Kediler

Kedinizle Seyahat Ederken Uygulanacaklar

Kedinizle Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evinizde oldukça hareketli olup dışarıya kaçmak için can atan küçük dostunuzun seyahatlerden nefret edeceğini biliyorsunuz. En azından bilmiyorsanız dahi artık öğrendiniz. Keza bir taşıma kafesinin içerisinde bir yerlere götürülme hissi canlılar için pekte keyifli bir aktivite değil. Dolayısıyla kedinizi bu yolculukta zorlu bir süreç bekliyor. Aynı süreç sizi içerisine çekecek ve en az onun kadar gergin olacaksınız.

Burada kediniz yavruysa hiperaktif oluşundan, olgun ve kısırlaştırılmış ise ilgisinin dışarıya azaldığından sorun yaşamaya başlarsınız. Yani bir bakıma her halükarda kediniz size seyahat boyunca sorun çıkarmaya devam edecektir. O taşıma kabından dışarıya bağırışları, tepinerek kafesin çıkış yolunu aramaları sizin içinde ufak çaplı bir sinir krizine yol açabilir.

Bu noktada yapılabilecek birkaç önemli şey var. Fakat bunlara geçmeden önce kediyle yolculuğa çıkarken nelere dikkat edilmeli onlara bakalım. Aynı zamanda kedinin yolculukta sakin kalabilmesi için uygulayabileceğiniz yöntemleri tüm ayrıntılarıyla görelim.

 • Sinirlenmeyin

Özellikle dostunuza sinirlenmeniz, ona sinirinizi göstermeniz ve stres seviyenizin yüksek olduğunu hissettirmeniz olayı dramatize edecektir. Kediniz bunun üzerine daha hırçın ve memnuniyetsiz olacaktır.

 • Alışkanlıklar

Kedinizi yavruyken seyahat ederken yanınızda tutmanız büyük bir artı olacaktır. Bu durum ona küçüklükten kalan bir özgüven verir. Dolayısıyla olgunlaşsa dahi yolculuklarda göreceğiniz reaksiyonlar minimal eviyeye inecektir. Seyahat etmeye alışık olmayan kediler ortalama bir saat aynı sesi çıkararak rahatsızlık verebilir.

 • Kedi Taşıma Çantası Seçimi

Çıkılacak yolculuğun yarım saat ya da 15 saat sürecek olmasının bir önemi olmadığını unutmayın. Kediniz kapalı kalacak ve o çanta içerisinde gidecek hiçbir yeri yok. Bu nedenle ona dönebileceği ve rahat olabileceği bir kafes almanız yapacağı yaramazlıkların oranını azaltacaktır. Aynı zamanda seyahat süresince tren, otomobil ya da uçakta asla kedinizin kafesin dışına çıkmasına izin vermeyin.

 • Sakinleştirici İlaçlar

Kedilere yolculukta verilen sakinleştirici ilaçları hemen her petshoptan temin edebilirsiniz. Fakat bu ürünleri kedinize bir veteriner kontrolünden yoksun olarak vermeniz gerçekten büyük bir problemin kaynağı olabilir. Çoğu insan bu hatayı yaptıktan sonra kedisinde gözlemlediği garip rahatsızlıklarla mücadele ediyor.

 • Kedinizin Yaşam Şartları

Yolculukta klima, kalorifer, güneş ışığı gibi çevresel faktörleri önemseyin. Onun fazla soğuk ya da aşırı sıcak bir ortamda rahat edemeyeceğini unutmayın.

 • Kaybolmaması İçin Önlemler Alın

Kedinizle yolculuğa çıkarken her ihtimale karşı isimliğini boynuna takın ve üzerinizde bilgilerinizin yazdığına emin olun. Kedinizi taşıma çantasından yolculuk tamamlanana kadar çıkarmayın.

 • Seyahatte Kedilerin Tuvalet İhtiyacı

Bu nokta en önemli hususlardan birisidir. Kedinizin tuvaletini bulunduğu ufak kafesin içerisine yapması ve yolculuk süresince bununla karşı karşıya kalması kötü bir deneyimdir. Büyük bir kafesin içerisine bir miktar kedi kumu ya da idrar pedi koymanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Kedinizin Yalnızlık Hissi

Kediniz yolculuk esnasında kendisini yalnız hissedecektir. Bunu önlemek için kedinizi kafese yerleştirmeden evvel alışık olduğu parfümünüzden sıkabilirsiniz. Fakat en işe yarar yöntem üzerine kokunuzun sindiği bir giysinizi kedi kafesinin içerisine bırakmaktır. Böylece kediniz yanında olduğunuzu ve yalnız kalmadığını hissedecektir.

 • Oyuncaklar

Kedi oyuncakları yavru kedilerin seyahat esnasında oyalanmasını sağlar. Olgun bir kedi içinse bu iyi bir çözüm yolu olmayacaktır.

 • Beslenme

Kedilerin seyahat mamaları ve su içme kapları ayrıdır. Suluk eğitiminin önceden verilmesi gerekir. Ancak dilerseniz uzun yolculukları belirli aralıklara bölerek mama ve su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Hatta bu molalar tuvalet ihtiyacını karşılayarak ufak kafeste yolculuklar için bir artı yaratabilir.

 • Kedinizin Belgeleri

Şehirlerarası ya da şehir içi seyahatler için herhangi bir kedi kimliği ve aşı kartı gerekmez. Ancak uluslararası yolculuklar için bu durum önemlidir. Kedinizin evraklarının tam olmaması yolculuğunuzun başlamadan bitmesine sebep olur. Olası bir kaza durumu içinse kedinizin belgelerini tam olarak yanınızda bulundurmanız her zaman önerilir.

 • Kedinizin Seyahatte Uyuması

Her kedi seyahate mutsuz başlar ve bir süre yapabileceği tüm şımarıklıkları yapar. Dakikalarca bağırır ve ses çıkarır. Ancak bu sorun zamanla yerini uykuya bırakır. Bunun için ilaç kullanmanıza dahi gerek yoktur.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİNİZ İLE SEYAHAT HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 14 Comments

 1. Iremnur Reply

  Çok faydalı bir yazı, bende tatile nasıl gideceğim diye düşünüyordum

 2. Neşe Artunkal Reply

  Otobüs firmaları ile giderken eskiden kedinin uyutulması istenmiyordu fakat şimdi tüm otobüs firmaları veterinerden yolculuk için yazılı kagit ve kedinin uyutulmasini istiyor. Biz sedapet kullanarak 10 saatlik otobus yolculugunu sorunsuz bir sekilde atlattik fakat canimiz burnumuzda bir seyehatti otobus firmalarindaki şöförler çok kaba nerdeyse veterinerden yazili kagidimiz olmasına ragmen kedimizi almiyordu.

  • Saadet Reply

   Merhaba, kediniz otobusun hangi bolumunde tasindi. Otobuste bunun icin ozel bir alan var mi?

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok bilgilendirici bir yazı

 4. Yasemin kucuk Reply

  Benim kedilerim şehrin sokaklarında…yaşadığım şehrin bir çınarları birde kedileri …bu şehrin taşınmazları.sehrim izmit…

 5. Samime Çelik mutlu Reply

  Oğlum maalesef seyahat etmeye hiç alışık değil veterinerine bire zorla götürüyorum keşke biraz alışık olsa onu her yere götürebilirdim

 6. Gülşah Reply

  Evet ilk baslarda zorlaniyorduk ama artik alistik kucuklugunden beri araba yolculugu yapiyor artik seviyor araba da yolculuk yapmayi oglusum sirf onun icin hayvan dostu otel bulup oraya gidiyorum tatile keyifle geciriyoruz 😍

 7. fisun yılmaz Reply

  ben ilaç kullanıyorum uçak sesinden ürküyo çünki

 8. Beren Ada Erdoğan Reply

  Bence çok yararlı bir yazı olmuş! Bende yakın zamanda kedimi Antalya’ya götüreceğim! Ellerinize Sağlık!

 9. Kıvanç Eraslan Reply

  Faydalı bilgiler teşekkürler

 10. Şenol Reply

  Minnoş ‘la ilk yolculuğumuz hiç kolay geçmedi. Yolculuğa çıkmadan önce yazınızı okumamız bizim için çok faydalı olacakmış. En önemlisi kafesinden çıkmaması gerektiğini bildirdik. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 11. Meryem kaya Reply

  Siyamla ilk yolculuğumuzu yaptık.2 aylikti.
  Otobusleri ve insanlari ilk defa gordugunden cok korktu.
  Yol boyunca kucagimdaydi.
  10 saat ten fazla sureceginden cantasinda tutmak istemedim. Mola zamanlari tuvaletini yapmasi icin kuma cikardim .Yanliz yavrucak korkudan ustume kucuk tuvaletini yapti.
  Sinirlenmedim.Cok sakin ve anlayisli davrandim cunku hem yavruydu hem de ilk yolculuguydu..
  Benden baska insanlari gordugunde acayip sesler cikardi..Yanimdan ayirmadim o yuzden..
  Ikinci yolculugumuzun daha iyi gecmesini temenni ediyorum.
  Cok sukur muavinler kedi konusunda bi sorun cikarmadilar.

 12. Şeyda Reply

  Biz de arabayla yolculuk yapacağız, biz iki öğretmen olarak 3 ay boşlukta farklı şehirlerde olan ailelerimize gitmek zorunda kalıyoruz sürekli yoldayız, şimdi bir kedimiz var ve bu konu bizi tedirgin ediyor , kendimizce şöyle bir çözüm üretmiştik, saatte bir benzin istasyonunda durup arabada biraz vakit geçirip mama yemesini sağlayıp yolculuğa devam etmeyi düşünüyorduk, hiç çıkmaması gerekiyor kısmı hareket halindeki araç için mi geçerli acaba bu yöntem rahatlatmaz mı kediyi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.