Kedinizde Gördüğünüz Isırma Eğilimi

Kedinizde Gördüğünüz Isırma Eğilimi

Kediler gayet sıcak kanlı ve son derece oyuncu dostlarımızdır. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir şekilde onlarla oyun oynamaya dalabilirsiniz. Ancak bazen kedilerin hırçın halleriyle karşılaşmak mümkündür. En basitinden birçok kedide sabit olan bir ısırma aksiyonu vardır. Bu bazen tırmalama ile birlikte gelişebilir. Anlık olarak gelen bu eğilimle beraber kedim neden ısırıyor gibi bir soru kalıbını düşünmeye başlayabilirsiniz. Özellikle hiçbir sebep yokken size karşı böyle bir tutum içine girmesine anlam vermek zordur.

Kedilerin ısırma alışkanlıkları için uygulanabilecek ve alınabilecek bir takım önlemler var. Bunun haricinde ise kedinizin psikolojik anlamda yalnızlık hissetmesine bağlı olarak böyle davranışlara yöneldiğini belirtmek mümkün.

Kedilerde Isırma Eğilimi Neden Görülür?

Kediler neden ısırır sorusunun araştırmasını yapan uzmanlara göre bunu belirgin bir kalıba sokmak pek mümkün değil. Kedilerin cinsinden yaşadıkları ortama, aldıkları sevgi miktarından yaşadıkları bazı olaylara kadar geniş bir skala söz konusu oluyor.

 • Sinir Sistemi bozuk kediler ısırır mı?

Sinir sistemine oluşabilecek herhangi bir hasar ya da boşalma buna sebep olabilir. Çok sevdiği size karşı böyle bir eğilim göstermesi bir olaydan etkilenerek yaşadığı stresi yansıtma biçimi olabilir.

 • Kediler Kur yapınca ısırır mı?

Kur yapmanın farklı türleri vardır. İnsanlar gibi hayvanlarda içgüdüsel olarak bazı dönemlerde kur yapma ihtiyacı duyarlar. Bunu bir şekilde kendisini belli etmek ve benliğini ortaya koyma çabası olarak görebilirsiniz.

 • Kediler Oyun Onayken bilmeden ısırır mı?

Aslında ısırdığının farkına bile varmadığı kadar oyunun içerisine dalmış olabilir. Uzun süreler oynanan oyunların ardından bu gayet normal görünür. Veterinerler ise bunun bilinçsizce yapılan bir eylem olduğunu savunur.

 • Rahatsızlık

Pek hoşlanmadığı bir bölgeye temas ettiyseniz, o an bulunduğu pozisyondan rahatsızlık duymaya başladıysa, oynadığı oyundan sıkıldıysa ve gitmek istiyorsa buna başvurabilir.

 • Diğer Belirtiler

Kedilerin ısırması gibi bazı davranış biçimleri sık sık gözlemlenebilir. Kuyruk sallaması bu tip bir harekettir. Sürekli sabit bir bakışla size bakıyorsa ya da derinden bir hırlama hissediyorsanız muhtemelen sizi ısırmaya niyetleniyordur.

Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedilerin ısırma konusunda bilinçli davrandıkları çok az görülmüştür. Dolayısıyla içgüdüsel anlamda bu davranışı sergileyen minik dostlarımızı ısırmaya karşı kedi eğitimi ile tedavi etmemiz mümkündür. Sanıldığı kadar zor olmayan bir programdan geçtiğini vurgulayalım.

Aynı zamanda kedilerin ilgisizliğe tahammülleri olmadığını söylemeden geçmeyelim. Eğer kedinizle gün içinde en az bir kere oyun oynamıyorsanız bu durum onu strese sevk edecektir. Zaman içerisinde ise ısırma eğilimi ortaya çıkacak.

 • Şiddet

Kedinize kötü davranmanız ve ona şiddet uygulamanız gerçek anlamda vicdani bir suçtur. Aynı zamanda minik dostunuzun korku ve stres anlamında uç noktalara çıkmasını sağlar. Bu davranışlardan kaçınarak onunla sakin bir iletişim kurmayı denemelisiniz.

 • Tepkiler Verin

Kedi eğitiminde iki ana tepkiyi es geçmemek gerekiyor. ‘Hayır’ tepkisini yapmaması gereken her noktada belirtin. Bunu bağırmadan belirtin ve dedikten sonra yanından uzaklaşın. Kediyi kendinizden uzaklaştırmayı da seçebilirsiniz. Aynı etkiyi ‘Ah’ tepkisiyle vermeniz mümkün. Kedi eğitiminde bu ikisinin yeri oldukça önemlidir. Böylece ısırma konusunda ne yapması gerektiğini görmüş olacaktır.

 • Oyun ve Ödül

Eğer kedinizin ısırmamasını istiyorsanız ona yakın oyunlar oynayın ve sorunsuz geçen herhangi bir oyun sonunda ödüllendirin. Ödül mamasını verdiğiniz an onun mutlu olmasını sağlarsınız. Eğer bir tırmalama ya da ısırma olduğunda ise tepkinizden sonra kesinlikle ödül maması vermeyin. Bu tip negatif davranışları böylelikle öğrenmiş olacaktır.

Kedi Eğitiminde Isırma ve Tırmalama

Yavru kedinizin eğitimini tek başınıza üstlendiyseniz sorumluluğunuz oldukça fazladır. Günümüzde şiddete başvurmadan son derece ılımlı bir eğitim veren insan sayısı oldukça azaldı. Özellikle kediler için caydırıcı olan su, sprey ya da benzeri metotlarla onlar sindirilmeye çalışılıyor. Bu eğitim aşamasında yapılan bir yanlışlıktır.

Kötü davrandığınız her dakika için sinir sisteminde tedavisi güç aşınmalara sebep olursunuz. Aynı şekilde ısırma ve tırmalama eğiliminin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Doğal olarak kedinizi ne kadar sevgi ve şefkatle eğitirseniz o kadar ılımlı bir dosta sahip olursunuz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN SİZİNDE KEDİNİZ İLE İLGİLİ ISIRMA EĞLİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…
 • Ayla Karadeniz
  4 ay önce

  Benim kedim Cesurum 6,5 aylık bulduğumuzda 3 haftalık birşeydi. Benim olmadan önce 10 gün kadar farklı ortamlardaydı bi yaz kursu ortamında 20 çocuğun elinde, sonrada bırakılmak için gidilen, bayram boyunca bi köyde. Döndü dolaştı hiç kimse sahiplenmedi bana kaldı iyikide kalmış. Bizde kaldığı 1 haftalık ilk bölumde arkadaşların çocukları çok oynayıp hırpaladılar, çocuğa dur diyorsunda laftan anlamıyorlar. Kediyi her şeferinde pert ettiler. Şimdi 6,5 aylık 5 haftalıkkenden beri çok ısırıyor hırsla, başta küçüktü şimdi büyüdü baya acıtıyor. Hayırdan bazen anlıyor bazen Hayır onu daha saldırgan yapıyor kulakları geri attıysa asla kurtuluş yok misafirleride rahat bırakmıyor el ayak dayanılmaz noktası. Artık bi havlu yada elimle vuruyorum azarlayarak anca o zaman bırakiyor azarlaninca saklanıyor, sonra pişman olup af diliyor. Af dilemesi zaten ömre bedel. Ne yapabilirimde bu huyunu değiştirebilirim. Çok seviyorum, oda beni bensiz asla yatmıyor. sokağada salıyorum gün içi. 5 aylıkken kızasadı. Dişi kedilerin peşinde vakit geçirip eve geliyor.

  1
 • Havva
  5 ay önce

  Benimde kedim var çok ısırıyor bazen bırakıyorum napicak diye dişlerini iyice batırıyor dayanamıyorum poposuna vuruyorum daha çok ısırmaya çalışıyor napmaliyim çokta seviyorum ve her sabah odama gelip kontrol ediyor nefes aliyormuyum diye nefes aldığımı görünce ayaklarımın ucuna gidip yatıyor taki ben kalkanakadar

  1
 • Hale
  5 ay önce

  Yazi çok aydinlatici..ise yararmi deneyelim bakalim

  1
 • haticeacar
  5 ay önce

  Sokaktan edindiğimiz şu anda 4/5 aylık olan kedimizde sıkıldığı zaman ve severken ısırıyor bizi daha sakin konuşunca o da hemen sakinleşiyor.

  1
 • Seda
  6 ay önce

  Verdıgınız bılgıler cok ıse yarayıcı kedımde mutlaka uygulayacagım

  1
 • Emir
  6 ay önce

  Merhabalar 13 yaşındayım kedi fobimi yenmek için 4.5 aylık tekir sahiplendim kucağıma aldığımda tırmalıyor ama deneyeceğim

  1
 • Aybüke
  6 ay önce

  Merhaba
  Yavru kedim 2 aylık ancak severken oynarken sürekli ısırıyor. tırmalama koltuk ve perdelere zarar verme gibi huyları yok. Acıtacak kadar değil ama alışmasını istemiyorum, uyarıyorum ama vazgeçmiyor. Bir klinikten yardım almalı mıyım yoksa geçici bir durum mudur? Cevaplarsanız çok sevinirim 🙂

  1
 • Zehra Altun
  6 ay önce

  Bende henüz bir kaç günlük’ken sokaktan sahiplendim.Çok sevimli ama çok hareketli.Ailedeki herkes çok sevmesine rağmen bazen istemsiz olarak yüzünüze atlayıp ısırıyor.Elim,ayağım sıyrık ve yaralarla dolu.Buna rağmen ona kızmıyorum ama canımıda çok acıtıyor.En çok ilgilenen ben olduğum için bana daha çok yapıyor.Bu durum düzelirmi bilmiyorum?Şua nda altı aylık erkek tekir kedi..Ne yapabiliriz.?Teşekkürler.

  1
 • sema
  6 ay önce

  iş yerinde kapıma gelen yavru kediyi sahiplendim hayatıma renk kattı. ısırma alışkanlığı var bu dediklerinizi uyguluyordum ama eksik yapıyormuşum öneriniz için teşekkürler

  1
 • Nuray
  7 ay önce

  Kedimiz yurutmuyo ayaklarimiza saldirip birakmiyo issiriyor. Buyudukce dahada acitiyor. Sabah kalkinca yuxumuzde bildugu yeri issiriyo napabiliriz

  1
 • Yakup
  7 ay önce

  Kendimiz periyodik olarak beni ısınıyor. Koltukta otururken sabah karnı aciktiginda .kollarim isirik icinde

  1
 • Nagıhan
  7 ay önce

  Ya lütfen yardım 1.5 yasında yawruyken sokakta buldum çok güzel anlarımız tabıkı mevcut ama yanıma mır mır geliyor güzel güzel sevıyorum farklı bır yere dokunmadan gozlerı kapanıo vs vs sonra bır anda koluma saldırıyor ve bıldıgınız ısırıyor arka bacaklarıylada İtiyor .
  Acil yardım

  1
 • Gozde
  7 ay önce

  Ailede sadece beni ısırıyor bunu çözemedim 4 aylık kardeşimi annemi ve babamı hiç ısırıyor ama beni hiçbirşey yapma ama rağmen beni ısırıyor garip olan kardeşim veya çok görmediği biri gelince ne onu ısırıyor nede beni isirmayi bırakıyor o kişi gittiği an geri anında isirmaya devam ediyor kollarında hayır kalmadı. 😐

  1
 • Bahar
  8 ay önce

  Yavru kediye yuva ariyorum sokakta buldum uc kedim daha var anlasamiyorlar aslinda yavru kediye kiyamiyorum cok seviyorum onu cok tatli iyi merhametli bir aileye vermek istiyorum omur boyunc bakacak bir ailede olmasini isterim

  1
 • Boncuk
  8 ay önce

  Sürekli sewmek istiyorum, annesinin bakmayarak bıraktığı yawru kedim var , o kadar sewimliki ama ısırmaktan buna izin vermiyo her yerim yara bere:(

  1
 • Rumeysa
  9 ay önce

  Bilgileriniz için teşekkürler.)

  1
 • Ponçik
  9 ay önce

  Ama kedim neyaparsam yapim ısırıyor

  1
 • Ponçik
  9 ay önce

  Mükemmel bir bilgi teşekkür ederim

  1
 • Özge şahin
  9 ay önce

  Yazınız için teşekkürler.

  1
 • Vahdet YILDIZ
  9 ay önce

  Kesinlikle doğru bilgiler.

  1
 • Ayşe
  9 ay önce

  Bilginiz için teşekkurler.Benim yavru kedim bildigin dislerini elime falan geciriyor yani canım çok yanıyor ama yinede bir miktar kiziyorum ama sonra tekrar yapıyor takmıyor beni. Çoğunlukla oyun oynarken yapıyor aldırış ermiyorum

  1
 • Mustafa YÜKSEL
  9 ay önce

  Bizde sokakta ölmek üzere iken bulduk yavru kediyi ilk zamanlar açitmadan ısırıyordu ama şimdi çok Zarar veriyor bize yazınızı aynen uygulayacagim inşallah başarılı oluruz.

  1
 • Mustafa
  9 ay önce

  Bizde sokakta ölmek üzere iken bulduk yavru kediyi ilk zamanlar açitmadan ısırıyordu ama şimdi çok Zarar veriyor bize yazınızı aynen uygulayacagim inşallah başarılı oluruz.

  1
 • Kıvanç Eraslan
  9 ay önce

  Teşekkürler bilgileriniz için

  1
 • Banu Çağlar
  9 ay önce

  Bilgilendirme için teşekkür ederim. Hayir deme kismi ni uyguluyordum ancak bagirarak. Bundan sonra bagirmadan deneyecegim. Teşekkürler

  1
 • Pelin
  9 ay önce

  Oyun oynarken en çok rastladığımız durum yazınızı dikkate alarak uygulamalarda bulunucam teşekkürler

  1
 • Sümeyye
  9 ay önce

  Biz de ne yaparsak yapalım ufak ısırıklardan vazgecmiyor malesef

  1
 • Fatmanur
  9 ay önce

  Benim kedim henüz iki aylık bir dişi oyun oynarken falan sürekli ısırmak istiyor engel olmuyordum çünkü acıtmıyor sadece dişlerinin arasında tutuyordu şimdi ise daha hırçın bi şekilde ısırıyor ne yapacağımı bilmiyorum 😕

  1
 • Yasemin bagceli
  9 ay önce

  Sorularima guzel cevaplar buldum tesekkur ederim fakat oglum bunun bi oyun oldugunu bu oyun onun istedigi sekilde oynanacagini dusunen simarik bi sey. İsirmayi zevkle yapiyo vazgeciremedim

  1
 • Canfes
  9 ay önce

  Vermiş olduğunuz eğitimleri uyguladim gayet te başarılı oldum guzel anlatimlariniz yazilariniz başka yazılara bakmama fırsat vermedi ilk yavru kedi aldım araştırma yaptim sitenizde gerçekten guzel yazilarla karşılaştım ve uyguladim sonuç mükemmel bakmak çok zor diye dusunuyordum ama banada kedimede yardimci oldunuz tesekkurler

  1
 • Yasemin Uçarkuş
  9 ay önce

  yazı için teşekkürler

  1
 • Selma
  10 ay önce

  Bilgileriniz için tesekkurler

  1
 • Şeyda
  10 ay önce

  Yavru kedim kulağımı dudağımı ısıra ısıra kanatıyo
  Anlıyorum onu dişleri kaşınıyor bence olabilir mi 2,5 aylık

  1
  • faruk ak
   9 ay önce

   muhakkak dişleri kaşındığındandır,bir şeyler ifade etmek istiyor da olabilir

   1
 • saliha açıkkar
  10 ay önce

  uyarılarınızı dikkate alacağım..teşekkürler..

  1