Kediler

Kedinize Clicker Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedinize Clicker Eğitimi Nasıl Verilir?

Profesyonel kedi kurslarının günümüzde oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Bu başlı başına kedilerin sağlıklı bir biçimde eğitilmesi için geliştirilen sistemler bütünüdür. Aslında Clicker eğitimi evde uygulanabilecek ve son derece rahat bir biçimde kedinizle olan bağınızı kuvvetlendirecek bir şeydir. Clicker eğitimi için başta pet shoptan bir araç temin edebilirsiniz.

Ancak maddi anlamda bu bir yük olarak görünüyorsa bunun yerine alternatif bir cisim kullanabilirsiniz. Temel mantığını kavradıktan sonra elinizde bulunacak olan aracın pek bir önemi kalmayacak. Tabi bu esnada kedinizin de Clicker eğitimi nedir sorusu hakkında fikir sahibi olması gerekir.

Clicker eğitimim prensibi yap, onayla ve ödül kazan şeklinde açıklanabilir. İşin teorisine indiğimizde üç adımlık bir parkur karşımıza çıkıyor. Örneğin kedinizin yatmasını istiyorsunuz ve bunu yat komutuyla bütünleştirerek Clicker eğitimiyle uygulayacaksınız.

 • Komutlarınızı Güçlendirin

Komutlarınızı kedinize verirken yat kelimesini net ve anlaşılır şekilde söyleyin. Kedinizin yatmasını sağlamak için kafanızla yatar pozisyonu gösterip, elinizle bunu destekleyebilecek bir hareket yapabilirsiniz. Görsel olarak etkilenerek çok daha kolay bir kavrama süreci mümkün olabilir.

 • Kediniz Yattığında Tıklatın

Kediniz yattığında onunda duyabileceği bir tıklama yapın. Masanın üzerine elinizdeki araçla tık sesi çıkartın. Bu onun algılayıp öğrenmesinde önemli bir somut delil olacaktır. Yattığı anda bu sesi çıkarmanız sonraki araştırmalar için önem teşkil edecek.

 • Ödül

Kediniz için geldik asıl önemli olan hususa. Kediler Clicker eğitimi için peşin ödül sistemine alışıklar. Zira yatmak için onu eğitmek istiyorsanız komutunuzu verin ve ona kendinizi ifade edin. Sonrasında yattıktan sonra Clickler eğitiminin gereği olarak onu onaylayın ve sesi çıkartın. Bu sürecin hemen ardından ona ödülünüzü verirseniz kediniz için bir eğitim modülü oluşmuş olacaktır.

Burada bir ödül maması ya da onun sevdiği oyuncak tercih edilebilir. Bir sonraki seferde ‘ödülü alma’ isteğinin tekrardan canlanarak komutlarınızı uygulayıp çıkardığınız ses odaklandığını göreceksiniz. Fakat bir sonraki adımda ödülünü peşin peşin alacağından şüpheniz olmasın.

Eğer tüm adımları uyguladıktan sonra kedinize ödülünü vermezseniz bu aşamada büyük bir sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü kediniz onu aldattığınızı ve ödülü vermeniz gerektiği halde vermediğinizi düşünür. Farklı komutlarla sürekli olarak karışık çalışmak yerine tek bir komutu tamamıyla öğrenene kadar devam etmek daha mantıklıdır. Bir noktadan sonra bir masaya vurarak ses çıkarmak yerine yalnızca kendi sesinizle onu onaylamaya başlayın.
Kediler için Clicker eğitimi süresince kediniz oldukça faal ve hareketli olacaktır. Aldığı her ödülden sonra bunun bir oyun olarak sıkılmadan uygulandığını göreceksiniz. Haliyle onun öğrenmesi kolaylaşırken sizin içinde kedinizle uygulayabileceğiniz eğlenceli bir aktivite doğacak. Yapmanız gereken tek şey sabırlı davranarak ona ılımlı yaklaşmak.

Böylelikle Clicker eğitimini tamamlayarak kedinizin ana komutları öğrenmesini sağlayacaksınız. Yatması, kalkması, bırakması ya da tutması gibi alternatiflerin yanı sıra onu yönlendirebileceksiniz. Ödülü aksattığınız sürece bu eğitimin başarıyla sonuçlanmayacağından emin olabilirsiniz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN CLİCKER EĞİTİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 4 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 2. Yusuf özdemir Reply

  Çok güzel bir yazı olmuş. Kedi eğitiminde önemli bir makale

 3. fisun yılmaz Reply

  ıgerçekten güzel yazı olmuş teşekkürler

 4. maide Reply

  Çok yararlı bir paylaşım tüm hayvan dostlarına tavsiye edebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.