Kediler

Kediniz İçin Çiğ Et Diyeti Uygulanışı

Kediniz İçin Çiğ Et Diyeti

Kediler evlerimizin neşe kaynağı olan evcil hayvanlardır. Ancak hepimiz biliyoruz ki doğadan gelen ve evrim şemasının bir parçası olan canlılardır. Biz onları evcilleştirirken doğal ortamlarından bir şekilde koparmış olduk. Bu çok uzun süreçleri kapsayan bir durum ve sonuç odaklı baktığımızda yardıma muhtaç, doğal yaşam unsurlarına uyum sağlayamayan kediler türemeye başladı. Irkları için bu bir tehlike olsa da ev kedilerinin beslenme düzenleri sokak kedilerine göre çok daha iyi konumda oluyor.

Peki ya kedilerin çiğ et diyeti neden öneriliyor ya da neden karşı çıkılıyor? Bir grup araştırmacı ve veteriner kediler için çiğ et diyetinin yararları hakkında net ifadelerde bulunuyor. Bunun yanında kedinizin çiğ et diyeti yaptırılarak normal beslenme formlarından uzaklaştırılacağını düşünen veterinerlerin sayısı da azımsanacak boyutta değil.

Dikkat edilmesi gereken nokta kedilerin ezelden beri doğada çiğ et ya da kemik ile beslenerek günümüze kadar ulaşmalarıdır. En nihayetinde yüz yıllardır kuru mama ya da yaş mamayla besleyen bir kedi ırkı yok. Ancak bu her kedinin çiğ et diyetine sıcak bakacağı ya da yararlı sonuçlar alınacağı anlamına gelmiyor. Aksine cins, cinsiyet, kilo, sağlık durumu ve yaş en dikkat edilesi noktalar oluyor. Bunlara göre veterinerinizin tavsiyelerine uyarak bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

Kediler İçin Çiğ Et Diyeti Yararlı Mı?

Kedilerin doğal yaşamlarına ayak uydurabilmeleri ve doğada hayatta kalabilmeleri için bu bir zorunluluktur. Yemek artıkları, çiğ et kalıntıları ve kemik parçaları hem karınlarını doyurmak hem ihtiyaç duydukları besin öğelerini alabilmek için gereklidir. Aslına bakarsanız bu minvalde düşünüldüğünde beslenme formlarının başlangıç noktası budur.

Uzmanlar çiğ et diyeti uygulayabileceğiniz kediler için önerdiği kalıpların dışına çıkılmadıkça bir olumsuz etki görülmeyeceğinden bahsediyor.

 • Çiğ Yürek

 • Çiğ Karaciğer

 • Çiğ Etli Kemik Parçaları

Farklı organlar ve sakatat için kedilerin iştahlarının kabarmayacağını anlamak zor değil. Ancak ciğer konusunda kedileri dizginlemek gerçekten zor olabiliyor. Günümüz kuru ve yaş mamalarının içerisinde bulunan karaciğer parçalarından ziyade salt karaciğer tüketmek her kedi için bir ziyafet anlamına gelecektir. Bunun yararlarına baktığımızda ise farklı noktalar ortaya çıkıyor.

 • Çiğ et kedilerin metabolizmasını hızlandıran bir etki yaratıyor. Bu daha düzenli bir sindirim sistemiyle birlikte daha istikrarlı bir boşaltım sisteminin önünü açıyor.

 • Dışkı kontrolü yaptığınızda çiğ et diyeti sonrası kaka miktarıyla kakanın kokusunda bir düşüş görebilirsiniz. Doğal beslenme formları bu aşamada evde bakılan kediler için daha etkin sonuçlar verebilir.

 • Kuru mama ve yaş mamalar içinde dayanıklı olması ve uzun ömürlü raf süresinden ötürü farklı katkı maddeleri içerdiğini görüyoruz. Oysa içeriğinde yer alan parçaların çiğ tüketilmesi kedilerin yıllardır yaptığı bir beslenme şekli.

 • Kedilerin ağız ve diş sağlığı için zararlı olmaktan çok yararlı olarak görülen çiğ et diyeti mutlaka uygulanmalıdır.

 • Kedilerin cilt sağlığı ve sorunsuz bir tüy uzama sürecine ulaşabilmeleri için bu diyet önem addediyor.

 • Ucuz kedi mamalarının içerisinde yer alan kimyasalların kedilere fazlasıyla zarar verdiğini, bu sebeple doğal beslenmenin çok daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar.

Kedilerde Çiğ Et Diyeti Nasıl Uygulanır?

Aslında temel anlamda çiğ et diyeti kediniz için iki farklı forma sahip. Bu uzun süren araştırmalar sonucunda kedinizin cinsiyle doğrudan alakalı olarak karar verilebilen bir nokta haline gelmiş.

 • Avcılık

Kedilere av modeli çiğ et diyeti uygulamaya karar verdiyseniz ona doğal bir ortam ve avlanması için gerekli şartları sunmanız gerekiyor. Avlayacağı besinleri ise belirli bir yüzdesel dilime göre tüketmesi gerekiyor. Çiğ eti avından %80 oranında yemesi gerekirken geriye kalan %20’lik kısım eşit olarak organ ve kemik için ayrılır.

 • Biologically Appropiate Raw Food

BARF olarak kısaltmak mümkün olan bu yöntem ise kedilerin doğal bir beslenme ölçütüne sahip olması için Biyolojik Açıdan Uygun Çiğ Besinler olarak değerlendirilebilir. Özellikle kedilerin beslenme süreçlerinde tahıl, sebze ve benzeri içeriklerinde yer etmesi gerektiğini savunanlar uygulamaktadır. Tamamının karışımıyla %60’tan az ve %80’den fazla çiğ et tüketilmemesi ön görülür.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN ÇİĞ ET DİYETİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 4 Comments

 1. Iremnur Reply

  Pek merak ettiğim bir konuydu sağolun aydınlandım

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

 3. Belgin Yılmaz Reply

  7 kedim var hepsini basına bir şey gelmiş tedavilerini yaptırıp evden gitmeyi istemeyen bebişler.ve sokakta baktıklarım..hepsi ayrı tatları seviyor..çiğ et veriyorum hep.Ama parazit iğnelerini de düzenli yaptırıyorum..Belgesel de de izlemiştim..Beslenme alışkanlıklarını bozmamak gerekiyor..Doğada alanıp karın doyuruyorlar..Bilgilendirici bir site ..Teşekkürler hayvan dostu.
  ı

 4. sema Reply

  yanlış bildiğim bir konuda aydınlandım. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.