Kediler

Kedilerde Apsenin Nedenleri ve Tedavisi

Kedilerde Oluşabilecek Apse Problemleri

Neredeyse tüm rahatsızlıkların hayvanlar içinde geçerli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Önemli kronik hastalıklardan tutunda alerjik travmalara kadar genişleyebilecek bir yelpazeden söz etmek mümkün. Kedilerde apse oluşumu ve sonrasında uygulanacak tedavi yöntemleri ise insanlarınkinden biraz daha farklı.

Eğer kedinizde bir apse gördüyseniz bu bağlamda dikkat etmeniz gerektiğini vurgulayalım. İlk önceliği kesinlikle iltihabın akması için apseyi patlatmakta aramayın. Bu durum bakterilerin vücuda hızlıca nüfuz etmesine sebep olacaktır. Üstelik yalnızca apselerde değil hiçbir koşulda insanlar ve insan cildi için üretilen bir ürünü kedinize uygulamamalısınız.

Farklı sebeplerden oluşmuş cilt yaralanmalarına elinizin altında bulunan yanık kremleri, tedavi edici ya da hücre yenileyici kremleri sürmeniz yarardan çok zarar verecektir. Çünkü o kremlerin tamamı insan dersinin pH dengesine göre üretilmiştir. Yapacağınız uygulamaları veteriner kontrolünde yapıp, onun önereceği tedavi yöntemlerini aksatmadan yerine getirmelisiniz. Kedinizde apse rahatsızlıkları böylece çok kısa sürelerde geçecektir.

Kedilerde Apse Sebepleri

Kedilerde apse oluşumu her zaman olmasa da genelde diğer kedilerle çıkan harbede sonucunda gözünüze çarpacaktır. Gerek kedinizi dışarıya çıkardığınızda gerekse bir tanıdığınızın kedisiyle aynı ortamda kaldığında kavga etmeleri son derece yüksek bir ihtimaldir. Farkında bile olmadığınız bir pençeyle kedinizin alacağı cilt yaralanması ciddi deformasyonlara sebep olabilir. Haliyle kabarmalar ve kanamalar bile son derece masum sonuçlar arasında sayılabilir.

Çünkü açılan yaralar, bakteri bulaşması, enfeksiyona sebep olacak zehirli toksinler ve zamanla oluşacak iltihaplar sonucunda apse yaraları ile yüzleşmenizi sağlayacaktır. Çoğunlukla içeride bir iltihap dokusunu hissetmenize rağmen kediniz gibi buna dokunmaktan çekineceksiniz.

En azından çekinmeniz gerektiğini öğrenmek zorundasınız. Çünkü iç parazitlerin ya da dış parazitlerin ortaya çıkarabileceği yaralar çok daha geniş bir alanı kaplayabilir. Hatta daha da önemlisi bu yaraların oluşturduğu iltihaplı izler hem kalıcı hem de daha zararlı olabilir. Bu durumda kedinizin sağlılığı için öncelikle dermatolojik muayene edebilecek bir veterinere başvurmalısınız.

Farklı bir kediyle ya da farklı bir hayvanla girilen kavganın haricinde insanlar tarafından uygulanacak şiddet apse sebebi olabilir. Sokak kedilerinde cilt deformasyonları çoğunlukla bu sebebe bağlıdır.

Kedilerde Apse Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Kedilerin apse tedavisi çoğunlukla dış tedavi şeklinde uygulanır. Yani ilaç yordamıyla ve cilde yapılan bazı müdahalelerle operasyona gerek kalmaksızın iyileşme sürecine başlanır. İltihabın türüne, apsenin büyüklüğüne ve bu gibi tıbbi detaylara bağlı olarak kedilerin apse tedavisi çok uzun bir süreyi kapsayabilir. Aylar boyunca pansumanlar ve iltihabın kendiliğinden kuruması için antibiyotik ve benzeri ilaç takviyeleri yapabilirsiniz.
Kesinlikle veteriner hekiminizin önerdiği ilaçlar dışında hiçbir yöntemle kedilerin apse yaralarına müdahale etmeyiniz. Eğer bu müdahaleyi bilinçsizce yaparsanız onun cildine, cilt altı hücre yapısına zarar verme ihtimaliniz gerçekten fazlaca yüksektir.

Aynı zamanda da kedinizin apse yaralarının ona acı verebileceğini hesaba katmak zorundasınız. Her müdahaleniz onun için dayanılması imkânsız bir acıya sebep olabilir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    sokaktaki kedilerimden bir kavga sonucu bacağından ısırılmış ve ısırıldığı yerde apse oluşmuştu günlük antibiyotik iğneyle sağlığına kavuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.