmadığınızı düşünmeye başlamışsınızdır. Öncelikle kedilerde görülen pireler asla insanların üzerine yapışmazlar. Aslında bunu yapabilecek formda olup insanlara çok rahat atlayabilirler. Kan sıcaklıkları kedilerde daha fazla gözlemlendiğinden ötürü kedileri tercih ederler. Burada kedi tüylerinin cazip gelmesini de es geçmemek gerekiyor.
Fakat pirelerin size bulaşmayacağı kedinizin pire temizliği ile kurtulabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer kedinizin üzerinde pire gördüyseniz temel anlamda tüm evinizde pire olma ihtimali yüksektir. Bu aşamada evinizi pirelerden kurtarmak zorundasınız. Aksi halde kedinizde kullanacağınız pire ilaçları işe yarasada halınızın üzerine, perdelere ya da eşyalara tutunmuş pireler tekrardan minik dostunuza musallat olacaklardır.

Kedilerde Pire Temizliği

Kedilerde pire temizliği sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Hem kedinize hem de evinize genel bir bakım ve ilaçlama yapmak zorundasınız. Bunu adım adım irdelediğimizde ise şu şekilde bir yol haritasıyla karşılaşıyoruz.

 • Pire Muayenesi

Öncelikli olarak gerçekten kedinizin pire temizliğine başlamadan evvel pireyle mücadele ettiğinizden emin olun. Bunu sağlamak amacıyla veterinerinizden destek talep edebilirsiniz.

 • Pire Damlaları

En çok kullanılan pire damlaları kediler için en ideal ilaçlardır. Damlanın kedinin üzerinde omurgası üzerine dökülüyor olmasıyla kimyasal hiçbir içeriğinin zarar vermemesi sağlanıyordu. Ancak artık üretilen kedi pire damlaları kediler yaladıklarında etkisini daha fazla gösteriyor. Özel yağlı formüllerle üretilmelerinden ötürü yalanarak kedinin iç parazitlere karşı ve dış parazitlere yönelik savaş vermesini sağlıyorlar. Tüm vücuduna yayılan bu damla sayesinde irili ufaklı pirelerin yerlere döküldüğünü kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

 • Pire İlaçları

Damla en çok kullanılan pire ilacı olmasına rağmen kedilerde pire temizliği için önemli olan diğer hususlar dikkat çeker. İri pirelerin bu damlalara karşı bağışıklık kazanmasından ötürü hap tedavisi başlatılabilir. Bu ilacın veteriner gözetiminden bağımsız kullanılması önerilmez. Ayda bir defadan fazla kullanılmayan bu hap büyük pireleri dökmeyi başarır.

 • Pire Şampuanları ve Duş

Kedinizde pire gördüğünüzde ya da pire görmeseniz bile önlem almak amacıyla her 15 günde bir bunu tekrarlayabilirsiniz. Pire şampuanı mevcut pireleri önlediği gibi pirelerin zıplamasını önleyen bir formüle sahiptir. Bu noktada düzenli uygulandığında etkileri net olarak görülebilmektedir.

 • Pire Spreyleri

Spreyler kedilerde pire temizliği için ucuz bir alternatif olarak görünüyorlar. Fakat bilmeniz gereken bir husus var. Bu tip ucuz pire ürünlerinde kimyasal dozajı çok daha fazladır. Spreyin en büyük alternatifi olan pudra doğal bir temizleyici ve pire dökücü olarak düşünülür. Fakat o da aynı şekilde göz, yüz, burun ve ağızdan hatta kulaklardan uzak tutulmalıdır. Aksi halde ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

 • Pire Tasması

Pire tasmaları aslında tasmadan ziyade üzerindeki ilaçla işlevsel olmaktadır. Özel bir pire ilacına sahip olan bu tasmayı kedinize giydirdiğinizde ilaç yavaş yavaş tüm vücuduna yayılmaya başlar. Sonrasında ise pireleri dökerek arındırır. Etkisini görmek için bu ilacın kedinizin vücuduna temas etmesi şarttır.

 • Pirelere Karşı Alınabilecek Önlemler

Pireler çok çabuk üreyen ve yumurtalarını yok etmenin oldukça zor olduğu parazitlerdir. Ancak büyük ve yetişkin pireleri yok etmenin bazı kolay seçenekleri de yok değil. Yapmanız gereken tek şey pirelerin zıpladıklarında yapışacakları bir bant ayarlamaktan geçer. Bandı odanın belirli kısımlarına koyarak bir süre hiç ellemeyin. Sonrasında baktığınızda koli bandının üzerinde pirelerin yapıştığını göreceksiniz. Daha güçlü yapıştırıcılarla alternatif kağıtların üzerine sürüp deneyebilirsiniz.

 • Pireleri Hem Kedinizden Hem Evinizden Arındırmak

Bunun için profesyonel bir yardım almanız şarttır. Pire temizliğinde oldukça tecrübeli şirketlerle anlaşarak evinizi baştan aşağı temizletebilirsiniz. Pire temizliğini evinizde sağlayamadığınız sürece asla olumlu bir sonuç alamazsınız. Hatta kedinizi istediğiniz kadar pirelerden arındırın evinizde hem pire hem de doğmayı bekleyen pire yumurtaları cirit atıyor olabilir.

This Post Has 15 Comments

 1. Iremnur Reply

  Çok korkmuşumdur bundan, yazınız sayesinde aydınlanmış oldum sağolunn

 2. Zeynep Reply

  Yorumunuz için çok teşekkürler. 😊
  Pire ilaçları kene de de etkilimidir. ?

 3. Beyza özdoğan Reply

  Pireler olmasa 😓

 4. Yasemin Reply

  Özellikle yazın sokak kedileri için büyük sıkıntı.

 5. Yasemin Uçarkuş Reply

  Özellikle yaz aylarında sokak kedileri için büyük sıkıntı oluyor pireler bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

 6. TUBA KILIÇ ELİBOL Reply

  Kedilerimin iç ve dış parazit aşılarını aksatmadan yaptırıyorum. Verdiğiniz bilgilerle bilgilerimi pekiştirmiş oldum. Teşekkürler.

 7. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 8. Kıvanç Eraslan Reply

  Kediler hakkında aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler

 9. Dilara gürsoy Reply

  Benim de küçük yavrukedim var verdiğiniz bilgiler cok işimeyaradı teşekkürler

 10. Önder Reply

  Teşekkürler gayet aydınlatıcı ve yok gösterici olmuş ilk fırsatta denemelere başlayacağım 🙂

 11. cansu cüzdan Reply

  ben pireleri tek tek elimle temizledim ama yumurtalari vucudunun hala biyerlerinde var midir bilmiyorum aydinlatin lutfen

  • Berfin Reply

   Bende öyle yapmıştım ama yumurtadan çıkan birtane daha gördüm maalesef bugün 🙁

 12. şengül körcan Reply

  Benim şu an 4 tane minik yavrum var çok aşırı pire var bana hagi tedaviyi tavsiye edersiniz

 13. Vildan kavrak Reply

  Acıklamalarınız için çok teşekkür ederim

 14. Rana Ecem Reply

  Pire ilaçlarını bulabileceğim ve güvenebileceğim siteler var mı kedimi yeni sokaktan buldum ve üzerinden 6 tane piresini ayıkladım. Her yerine baktım kalmadı fakat güvenemiyorum yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.