Kediler

Kediler için Evdeki Tehlikeli, Riskli Eşyalar

Kediniz İçin Eşyaların Oluşturduğu Riskler nelerdir?

Kediniz evinizde mutlu ve huzurlu bir yaşam sürüyor olabilir, En azından sizin için bu böyle görünüyordur. Fakat bunun çok ötesinde bir durum söz konusu olabilir. Örnek vermek gerekirse kediniz evin her köşesinde tehlikelerle karşı karşıyadır. Sizin dekoratif anlayışınız ve evinizde rahat bir yaşam sürme hayaliniz onun hayatını ciddi bir biçimde etkiliyor olabilir.

Kediler için tehlikeli olan eşyalar arasında en sık rastlanan sorun ise bitkiler oluyor. Zararlı, dikenli ya da kesici bitkilerin kedilerin sağlığına olumsuz etkileri veterinerlerde gözlemlenebiliyor.

Kedilerin sağlıklı bir yaşama kavuşması için evinizde bazı eşyaları güvenli bir noktaya çekebilir ya da güvenliği eşyalarda yapacağınız değişikliklerle sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan eşyalar hemen her evde yer alabilecek ve kediler için risk oluşturan eşyalar arasında bulunuyorlar.

 • Klozet

Klozetler her evde sabit olan eşyalar arasındadır. Kullanılmadığı zaman kapağının kapalı tutulması bir görgü kuralı olmakla beraber ülkemizde daha çok açık kullanılır. Dolayısıyla yaramaz kediniz içeriyi merak edebilir, gördüğü sudan içmek isteyebilir, daha da kötüsü içine atlayabilir. Sonuç olarak kediniz yavruysa boğulma riski dahi söz konusudur.

 • Soba ve Şömine

Eğer açıkta yanan bir ateş varsa kedinizin ilgisini kesinlikle çekecektir. Buna bir diğer örnek ise sobalardır. Sobanın sıcak olduğunu bilmeyip ona sürünmeye kalkan kediniz yanarak acı bir deneyim yaşayabilir. Ateşle ışık saçan mum, gaz lambası ve diğer tüm ışıltı kaynakları dikkatini çekecektir.

 • Bitkiler

Tabi ki her bitkiyi bu noktada değerlendirmemek gerekiyor. Zararlı ve zehirli bitkilerin gerek solunması gerekse teması halinde kediniz hayatını kaybedebilir. Kesici dikenleri olan, yaprakları sivri bitkiler bir diğer unsur.

 • Mutfak Aletleri

Bilhassa fırınlar, tavalar, tost makineleri ve sıcak olan tüm aletler risk grubundadır. Siz fırının kapaklarını soğuması için açtığınızda evcil hayvanınız sırf içini merak ettiği için 180 derecenin içerisine dalabilir. Bu yanık ve diğer dermatolojik rahatsızlıkları beraberinde getirir.

 • Otomatik Aksamlar

En çok rastlanan sorunlar arasında açılıp kapanabilen sandalyeler, masalar ve çekyatlar geliyor. Kedinizin oyun oynamak için girdiği çekyat arasında yanlışlıkla değdiği bir demir parçanın yol açacağı sorun evcil hayvanınızın ölümüyle sonuçlanabilir. Bu bölgelere giriş çıkışları önlemek ve benzer sorunların önüne geçmek gerekir.

 • Makineler

Bazen çamaşır makinesi, bazen bulaşık ve bazen buzdolabınız bu noktada kedinizin yatacağı yer olabilir. Buzdolapları yemek için cezbeden bir nokta iken çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi buhar ve ısıdan kaynaklı bir çekime sahiptir. Kesinlikle kapalı tutulması gereken eşyalardır. Ek olarak ise çalıştırmadan evvel kontrol etmenizde fayda olduğunu söylemeliyiz.

 • Panjur ve Stor İpleri

Stor perde ya da panjur iplerine atladıklarında takılarak boğulma riskleri olduğunu söylemeliyiz. Yukarıda sallanan bir ip onlar için müthiş bir oyuncaktır. Fakat bu ip onların hayatını riske ettiği gibi perdenizi de mahvedebilir.

 • Toksin İçeren Her Şey

Kediler için kuru üzüm ya da meyve olarak üzüm en zararlı besinler arasındadır. Bunun içinde kediler için toksin değeri taşıyan enzimler vardır. Benzer bir toksin deposu ise tütün ya da nikotin içeren malzemelerdir. Açıkta sigara, nikotin sakızı ya da nikotin içerikli bir besin bırakılmamalıdır.

 • İp

Bazen bileklikler bazen ise unuttuğunuz çamaşır ipi kedinizin bir süre oyun oynamasını sağlar. Bir süre sonra ise onu yemeye çalışacaktır. Bunu başarırsa büyük bir bağırsak iltihabına yol açabileceğini unutmayın.

 • Gıda Ürünleri

İnsanlar için üretilen her besin tüm hayvanlar için yenilebilir ya da içilebilir değildir. Bu algı yanlış olduğu gibi son derece sık yapılan bir yanlıştır. Kahve, çay, çikolata, şeker, şekerlemeler, üzüm, sakız kediler için hayati risk taşıyan besinlerdir.

 • Elektrik Kabloları

Gördüğü uzatma kablosunu kemirerek elektrik çarpılma tehlikesiyle yüz yüze kalabilir. Bu noktada gereken önlemler alınmalıdır.

 • Yutabileceği Tüm Nesneler

Para üstü olan bozuk paraları, saç tokalarını, iğne ya da benzeri boyutlarda olan nesneleri kesinlikle ortalıkta bırakmamalısınız. Kedinizin bunları yutması ve sonrasında yaşanan sağlık sorunları ölümcül olabilir.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİNİZ İÇİN RİSK OLUŞTURAN BAŞKA NELER OLABİLİR BU KONU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 5 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bir komşumuzun kedisi kabloyu kemirip elektrik akımına kapılarak can vermişti.. Evdeki hiç bişeyi prizde bırakmam. Çok hassas olmak gerekir..

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 3. Deniz Çetin Reply

  Penceredeki sineklikler, ustten acilan pencereler, mobilyalarin sivri ve sert koseleri, kalorifer petekleri, yuklukler, duvarlarda asili olan buyuk ve agir tablolar(merak edip ustune atlayabiliyorlar)

 4. Ayşe Reply

  Biz farketmesek de aslında herşey tehlikeli mesala kedime alacak olocagim kedi evi bana gore cok tehlikeli çünkü uyku hallinde kediler kendini birakiyor reflex olarak aşağıya kayma gibi bir durum var bana gore kedimizi her dk gozlemlemek

 5. Ayşe Reply

  Bilginiz için teşekkurler.ben kedilere sut ürünleri verilir diye biliyorum yani kararinda ama ishal yapma gibi bir durum yasamadim ben baskasi yaşadıysa yorummu cevaplayabilir.birde yumurtanin beyazi da verilmiyor diye biliyorum kemik erimesi yasaniyormus.terkardan bu bilgi icin tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.