Kediler

Kedinizi Serinletmenin Yolları ve Yanlışlar

Kedinizi Serinletmenin Doğru ve Yanlış Yolu

Kediler tıpkı bizler gibi sıcaktan pek haz etmezler. Bilhassa yaz ayları biz klimanın çalıştığı odayı tercih ederken kedimizin tek derdi bizimle birlikte olmak değildir. Aynı zamanda soğuk ya da serin bir yer arayışı onu buraya sürüklemiştir. Kediyi serinletmenin yolları denildiğinde aklınıza ilk gelen nokta kendinizle eş değer bir uygulamadır. Soğuk bir duş tabi ki bunun kolay bir yöntemidir. Ancak kediniz sizinle aynı fikirde değil.

Eğer kedinizi ıslatarak serinlettiğinizi düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Hatta birçok yönden baktığımızda kediler sudan nefret ettikleri için onu psikolojik anlamda mutsuz etme ihtimaliniz ortaya çıkıyor. Haliyle onu serinletmenin daha alternatif metotlarını keşfetmek zorundasınız.

Burada hem kedinizi serinletme yolları için doğru adımlara değineceğiz hem de kedinizin serinletme kisvesi altında işkence görmemesi için uyarılarda bulunacağız. Böylece siz başarılı bir biçimde onun sıcaktan bunalmamasını sağlarken, kediniz bunun keyfini çıkarabilecek.

Kedinizi Serinletmenin Doğru Yolları

Kedilerin serinleme yolları arasında çok sayıda seçeneğe sahipsiniz. Fakat insanların kolaya kaçarak onlar için uygun olmayan metotlara başvurmaları başlı başına yanlıştır.

 • Serinlik Sağlayacak Ekipmanlar Elde Edin

Bu tam manasıyla özel eşyalar almanız gerektiği şeklinde algılanmamalıdır. Çünkü burada ekipmandan kastımız her evde bulunabilecek eşyalar. Örneğin 2,5 litre su şişesini alın ve içine soğuk su doldurun. Fakat bu soğuk suyu onun üzerine dökerek ya da onu yıkayarak onu serinletmiş olmayacaksınız.

Sıcak havalarda kediler mümkün mertebe yatarlar. Dolayısıyla bu soğuk suyla doldurduğunuz şişeyi onun yattığı yerin altına koyabilirsiniz. Örneğin minderinin altına yerleştireceğiniz bu şişe içten içe bir soğuk hava deposu görevi görecektir. Ve o kavurucu sıcağın etkisini minderden yani kedinizin yattığı yerden uzaklaştıracaktır.

 • Ortamı Ferahlatın

Kediniz gerek yanınızda gerekse siz yokken evde tek başına ferah bir ortamda olmalıdır. Tüm gün kapalı, sıcaktan kavrulmuş ve hava almayan bir odada kalması başlı başına bir problem yaratacaktır. Bunun yerine klimayla ya da bir şekilde hava sirkülasyonu sağlanarak odanın ferahlaması sağlanmalıdır.

 • Buz Kullanın

Buzluğa dondurma kapları ya da buna benzer kapları su doldurarak koyun. Donduktan sonra onları alarak kedinizin sevdiği bölgelere koyun. Örneğin her zaman oturduğu sandalyenin üzerine buz kabını koyun. Buz içinde olacağından ötürü eriyince etraf batmayacaktır. Fakat onun çevreye yaydığı soğukluk bile kediniz için ferahlatıcı bir unsur olacak.

 • Soğuk Yüzey Temin Edin

Bazı uzmanlar kedilerin yaz aylarında lavaboların içerisine yattıklarına şahit olmuştur. Bunu gören insanlar ise hemen onları ıslatarak bunu istediklerini düşünürler. Bunun tek sebebi ise daha az güneş ışığı alan fayansların soğuk olmasıdır. Eğer güneş ışığını doğrudan almayan bir noktaya fayans temin edip koyarsanız kediniz soğuk bir zeminde serin serin yatmanın keyfini tadacaktır.

 • Islak Zeminler

Balkon, teras ya da bahçe gibi zeminleri ıslatarak kedinizi bu ıslak zeminde bulundurabilirsiniz. Bu onu ferahlatacaktır. Ancak bu ıslaklığın yanında kuru bir noktada yatmasına olanak tanımanız gerekir.

Aynı zamanda sizin gibi bolca su içmek isteyeceği bir dönem olan yaz mevsiminde suluk sayısını arttırın. Mümkün olduğunca kaynamış derecede olmayan su içmesini sağlayın. Güneşte dolaşması güneş çarpmasına sebep olabilir. Öğlen saatlerinde güneşe çıkmasını engelleyin. Ev içinde ise bunaltıcı sıcaklara maruz kalacağı noktalara erişimini engelleyin.

Kedileri Serinletmek İsterken Yapılan Yanlışlar

Kedi sahiplerinin serinletmek amacıyla yaptıkları yanlış uygulamalar arasında herkesin sık başvurduğu hatalar var.

 • Kedinizi Sürekli Yıkamayın

Kediler zaten suyu seven canlılar değildir. Dolayısıyla onu serinletmek için sürekli olarak yıkamanız bu noktada onun için daha büyük bir sorun haline dönüşecektir.

 • Kedinizi Sıcakta Kavrulmaya Terk Etmeyin

Bazen alışveriş merkezine giderken bazen ise ufak bir işinizi hallederken tam öğlen vaktinde kedinizi bir başına bırakabiliyorsunuz. Bu durumu çoğunlukla arabada gözlemliyoruz. Arabanın içi güneşin emdiği ışınlarla buhar seviyesine ulaşmışken kedinizi orada bırakıp gitmek ciddi bir probleme dönüşecektir.

 • Kedinizin Tüylerini Kesmek

Kedinizin tüylerinin tıraş edilmesi bu bağlamda ciddi bir sorundur. Gerçekten kedilerde sık rastlanan durumların başında yaz aylarında tüylerinin kesilmesi vardır. Fakat bunun aksine güneş yanıklarını önlemede etkili olduğu söylenir. Yani kedilerinizin tüyleri sandığınızdan daha fazla işe yarıyor. Siz bunu yok ederek mevcut dengeyi bozuyorsunuz.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLERİ SERİNLETMEK HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 3 Comments

 1. Iremnur Reply

  Yaz gelmeden önce okunması gereken bir yazı emeğinize sağlık

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yaz aylarında sokak hayvanları unutulmamalı uygun gölgeli yerlere su kapları konulmalı yazın kavurucu sıcaklarında yemekten çok suya ihtiyaçları var

 3. Yasemin bagceli Reply

  Cok faydali bir yazi tesekkurler, evdekiler buluyo serin yerleri de disardaki canlar icin bi kap suyu kapimizdan eksik etmeyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.