Kediler

Kediniz Kaçınca Nereye Saklanır Ne Yapmalı

Kediniz Kaybolduğunda Yapmanız Gerekenler

Kedi bulma rehberi olarak sunabileceğimiz bu bilgiler hemen herkesin başına gelebilecek kötü deneyimlerden birisini içeriyor. Bazen kedilerimiz bize ne kadar sadık olurlarsa olsunlar kaçma eğilimi gösterebiliyorlar. Açık bir cam bulduklarında, herhangi bir kapı aralığından, bir eşyanın içinde rahatlıkla siz farkında olmadan dışarıya çıkabiliyorlar. Bunu fark ettiğiniz an ise bazı noktalarda dikkatli davranmanız gerekiyor.

Öncelikle kediler son derece masum canlılardır. Bilhassa yapılan GPS deneylerinde bir kedinin evinin sürekli olarak etrafında dolaştığı, sadece bildiği bölgelerin civarında gezindiği gözlemlenmiş. Bu durumda kedim kayboldu nasıl bulabilirim sorusunu soracağınız her insandan aynı tepkiyi alacaksınız. Aşağıda bulunan kedi nasıl bulunur sorusuna cevap olacak maddeleri inceleyerek kedinizi yuvasına geri döndürebilirsiniz.

 • Sakin Olun

Öncelikle ne kadar panik yaparsanız yapın kediniz evden kaçmıştır. Yapacağınız panik sağlıklı düşünmenizi ve davranmanızı engelleyen önemli bir unsur. Bunun yerine sakin olup daha mantıklı hareket etmeye çalışın. Sakinliğinizi koruduğunuz sürece kedinizi bulmak amacıyla daha etkin bir aramaya koyulabileceksiniz.

 • Kedinize Seslenin

Yapılan hatalardan birisi kedinizi bağırarak aramaktır. Oysa kediniz bu durumu farklı algılar ve korkusundan dahi kaçıp saklandığı yerden çıkmaz. Bu durumda kedinize yalnızca ismiyle ya da söylediğiniz takma adıyla seslenmeniz gerekir.

 • Evinizin Etrafını Öncelikli Tutun

Arama önceliğini evinizin etrafı ve bahçeniz olarak belirleyin. Apartmanda oturuyorsanız apartmanınızı tamamıyla kontrol edin. Aynı zamanda evin etrafında bulunan sokaklar ve saklanabileceği bölgeler ilk bakacağınız noktalar olsun.

 • Vakit Kaybetmeyin

İlk fark ettiğiniz anda ne kadar çabuk olursanız o kadar rahat bir bulma işlemi yaparsınız. Zira sizin kaybedeceğiniz her zaman diliminde kediniz bilmediği bir alana doğru yola çıkıyor olabilir. Oysa bir süre bildiği yerlerde dolanmaya devam edecektir.

 • Çemberi Her Anlamda Genişletin

Yalnızca arayacağınız sokakları ve apartmanları ya da bahçeleri değil kedinizin saklanabileceği ağaç dallarını dahi hesaba katın. İnsanlarla iletişimde olun ve bilhassa evcil hayvan bakanlarla irtibata geçin.

 • Gece Aramaları Yapın

Gündüz kaçan kedinizi bulamadığınızda nasıl olsa uzaklaşmıştır hissine kapılmayın. Gece çıkıp aynı bölgeleri tekrardan tarayın. Bir süreliğine uzaklaşmış olsa dahi havanın kararmasıyla bildiği bir noktada olmak isteyecektir. Bu onu evin civarına geri dönmesini sağlayacak etkendir.

 • Hafızasını Göz Önüne Alın

Eğer yeni taşındığınız bir muhitteyseniz ve eski oturduğunuz yer yakınınızdaysa ilk bakacağınız noktalardan birisi olsun. Diğer anlamda kedinizin kaybolduğu zaman eski yaşadığınız yeri hafızasına getirerek oraya doğru ilerleyebilir. Bir ihtimal olarak değerlendirmeniz gerekir.

 • Elinizde İlgisini Çekebilecek Bir Şey Olsun

Kedinizi ararken bir ödül maması ya da sevdiği bir yiyecek türünü kullanabilirsiniz. Çoğunlukla sahiplerin burada en sevdiği oyuncakları öne sürdüğünü görebiliyoruz.

 • Saklandığı Yerleri Tespit Edin

Saklanabileceği bazı noktalar emin olun ki gözünüze çarpacaktır. Siz seslendiğinizde duysa bile bu bölgeleri terk etmeyip saklanmaya ve sizi izlemeye devam edebilir. Bu durumda rutin bir aramadan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kediler Kaçtığında Nerelere Saklanabilir?

Kediler için bu konuda herhangi bir kısıtlama yok. Bir ağacın tepesine çıkabilecekleri gibi bir çukurun içine girebilirler. Başka bir evin içinde kedinizi bulabilirsiniz. Ya da farklı sokak hayvanlarıyla bir arada yaşamaya başladığına şahit olmanız mümkündür.

 • Çukur ve Yükseltiler

Onu gizleyebilecek tüm çukur ve yükseltiler saklanabileceği bölgelerdendir. Haliyle mutlak suretle her noktaya dikkatle bakmanız gerekir.

 • Ağaçlar ve Bitkiler

Gerek yüksek ağaçlar gerekse orta ölçekli bitkiler kedilerin tırmanmayı sevdikleri yerlerdir. Bir ağacın dalına çıkarak burada vakit geçirmeye devam eden kediniz sizi umursamayabilir.

 • Sığınılabilecek Yerler

Hava koşullarını göz önünde bulundurarak sıcak ya da soğuk bölgeleri kaybolduğu mevsime göre tespit edin. Araba altları kışın kaybolduklarında sıcak olduğundan ötürü tercih ettikleri yerler arasındadır.

 • Apartman Kuytuları

Merdivenler, apartman boşlukları ve aralıklar kedinizin sık sık uğrayabileceği noktalardır.

 • Kedinizin Bir Kaza Geçirmesi

Kediniz kaybolduğunda istemeden de olsa bir ağacın tepesinde mahsur kalmış olabilir. Ya da girdiği araba karterinde sıkışarak bekliyor olabilir. Bu gibi durumları göz önüne almak zorundasınız.

Kedim Kayboldu Geriye Döner Mi?

Kediler kaybolduklarında ya da evden kaçtıklarında geriye dönme eğilimi gösterebilirler. Hatta bazı kediler ortalama olarak aylar sonra evlerine tekrar dönmüşlerdir. Böyle durumlara şahit olunuyorken kedilerin kaybolduktan sonra izledikleri yolu öğrenmenin bazı yöntemleri var.

Veterinerler aracılığıyla kedinize bir mikroçip taktırmanız mümkün. Böylece kediniz için bir GPS haritası oluşturabilir ve nerede olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Aynı zamanda kediler kaybolduğunda resminin bulunduğu bir kayıp ilanını işlek noktalara ve evinize yakın olan bölgelere dağıtmayı ihmal etmeyin. Bulup getirilmesinde cüzi bir miktarda olsa ödül koymanız önemli bir noktadır.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN SİZİNDE KEDİNİZ KAYIP OLDUMU BU KONU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 6 Comments

 1. Iremnur Reply

  Çok harika bir yazı, umarım minik dostlarımız hep yanımızda kalır… Bilgi için teşekkürler

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı

 3. Ayşe Reply

  Benim de başıma gelmişti.Gece kedim ortalıkta yoktu.Bulamayınca evin içinde bir yerlere saklanmış ya da sıkışmış olabileceğini düşünmüştük.Sabah olunca apartmanın içinde, bahçede, mahallede, yakın çevrede bir sürü yerde arayıp bir sürü kişiye sormuştuk ama yoktu.Sonra eve geri döndüğümüzde pencereden dışarı bakarken kedimin alt katta yan binada bir dairenin penceresinin kenarında oturduğunu görmüştüm.O an yaşadığım mutluluk sanırım hayatımda yaşadığım nadir anlardan biriydi.Dairenin kime ait olduğunu öğrenip hemen kedimi oradan almıştım çok korkmuş ve kirlenmişti bütün gece yağmur yağmıştı çünkü hemen sarıldım ona kavuşmamıza çok sevinmiştim.Sanırım çok korktuğundan bir daha dışara çıkmaya tenezzül bile etmedi ama bütün kediler aynı şekilde davranacak diye bir şey yok yine de çok tedbirli olmalıyız.

 4. Tuba Zerdin Bilgin Reply

  Faydalı bir yazı gerçekten meraklı yaramazım neyseki adıyla seslenince hep geliyor yanıma yada sevdiği şeyleri söyleyince mama yada sevdiği oyuncakları 😉

 5. NALAN Reply

  SIRALANAN YÖNTEMLER DENENDİ VE İLGİLİ MADDELERİN UYGULANMASI OLUMLU SONUÇ ALMANIZDA BÜYÜK FARK YARATIYOR…

 6. şevval Reply

  benim kedim kayıp oldu ama 5-6 ay falan sonra evin arkasında yatarken buldum arada görüyom ama artık göremiyorum zaten dişiydi hamile kalacaktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.