Kediler

Kedilerde Kalp Krizi Belirtileri, Tedavisi

Kediniz Kalp Krizi Geçiriyor Olabilir

Kedinizin kalp krizi geçirme ihtimaline değinmeden evvel myocardial infarction yani kalp krizinin nasıl gerçekleştiğine değinelim. Kalp krizinin temel nedeni kalpte bulunan kasların çeperlerine kan ulaşmamasına dayanır. Kanın bu bölgeye ulaşmaması, burada pıhtılaşması ve sürekli olarak aynı aksamanın meydana gelmesi kalbin kaslarının verimli çalışmasını engeller. Dolayısıyla kalp krizi olarak belirtilen hadise gerçekleşmiş olur.

Gayet ciddi bir rahatsızlık iken aniden ölmenize dahi sebep olabilir. Elbette ki insanlar gibi bir metabolizmaya sahip olan hayvanların kalp krizi geçirmesi bu minvalde doğal karşılanır. Kedilerde kalp krizi geçirme yüzdelerine baktığımızda tıpkı köpekler gibi bir oranla karşılaşıyoruz. İnsanlara kıyasla kat ve kat daha az bir ihtimal olması çoğunlukla çevresel faktörlere dayandırılabilir.
Sigara kullanımı, kötü havaya maruz kalma, düzensiz ve dengesiz beslenerek vücudu riske etme gibi durumlar kedilerde az gözlemlenir. Bu durumda bizden daha iyi bir kardiyolojik düzene sahip olduklarını söyleyebiliyoruz. Fakat kedinizin kalp krizi geçirmeyeceği gibi bir anlam söz konusu değil.

Kedilerde Kalp Krizine Sebep Olan Etkenler

Kedilerde kalp krizi nedenleri arasında iki önemli husus bulunuyor. Farklı faktörlerin tetikleyebileceği vakalara rastlanmıyor mu? Tabi ki insanlar gibi tetikleyici unsurların görüldüğü vakalarla karşılaşmak mümkün. Ancak bu durum genel çoğunluğun iki ana sebepten olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 • Trombolism

 • Kardiyomiyopati

Genellikle her ne koşulda olursa olsun ölümle sonuçlanma riskinden ötürü kedilerde kalp krizi belirtileri görüldüğü anda müdahale edilmesi gerekir. Profesyonel bir ilk yardım ya da bir veterinerin desteğine başvurmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde yanlış bir müdahalenin daha kötü sonuçlar doğurabileceğini unutmamanız gerekiyor.

Kedi Kalp Krizi Geçirirken Hangi Belirtileri Gösterir?

Ortalama olarak bir insanla benzer reaksiyonlar görmeniz mümkün. Ancak her belirtinin aynı standartlarda olmayacağını unutmamak gerek. Örnek olarak kedinizin bu an itibariyle kusması son derece doğaldır. Kalp krizi geçirirken kusan insan ise oldukça sınırlı sayıdadır.

 • Nefes darlığı ve nefes alıp vermelerde aksamalar

 • Vücut ısısının düşmesi

 • Kalp ritminde bozulmalar

 • Ruhsal ve fiziksel çöküntüler

 • Uyuşukluk ve hissizlik

 • Zayıf düşme

 • Dengesiz hareketler

 • Aksayarak yürüme

 • Obezite

Yalnızca bu etkileri görmeniz her zaman için kalp krizi geçirdiğine ilişkin kati sonuçlar değildir. Fakat bir ya da birkaçını gördüğünüz an tam teşekküllü bir veterinere giderek bazı kalp muayenelerini yapmasını talep edebilirsiniz. EKG ve kalp ritimlerini ölçümleyerek olası sorunların görünmesi ve çözülmesi mümkün olacaktır. Kalp krizine sebep olan etkenlerden tutunda uygun görülen tedavi formlarına kadar birçok sonuca ulaşmanız bu sayede mümkün olabilir.

Önemsenmeyecek bir rahatsızlık olmadığını insan hayatından kestirmek mümkün. Zira ölümle sonuçlanan vakalarla karşılaşmak son derece olasıdır. Kedinizin kalp krizi riski onu kaybetmenize yol açabilir.

Kedilerde Kalp Krizi Tedavisi

Öncelikle kalp krizinin her an devam eden bir rahatsızlık olmadığını bilmeniz gerekiyor. Anlık olarak geçirdiği kalp krizinin tedavisine baktığımızda ise karşımıza bazı sonuçlar çıkmış olacaktır. Çekilen EKG ve diğer kalp ritmi sonuçlarının ışığında veterineriniz kedinize uygun bir tedavi seçeneği sunacaktır.

Kalp krizine sebep olan faktörler bulunup önlemek adına çözüm yolları üretilirken kalp ve kalp damarlarında yaşanan rahatsızlıklar için cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Aynı şekilde kalp ritmini düzenleyen ve ritim bozukluklarını önleyen ilaç tedavileri sıkça gözlemlenebilir. Kedilerde kalp krizini tetikleyen bazı unsurlar size iletilerek bunlardan uzak durmanız tedavinin devamlılığı için önemlidir.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERDE KALP KRİZİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has One Comment

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.