Kediler

Kısırlaştırılmış Kedi Mamalarının Özellikleri

Kısırlaştırılmış Kediler İçin Mama

Kısırlaştırılmış kedi maması denildiğinde kulağınıza garip bir tını olarak gelebilir. Ancak kısırlaştırma operasyonu evcil hayvanların sosyal hayatları için çok önemli bir noktadır. Kontrolsüz yavrulamayı önlemek için kısırlaştırma operasyonları yapılırken aynı zamanda mevcut hayatının belirli şartlarının etkilendiği bir süreç başlar. Kedinizin sosyalliği yavaş yavaş azalır ve asosyal olma yolunda ilerleyebilir.

Eğer oyuncu bir kediniz varsa kısırlaştırıldıktan sonra tek aktivitesi camdan dışarıyı seyretmek olabilir. Bu tip durumlara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Aynı zamanda kediniz içinde bu süreçte özellikle seçimlerinizi belirli kıstaslara göre yapmalısınız. Örneğin kedilerde mama seçimi için kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilen ürünler alabilirsiniz.

Bu ürünlerin dışında normal kedi mamalarının kısırlaştırılmış kedilere verilip verilmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Aslında normal mamalarla beslenmeye devam edebilirsiniz. Ancak burada önemli olan bir husus var. Kedi obezitesi kısırlaştırılmış kediler için çok daha büyük bir risktir. Operasyon sonrasında psikolojik olarak kendisini yemeğe vuran kedi sayısı ise ciddi oranlara ulaşmıştır. Bu tamamıyla içgüdüsel bir yönelim olduğundan önüne geçmek oldukça zordur.

Aynı zamanda kısırlaştırılmış kedi maması tüketen kedilerde kilo kontrolü çok daha kolay olmaktadır. Bunun birkaç sebebi olduğu gibi mamanın kalitesi, nitelikleri ve içeriği önem addetmektedir.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının Özelliği Nedir?

Kısırlaştırılmış kedilere mama üreten firmalar bu süreç hakkında ciddi araştırmalar yapmaktadır. Özellikle günümüzde kısır kediler için mama tavsiyesi verilirken yağ oranı düşürülmüş olanlar ön plana çıkar. Bu tip mamaların yağ oranı maksimum olarak %10 seviyesine indirilmiştir. Gayet makul seviyede olan bir yağ oranı olduğundan çok yemesi halinde bile bunun kilo olarak geri dönüşü zorlaşır.

Aynı zamanda kısırlaştırma sürecinin ardından kedinizin hareketleri kısıtlanacaktır. Bu operasyon ya da kedinizin durumundan ziyade psikolojik anlamda olan bir durumdur. Yapılacak pek bir şey olmaması ise alacağınız önlemlerin aktivite bazlı olmasını sağlıyor. Doğal olarak kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra yiyebileceği mamalarda düşük yağ oranı cazip olmaya başlıyor.

Kedi mamalarının çoğunluğunda yağ oranı %25 seviyesinde tutulur. Doğal olarak kısır kedilere mama önerisi aldığınızda %10 yani ortalama %15 civarında daha az yağ oranına sahip mamalara ulaşırsınız. Üstelik bu mamalar kedinizin ihtiyaç duyabileceği diğer besin öğelerinin tamamına sahiptir. Yalnızca kuru ya da yaş mama alarak bununla beslenmesini tamamlaması mümkün hale gelir. Obezite riski azalırken kontrolsüz bir kilo değişiminin önüne geçilir.

Kedilerin Mama Seçimi

Kedilerde kısırlaştırma sonrası mama tüketimi arttığı için yağ oranı ve besin öğeleri farklı olan mamalara yönelim gözlemlenir. Fakat bununla sınırlı olmayan bir olay olduğundan söz etmek istiyoruz. Kedinizin sağlığı için özellikle hastalıklar ve diğer problemler haricinde mama seçimini profesyonel bir biçimde yapmalısınız. Örneği kısırlaştırılmış kedilerde daha sağlıklı et parçacıkları kullanılır. Beyaz et tercihinde tavuk ya da hindi ön plandadır.

Genel kedi mamaları ise bunun aksine kırmızı et, karaciğer ve yürek ağırlıklı içeriklere sahiptir. Yağ oranı paralel olarak artış gösterir ve kedinizde böbrek rahatsızlıkları, yağlanma, kolesterol ve benzeri hastalıklarla boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Kedi hangi mamayı yemeli konusunda seçim yapmadan önce bazı kıstasları göz önünde bulundurmalısınız.

Kedinizin cinsi, yaşı, cinsiyeti, kilosu ve mama tüketimi bu esnada baz alınacak unsurlardır. Veterineriniz size doğru mama tercihi hakkında bilgi sunabilir.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KISIRLAŞTIRĞINIZ VEYA BU KONU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 9 Comments

 1. Iremnur Reply

  Yararlı bir yazı olmuş tebrik ederim emeğinize sağlık

 2. Iremnur Reply

  👍🏻👍🏻

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş

 4. ayşegül Reply

  merhaba ,
  kedim için çok yararlı bilgiler var bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 5. Samime Çelik mutlu Reply

  1 yaşındaki oğlum için 3 Aydır N&D kısırlaştırılmış kedi için olan narlı tavuklu mamadan kullanıyoruz oldukça memnunuz tüyleri gayet sağlıklı severek yiyor ama yaşıtlarına göre biraz kilosu fazla sanırım çünkü normalden çok yiyor ☺️

 6. Başak Aydemir Reply

  Şeronun sağlığına kendi sağlığım gibi dikkat ediyorum. Bu yüzden kısırlaştırma operasyonunun hemen sonrasında kısırlaştırılmış kedi mamasına geçiş yaptım çünkü şero benim için çok değerli 🙂

 7. Serpil Dereli Reply

  Maalesef evde bakılan kısırlaştırildi kediler bu konuda daha şanslı…

 8. Serpil Dereli Reply

  Maalesef evde bakılan kediler bu konuda daha şanslı…

 9. sema Reply

  kedisini kısırlaştırmayı düşünen biri olarak yazıdan çok şeyler öğrendim. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.