Kediler

Kemik ve Çiğ Et İçeren Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Kemik ve Çiğ Et İçeren Kedi Maması Nasıl Yapılır?

Kedilerin beslenme açısından farklı mama türlerini tercih edebileceklerini biliyoruz. Özellikle günümüzde kuru ve yaş mamalar kedilerin besin değeri ihtiyaçlarını karşılamak için son derece yeterliler. Fakat günümüzde evde yapılan mamalarla beslenen kedilerin oran olarak çok fazla olduğunu görüyoruz. Bu noktada bazı detaylara dikkat çekmek gerekiyor. Örneği kedilerin çiğ et ya da kemik gibi malzemeler tüketmesi her zaman için iyi sonuçlar vermeyebilir.

Yavru kedilerde bu çok daha hassas bir beslenme türü olarak nitelendirilebilir. Zira kemik parçalarının iç organlarına ve yemek borusuna zarar verebileceğini, çiğ et, süt ya da yumurtanın metabolizmasını olumsuz yönde etkileyebileceğini uzmanlar vurguluyor. Bu sebeple kemik ve çiğ et maması kediniz için iyi sonuçlar verebilir. Ancak her cins, yaş ve kilo için uygun bir beslenme türü olmayabilir. Veterinerinize danışarak bu mamayı kediniz için hazırlayıp tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Kemik ve Çiğ Et Maması Tarifi

Kediniz için kemik ver çiğ et maması hazırlamak için öncelikle malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Birçok farklı türde çiğ et kullanabileceğiniz bu mamanın kediniz için ihtiyaç duyacağı tüm vitamin, mineral ve besin öğelerini temin edeceği bir karışım olacağı doğru. Kemikler ve et düzenli tüketilerek sağlıklı bir beslenme formu yaratılabilir. Yalnızca veterinerinize danışıp onay almadan kedinize bunu uygulamamanızı tekrar tavsiye etmekte fayda görüyoruz.

Malzemeler

 1. 400 Gram Çiğ Yürek

 2. 200 Gram Çiğ Karaciğer

 3. 2 Kilo Kemikli Çiğ Et

 4. 4 Çiğ Yumurta Sarısı

 5. 4 Gram Somon Yağı

 6. 2 Fincan Su

 7. 1.5 Çay Kaşığı İyotlu Tuz

 8. 200 Miligram B50 Vitamini

 9. 800 IU E Vitamini

Malzemeleri veterinerlerden ve petshoplardan temin edebileceğiniz vitamin tabletleriyle tamamlayabilirsiniz. Çiğ et ya da kemikli etler içinse kasaplar ve şarküteri reyonları size çözüm yolu sunacaktır. Ev ortamında hazırlayabileceğiniz bir mama türü olup kolayca kediniz için aşağıdaki formu takip ederek yapabilirsiniz.

Hazırlanışı

Kemikli ve çiğ etli kedi maması tarifi zor bir hazırlanış sürecine sahip gibi görünse dahi pratikte öyle değildir. Keza malzeme listesi oldukça basit olup hazırlanma sürecide bir o kadar rahattır.

 1. Öncelikle etlerin kedinizin yiyebileceği boyutlarda kesilmesi gerekiyor. Yani deyim yerindeyse lokma lokma doğramanız gereken etleri bir kaba alarak kesim işlemini uygulayın.
 2. Bu işlemin ardından öğüterek buzdolabında bekletmeniz önerilir. Dışarıda bekletmekten ziyade doğrama ve öğütme işlemiyle beraber pişme evresine kadar dolapta dinlenebilir.
 3. Kemikli etin üzerinden çıkacak olan deriyi %50 oranında temizlemeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra tencerenin içerisine atabilirsiniz.
 4. Tencerenin içerisine tuz, vitaminler, kemikli et, somon yağı ve yumurta sarısı eklenerek karıştırılmalıdır. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra ise diğer malzemeleri ekleyin.
 5. Bir miktar kemiği tencereye atmıştınız. Geri kalanları ekledikten sonra parçalara böldüğünüz etleri tencere ilave edin.
 6. Bu şekilde mamanızı hazırlamış oluyorsunuz. Tencerenin içerisindeki karışımı tamamıyla harmanladığınızdan emin olun. Saklamak için en pratik yol kavanozlara doldurarak buzdolabına atmaktır. Böylece öğün öğün kavanozu çıkararak kedinize kemikli ve çiğ etli mamadan verebilirsiniz.

Bu mamayı kedinize çok uzun vadede vermek için kullanmayın. Her ne kadar buzdolabında muhafaza edecek olsanız da bir süre sonra bozulmalar olabilir. Doğal olarak 2-3 günlük yapmakta fayda var. Kedinizin beslenme saatinden minimum 2 saat önce dolaptan çıkarılması uygundur.

Çözülme sürecinden ziyade kedinizin oda sıcaklığında bir beslenmeye ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Sıcak bir suyun içerisine kavanozu yerleştirerek mamanın uygun forma gelmesini sağlayın. Aynı zamanda çiğ et ve kemik maması adından anlaşılacağı üzere çiğ tüketilecek bir mamadır.

Gerek mikrodalga ve fırında ısıtma ya da pişirme işlemleri gerekse ocak üzerinde kaynatılması uygun değildir. Kedinize vermeden önce cinsini, cinsiyetini, sağlık durumunu, yaşını ve kilosunu veterinerinize ileterek muayene ettirmenizde fayda var. Veteriner kontrolünde uygulanabilecek bir mama türü olduğunu söylemeliyiz.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN ÇİĞ ET MAMASI NASIL YAPILACAĞI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 6 Comments

 1. Iremnur Reply

  Bunu hiç denemedim cesaret edemiyordum, yazınız beni aydınlattı. Çok sağolun

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

 3. Yasemin bagceli Reply

  Ben yemek yaparken cok miyavladi aglamaya basladi diye minik bi parca cig tavuk verdim. Yasadigimiz en buyuk talihsizlikti. Enfeksiyon kapti. Antibiyotik verdik takviyeler tahliller 1 ay mahvoldu yavrum. Cesaret edemem bu tarife de 🙁

 4. Samime Çelik mutlu Reply

  Doğaları gereği çiğ ete de ihtiyaç duyuyorlar ama bu konuda tereddütlüyüm sağlığını olumsuz etkilemesinden korkuyorum

 5. sema Reply

  eminim ki kedim bu tarife bayılır ama yine de kendi mamamızdan şaşmam 🙂

 6. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.