Kediler

Kedi Kumu Seçimi, Kullanımı ve Sayısı

Kediniz İçin Yeterli Olacak Kedi Tuvaleti Sayısı

Herkesin yaşadığı hayatın standartları farklı ölçütlerde olduğu için kedi bakımında da bunu net olarak görebilmekteyiz. Örneğin kedi bakımında kedi kumunun sayısı burada önemli bir kıstas olarak görünüyor. Bilmeniz gereken bazı temel fonksiyonlar bu aşamada önem addetmektedir. Genellikle kedilerin tuvalet eğitimi kedi kumlarına olan ilgileri sayesinde kısa sürede tamamlanabiliyor.

Fakat bu ilgiyi belirleyen bazı faktörler var. Bunların başında ise erişilebilirlik geliyor. Eğer kediniz tuvaleti geldiği an anında bulup yapabileceği bir kedi tuvaletine sahipse eğitimini kısa sürede tamamlar. Ancak yinede kediniz için kedi tuvaleti sayısı belirlerken farklı kıstasları değerlendirmek durumundasınız.

Etkenler arasında evinizin metrekare cinsinden büyüklüğü ve evde baktığınız kedi sayısı gibi önemli kaideler görülebilir. Mevcut kedi kumlarının türleri yine bu aşamada önemlidir. Kedinizin utangaçlığı bile kedi kumu sayısında belirteç olmaktadır.

Evde Kaç Tane Kedi Kumu Olmalıdır?

Klasik hesaplamalarla varacağımız sonuçlar bize kaç tane kedi kumuna sahip olmamız gerektiğini göstermektedir. En önemli kıstasların başında ise kedi sayısıyla doğru orantılı bir seçim yapmak geliyor.

Kedi Kumunu Kaç Kedi Kullanacak?

Eğer evde bir tane kedi bakıyorsanız bu durumda biri her zaman kullanabileceği, birisi ise acil durumlarda tercih edebileceği iki adet kedi kumunuz olmalıdır. Acil durumdan kasıt ise kumun pis olması ya da farklı bir kedi kumunu tercih etmesi olarak değerlendirilebilir.

Örneğin iki kedi bakıyorsanız üç kedi kumuna ihtiyaç duyacaksınız. Eğer kedilerin sayısı 8 ise bu kez evinizde minimum 9 ve tercihen üzerinde kedi kumu barındırmalısınız.

Kedi Kumlarının Konumları

Kedi kumu evlerde çoğunlukla tuvaletlerde olur. Eğer dalgınlıkla tuvaletin kapısını kapatırsanız kediniz kuma erişemez. Bu yüzden ya ona yedek bir kedi kumu sunmalısınız ya da tuvalet alışkanlıklarını bu doğrultuda değiştirmeye çalışmalısınız.

Her iki koşulda da erişebileceği noktalara bırakmanız ise kedinizin tuvalet alışkanlığını daha iyi bir noktaya getirecektir. Üstelik konumlandırdığınız kedi kumlarını farklı özelliklerde seçebilirsiniz.

Kedi Kumu Seçimi

Bazen kedi kumunun kendisinin farklı bir tarzda olması bazen ise kullanım şeklinin farklı olması burada önemli bir kaide olabilir. Örneğin bazı kediler açık kedi kumlarında rahatlıkla tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bazıları içinse kapalı kasa kedi kumları daha cazip gelir. Utangaçlığını ya da ürkekliğini size bu şekilde göstermesine rağmen bu noktada oldukça hassastır.

Evinizin Özellikleri

Eğer 200 metrekare bir evde oturuyorsanız, dubleks bir evde yaşıyorsanız ya da bu tip üst düzey bir evden söz edebilmek mümkünse kediniz için tuvaleti bulmak çok daha zor olacaktır. Doğal olarak evinizde kedi tuvaleti sayısını belirlerken metrekareyi ve evin şeklini hesaba katmanız gerekiyor. Eğer 80 metrekareye kadar bir evde yaşıyorsanız bir kedi için iki kedi kumu işinizi fazlasıyla görecektir.

Evinizin Özellikleri

Eğer 200 metrekare bir evde oturuyorsanız, dubleks bir evde yaşıyorsanız ya da bu tip üst düzey bir evden söz edebilmek mümkünse kediniz için tuvaleti bulmak çok daha zor olacaktır. Doğal olarak evinizde kedi tuvaleti sayısını belirlerken metrekareyi ve evin şeklini hesaba katmanız gerekiyor. Eğer 80 metrekareye kadar bir evde yaşıyorsanız bir kedi için iki kedi kumu işinizi fazlasıyla görecektir.

Kedi Tuvaletinin Temizliği

Kediler dışkı yaptıktan sonra onu gömerler ve idrarlarını ise kedi kumunun derin noktalarına ulaştırırlar. Eğer düzenli olarak kedinizin kumunu temizlemiyorsanız ne birincil ne de ikincil kuma ihtiyacını karşılayacaktır. Pis bir kedi kumuna hiçbir kedi sıcak bakmaz.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE TUVALET ADETLERİ VE EĞİTİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 7 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 2. Ebrar güneş Reply

  En ihtiyaç duyulan yazı sanırım saolun

 3. Samime Çelik mutlu Reply

  Güzel bir yazı teşekkür ederiz

 4. Kıvanç Eraslan Reply

  Bilgiler için teşekkürler

 5. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirmeleriniz için teşekkürler

 6. Bahar Reply

  Ya kedim benim kedim 3 haftalık ve mutfaktaki halılara kakasini yapıp duruyo nasıl onu tuvalete alıştırabilirim ellerini kuma sürttüm ama olur mu bilmiyorum başka bildiğiniz yöntemler varsa söyleyebilir misiniz lütfen 😣😣

 7. Bilinmeyen Reply

  Kedi mi daha yeni aldım ve kumunu odama koymuştum şimdi ise kumunu banyoya koymak istiyorum ama oradan korkuyo nasıl alistirabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.