Kediler

Kedileri Taramak için Önemli Nedenler

Kedinizi Neden Taramak Zorundasınız?

Kediler taranmaya ihtiyaç duymayan canlılardır. Size bunun için mecbur değillerdir. Çünkü özel dil yapıları sayesinde vücutlarının her noktasına erişebilirler. Bilhassa vücutlarında erişebildikleri bu alanlar arasında kafaları ve kulakları olması ilginç dahi karşılanabilir. Günümüzde kedilerin taranma sıklığı ise şiddetle önerilir.

Kedinizi taramak için bir nedene ihtiyacınız yok. Fakat buna zorunlu olduğunuzu söylememiz mümkün. Çünkü ikili ilişkilerde bir kediyle olan bağlarınızı güçlendirmek için ona kendinizi ispatlamak zorundasınız. İlk sahiplendiğiniz zamanlarda sizden kaçan ve dokunmanıza izin vermeyen kedinizin tüylerini taramanıza müsaade etmesi bir gelişimdir. Bunu başarmak için düzenli olarak periyotlar halinde tüylerini taramayı deneyin.

Aynı zamanda tüylerini daha az yalamasını ve tüy dökülmesini önlemesine olanak tanırsınız. Benzer bir faydayı ise tüy yumağı rahatsızlığı yaşamadığı için görebilirsiniz.

Kedinizi Taramak İçin Önemli Sebepler

Kediler ilgi gördüklerinde normalde olduklarından iki kat daha sempatik olurlar. Onları taramaya başladığınızda kucağınızda şekilden şekle girerler. Aynı zamanda size sevgilerini ve ilgilerini göstermek için yapmayacakları şey yoktur.

 • Fiziksel Müdahale Alışması

Eğer çok utangaç, tepkili ve saldırgan bir kediniz varsa taramayı sürekli hale getirerek ona zarar vermediğinizi ispatlayabilirsiniz. Bu zaten onun hoşuna gidecek bir eylem iken hem tüylerinin sağlıklı şekilde tımarlanmasını hem de onunla aranızda olan ilişkiyi güçlendirmesini sağlarsınız.

 • Kedinizin Doğru İlerleyen Gelişimini İzleyin

Kediniz yavruyken size geldiyse ve sizinle büyümeye başladıysa onda olan değişimleri uzaktan fark edemezsiniz. Boyutu büyüyecektir ama kulaklarının aldığı şekil, pati gelişimi, tüylerinin formu ve birçok ayrıntıya yakından bakmak isteyebilirsiniz. Bunun için kediniz aynı fikirde olmayacağından ona yaklaşmanın alternatif yollarını aramaya başladığınızı biliyoruz. Tarama bunun için büyük bir fırsattır.

 • Dökülen Tüyleri Önlemek

Kedilerde dökülen tüylerin önüne geçmek için uygulanabilecek en önemli metot taramadır. Fakat taramanın tüylerin dökülme sıklığından çok kedinizin sağlığına faydası olacağını söylemek zorundayız. Dökülen her tüyün kedinin özel dil yapısıyla boğazına kaçması muhtemeldir. Bu muhtemel sonuçla birlikte tüy yumağı rahatsızlığı baş gösterir. Doğal olarak hemen ardından sorunlar peşi sıra yaşanmaya başlar. Tarayarak dökülen tüyleri elde edip onun yutmasını önleyebilirsiniz.

 • Kedinizle Samimi Olun

Tarama eylemi için mümkün mertebe kucağınıza yatacak olan kedinizle bağlarınızı güçlendirme vakti gelmiştir. Artık saatlerce kucağınızda takılabilecek, siz TV izlerken yanınızda durup oyun oynayacak, size olan sevgisini her an göstermeye gayret edecek bir ilişkiniz olabilir. Kedinizi taradığınız süre boyunca kendisine duyulan ilgiyi bir ayna gibi size yansıtacağından emin olabilirsiniz.

 • Özel Cinslerin Tüy Bakımı

Eğer sahiplendiğiniz kedi özel bir cinsse tüyleri çok daha hassas olacaktır. Bu durumda onun tüy bakımını kendisi yapmayacağı aşikâr. En azından yapsa dahi bundan hoşnut olmayacağına bahse girilebilir. Ona saatlerce tüylerini tarama karşılığında sevginizi ispatlayabilirsiniz.

 • Kedinizin Benliği

Kedinize gösterdiğiniz ilgi ve alaka onun kendi kişiliğiyle alakalı önemli bir kıstastır. Çoğu kedinin bu aşamada ciddi sorunlarla boğuştuğunu söylemek durumundayız. Bilhassa kedilerini taramak bir yana sevmek ve onlara ilgi göstermekten yoksun insanlar görülebiliyor. Bu hem psikolojik açıdan hem de kedinizin yaşamsal standartları yönünden oldukça kötü bir durumdur. Oysa her gün kedinizi kucağınıza alıp birkaç saat taramanız onu mental açıdan ciddi bir seviyeye ulaştıracaktır. Mutluluğu ise cabası.

This Post Has 85 Comments

 1. Duygu Arzu Reply

  Teşekkür ederim bilgileriniz için açıkcası ben aksatıyorum 😞

 2. Özge Reply

  Bizimkini zorla tariyoruz ya

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 4. Rahime öztürk Reply

  Tesekkurlr cok guzel duygusal bagin guclendigine inaniyorum taramakla sevildigini ve onemsendigini hissediyor

 5. Emine Kılıç Reply

  İki kedim de taranmaktan hiç hoşlanmıyor tüy toplayan eldivenleri demeyi istiyorum.

 6. Tugba yigenoglu Reply

  Kedilerimizi özellikle uzun tüylü olan kedilerin günlük olarak taranmasi önemli . Benim kedim taratmiyor. Ama çok uzun tüylü değil neyseki.

 7. Şenay Akpinar Reply

  Kedimi taramak çok ta kolay bir iş degil. Pek sevdiği soylenemez. Ama söz konusu başı kulak arkası ve özellikle de gıdısı olursa hiç sorun yok bayılıyor saatlerce tarasam sesi çıkmıyor

 8. Hamit Özdemir Reply

  Kedileri taramak hem onları rahatlatır,hemde ölü tüyleri almanıza neden olur.

 9. Munise Aksu Reply

  Mevsimsel geçişlerde hergün taramak bazen yetersiz kalıyor özellikle uzun tüylü kedilerde, bunun için bir öneriniz varmı acaba?

 10. esma Özer Reply

  onlar benim ponciklerim ne isterlerse oyle olur o yuzden sevmediklerinden cok taramiyorum :))

 11. Aygün Reply

  Ze Ze uzun tüylü bir oğlan her gün olmasada haftada iki üç kez tarıyorum.Taramaya başladığımda oyuna da başlıyoruz …ısırıklar ..ısırıklar😁cilve yapıyor bizim oğlan.

 12. Kader kesim özçelik Reply

  Uzun tüylü bir presesimiz var ..ama maaalesef ki çok zor taratiyor tüylerini .

 13. merih günay Reply

  Çok teşekkür ederim güzel bilgiler edindim. Benimkiler bazen bayılıyorlar taranmayabazen de çook kiziyorlar. 🙂

 14. Tuba Zerdin Bilgin Reply

  Bende kedimi düzenli tarıyorum zaten iran kedisi mecbur tarıyorum ıkimizde alıştık bu duruma sadece ön patisinin arasında zorlanıyoruz yoksa beni annesi bildiğinden sıkıntı yaşamıyoruz saçımı taramam onu gene ihmal etmem ☺

 15. Dilek Sulak Reply

  Teşekkürler verdiğiniz bilgi için düzenli tarama evde heryerin tüy olmasını büyük oranda azaltıyor. Tüyleri daha canlı ve yumuşak oluyor

 16. Ayhan Güleryüz Reply

  Güzel bir konuya temas edilmiş..Kedi sahipleri nedense bu konuyu hep ihmal ederler..Kediler son derece temiz hayvanlardır; ancak tüylerinin temizlenmesi için biraz yardım edilmesi, en titiz kedi için bile yararlı olacaktır. Özellikle de uzun tüyleri varsa. Kedinizin tüylerini taramanız, aranızda bir bağ oluşturmak için de mükemmel bir yöntemdir.

 17. Duygu Emir Reply

  Ben hiç taramayı denemedim ama bundan sonra yapacağım… Bizleri bilgilendiren yazılar paylaştığınız için ayrıca teşekkürler…

 18. NALAN Reply

  ÇITIR PATİCANIMI TARAMA NEDENLERİMİ BURADA OKUMAK KEYİFLİYDİ.TÜYLERİ UZUN VE TÜY YUMAĞI SIKINTISI YAŞAMASIN İSTİYORUM…

 19. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Tarakları kedimi taramaktan çok onunla oyun oynamak için kullanıyoruz kendisini taratmayı hiç sevmiyor

 20. Segah Reply

  Bunlari biliyordum.

 21. sebahat ersöz Reply

  asla kendini taratmıyor çok saldıgan oluyor bir tanesi adı badem olan sarıkız olan küçük kedim taratıyor tüylerini teşekkür ederim bilgi için

 22. Nahide büyüközelci Reply

  Benim kedim de taranmaktan çok memnun bayılıyor adeta

 23. Sinem Reply

  Bizimkinin güven problemi yok fazla sevecen sevilmedigi ilgilenilmediginde bağırıp duruyor ama tüy dökülmesi için bencede sık sık taranması lazım fazla tüylerin alınması iyidir

 24. Hazel Menekşe Şirin Reply

  Teşekkürler

 25. serpil can Reply

  Teşekkür ederim. benim üç kedim var büyük olan erkek kedi o yavaşça taramama müsaade ediyor Ama diğer ikisi hoşlanmıyor koridorda taramak için koşturuyoruz bana da spor oluyor. Taramama rağmen yine de tüy döküyorlar

 26. Arzu Yıldız Reply

  Keşke taramak kolay olsaydı benim kediler pek hoşlanmıyor biraz zor yani…

 27. Nur tosun Reply

  Kedim hiç sevmiyor taranmayı

 28. Melike DORUK Reply

  Yikadigimizda da oldukça fazla tüy dökülüyor. Ve tüyleri yumuşak ve parlak oluyor. Dış mekana çıkarıp oynadıktan sonra yıkıyoruz. Yaklaşık 2 hafta arayla. Daha rahat uyuyor ve sakinleşiyor.

 29. özge elitaş Reply

  Tüy taramak hem onlar için hem bizim için yararlı zaten

 30. Aylin YILMAZ Reply

  Benim sokak kedim biraz vahşi ama yavaş yavaş güvenini kazandım. Şimdi kucağıma gelmeye başladı taramaya da başlarız heralde.

 31. Samime Çelik mutlu Reply

  Bir yaşında bir oğlum var haftada bir tüy toplayan eldiven ile tarıyorum fakat bu durumdan pek hoşnut değil taranmayı sevmiyor ama gerçekten işe yarıyor tüyleri daha sağlıklı canlı gözüküyor

 32. aslı Deliktaş Reply

  Ben de kedilerimden birini tarıyorum ama diğeri hiç izin vermiyor ve sanırım karnında yumak oluştu.nasıl önlenebilir?

 33. Eda Akmercan Reply

  Benim kedim de aynen böyle kucak hastası ponçiğim 🙂 tüylerini tarayacağım saati bile bellidir 🙂

 34. Sermin Reply

  Kedi tüyleri için tarama ötesi birşeylerde olmalı, çok minik tüyler uçuşuyor, bilgi için teşekkürler.. Sokakta önüme çıkan kedileri boş geçmiyorum. yanımda sürekli mama bulundururum, onların günü kurtarmasına yardımcı olmaktan memnunum..

 35. Ersin Reply

  Bilgi için teşekkürler

 36. Sibel Reply

  Bilgi için teşekkürler..

 37. Sefer şişek Reply

  Düzenli olarak taramak hem kedinin kötü tüylerden kurtulmasını sağlar hemde ona olan ilginizi göstermenin en güzel yollarından biri. Eğer kendiniz taranmaktan hoslanmiyorsa eldiven görünümündeki tarakları denemenizi öneririm .

 38. Yasemin kucuk Reply

  Şu an kedim yok evde.ama otuz yıl kedili evde doğdum yaşadım.tuy yutarsa kusar kedi.kedi otu yer içini temizler.sirkeli su ile taramak iyidir.

 39. ayşe Reply

  Cok severim kedileri tarayinca o kadar masum ki minnosum benim

 40. Yasemin Uçarkuş Reply

  benim baktığım kedilerin hepsi taranmaya bayılıyorlar

 41. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 42. FATMA AYVA Reply

  İki kuzum var tararken kavga ediyorlar biraz onu biraz onu tariyorum.yuvarlana yuvarlana can onlar cannnn

 43. Ayça Külahi Reply

  Keşke tarama işi benim kızım için de anlattığınız gibi kolay olsa ama hiç sevmiyor taranmayı, maalesef tarama sonrası ben baya tırmıkla taranmış hale geliyorum..

 44. paşa Reply

  ben hergün tarıyorum hoşuna gidiyor keratanın zararı varmı bilmiyorum .

 45. Kıvanç Reply

  Bizim kediler taranmayı çok seviyor

 46. Cansu Güzel Reply

  Benim de köyde uzun tüylü kedilerim var iki tane

 47. Cansu Güzel Reply

  Ama malesef hiç taratmayı sevmiyorlar sürekli kaçıyorlar

 48. Tuğba Reply

  Gercekten bende bazen tariyordum cok iyi oldu bunu okudugum benim kizim. taranmayi cok seviyor o yonden sorun yok ta sorun bende aksatiyordum

 49. demet Reply

  size şunu söyliyeyim bizimki asla taratmaz hatta taraği görünce kaçar neden taramak zorundayiz yalanirken fazla tüğ yutmasin ve sağlikli tüyleri oluşsun diye

 50. Başak Aydemir Reply

  Konuyla ilgili aydınlatıcı bir makale olmuş öncelikle bu bilgi paylaşımı için teşekkürlerimi iletmek isterim. Oldukça uzun tüylere sahip bir kedim var alışkanlık haline gelmedi henüz tarama işlemimiz. Bu durumu bir oyun olarak görüyor ve çoğu zaman tarama işlemi gerçekleştiremiyorum. Yılmıştım açıkçası ama pes etmemem gerektiğini düşünüyorum artık.

 51. Aylin Reply

  Benim prensesim taranmayi cok seviyo…ondan kolay oluyo

 52. Hacer Reply

  Benim kızımda taranmayi seviyor .Bu faydali bilgiler icin tesrkkur ederiz.

 53. Taylan ozgur yilmaz Reply

  Ben yeni sahiplendim
  Dedikleriniz uygulauacagim
  Tesekkirler

 54. Tuğçe tosun Reply

  Yardım edin lütfen kedim çok asabi kendisine dokunmamıza bile tahammülü edemiyor fakat taranması lazım nasıl hem onu incitmeden hemde kendi içimi rahatlatarak bakımını yapabilirim?

 55. örgüçantam-hatice yazıcı Reply

  !! yaşında Ankara kedim BADEM arada tarağı görünce kaçsa da sonrasında izin veriyor sık ve uzun tüylü olduğundan bu aylarda dökülme çok oluyor .Temizlenme aşamasında epeyce yuttuğu da oluyor marul,roka ve,semizotunu çok seviyor arada veriyorum yeşillik yedikten bir süre sonra midede ki tüyleri de bütün olarak çıkarıyor. Biz de tarama işini daha sık yapmaya alışsak bugnler de iyi olacak:)
  Bilgileriniz için çok teşekkürler.

 56. mümine Reply

  İk basta istemiyorlardi. Simdi bayiliyorlar.kendileri donuyorlar. Ama taragin onlara gore olmasina dikkat etmek lazim

 57. Alanay Reply

  Kedim taranmaktan asla hoşlanmıyor.taranmaya başlandığında en fazla 3dk sabredebiliyor.hatta sinirki olduğu zamanlarda gidip tarağını disliyor 😃

 58. Sümeyye Reply

  Haftada en az üç gün taramaya calisiyorum ben de kedimi ve taradikca tüyleri daha az dökülüyor gerçekten.

 59. Yeliz Reply

  Kedimi çokkk seviyorummm her okuduğum bilgi mutlaka ona geri dönecek…

 60. Rahşan Reply

  Taramaktan yoruldum ve tıraş ettim, çok pişman oldum bir daha yapmayacam, çok çirkin olmuş. Her bir saniye tarayacam tüyleri uzadıkça!

 61. Merve özdal Reply

  Tuyleri toplariz ve tararken masaj gibi birsey olur tuy topaklanmasini onler 🙂

 62. nuray demircan Reply

  Badem çok büyük keyif alıyor taranirken mir mir mir…

 63. Çağla Ulusdoyuran Reply

  Cunku tuy dokulmesi azalir ayrica benim kedimin tuyleri hemen topaklaniyor tarayinca tuylerimiz topaklanmiyor😊

 64. Maşite karaaslan Reply

  Kedim(demlik) tarağını gördüğü andaki gelişini görseniz bayılırsınız. Çok şükür benim kedim taranmayı seven kedilerden. Ve tam bir şapşik 😊😊

 65. Tuğba Reply

  Benim kedim taranöaltan hiç hoşlanmıyor.

 66. Yildiz balaban Reply

  Benim kedim taragi hic sevmiyor ya😯

 67. Taylan Reply

  Düzenli taramak dostumuz için ve kendimiz birde eşyalar için çok faydali dökülmeye haźır tüğleri almak günde 2 kere iyi olcaktir..

 68. Sibel balta Reply

  Düzenli olarak taramaya çalışıyorum fakat hiç hoşlanmıyor 🙁

 69. Merve Uçar Reply

  Benimkisi taranması sevmiyor ve tarayacağım zaman tok olsa bile tarağı yemeye eliyle tutmaya çalışıyor çok denedim ama taratmıyor

 70. Suheyla aras Reply

  Asla yapamam beni parcalar ama iyi birbilgi tsk.ler

 71. Sena Arıcı Reply

  Tüy dökümünü çok büyük oranda azaltıyor evet. Teşekkür ederiz değerli bilgileriniz için =)

 72. yıldız abla Reply

  bu aralar tüylerimiz çok dökülüyor. mevsimsel sanırım ..

 73. Firdes gizem kışçı Reply

  Benim kedim taranmayı sevmiyor 😩

 74. fisun yılmaz Reply

  benim kızım gerçekten taratmıyor zorla taramaya çalışıyorum

 75. Ayşeufuk Reply

  Geldiğinde oldukça saldırgan olan kedicigimi inatla tirmalasada taradım zamanla alıştı ve sevebildim şimdi pamuk gibi munis bir kedi birlikte uyuyoruz artık yukarda anlatılan faydalarıda çabası oldu taramaktan vazgecmeyin

 76. mine taskopru Reply

  benim kedim bir tekir sokaktan aldim canavar asla taratmiyor

 77. Şule Çizmecioğlu Reply

  Tüylerin daha az döküimesi için taramak dışında somonlu mama önerdiler. Kullanan ve memnun kalan var mı acaba? Ya da başka önerisi olan?

 78. Nehir Reply

  Benim kızım betty mavişim benim ama tararken cok sıkıntılı hiç sevmez sadece mama yerken tarayabiliyorum elimde tarağı görünce bazen mama bile yemez

 79. Nehir Reply

  Benim kızım somon kokusunu sevmez ve yemez tuyleri genelde strese girince dökülüyor

 80. F. Senem Tezer Reply

  Kedilerimi taramam inanılmaz zor bir tanesi bundan keyif alırken diğeri nefret ediyor.. 5 taşınsalar ama hala alıştıramadım ☹️

 81. Seda Altın Reply

  Bizimki taranmaktan hiç hoşlanmıyor :(((

 82. Kübra Reply

  İki kedim var siyah kedim taranmayı çok seviyor ama uzun tüylü beyaz kedim küçüklüğünden beri pek sevmiyor. İstemeye istemeye de olsa tarıyorum 🙂

 83. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bi yazı olmuş

 84. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 85. Yasemin Uçarkuş Reply

  faydalı bi yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.