Köpekler

Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası Faydaları

Köpeklerin kısırlaştırılması büyük bir kesim tarafından kabul edilmiyor. Hatta bunun köpekleri kötü etkilediği konusunda ciddi kanılar mevcut. Yinede daha büyük bir kitle bunun yapılmasında çok büyük yarar olduğunu savunuyor. Araştırmalar ise gösteriyor ki köpeklerin kısırlaştırılması en ciddi kanser sendromlarını azaltan bir etki sağlıyor. Yani bir bakıma köpeğinizin dişi ya da erkek olmasından ziyade kanser olma riski her açıdan düşüyor.

 

Dişi köpeklerin kısırlaştırılması sonucunda yumurtalıkları alınıyor. Böylelikle yumurtalık kanseri olma ihtimali ortadan kalkıyor. Eğer daha önce hamile kalmamış bir dişi köpek kısırlaştırılıyorsa meme kanseri riskinin de ortadan kalkacağını söyleyebiliriz. Tabi en önemli risk faktörlerinden bir diğeri olan rahim kanserine yakalanma ihtimalide sıfıra düşüyor.

 

Erkeklerde de durum farklı değil. Erkek köpeklerin en yoğun kanser hücreleri testislerde gözleniyor. Doğal olarak testis kanseri olma ihtimali ortadan kalkıyor. Köpeklerde kısırlaştırma sanılanın aksine yararlı olarak nitelendiriliyor.

 

Kısırlaştırmanın Faydaları

Kısırlaştırmanın faydaları denildiğinde akla tabi ki ilk olarak sağlık notları geliyor. Yani herkesin önemsediği kanser hücrelerinin köpekler üzerinde etkilerini görmemeye başlıyoruz. Bir bakıma köpeklerin kısırlaştırılması bu sebeplerden ötürü yararlı olarak lanse ediliyor. Tabi ki işin birde perde arkasına bakmak gerekiyor.

 

Köpek sahipleri kısırlaştırılmayan köpeklerin yıl içerisinde iki defa yaşanan kızgınlık dönemlerinde sorun yaşadıklarını iletiyorlar. Yani ciddi bir biçimde köpeklerin karşı cinse odaklanarak kendilerini soyutladıklarını söylediklerini görebilirsiniz. Üstelik bir anlık dikkatsizlik sonucunda kontrolsüz doğumlar gerçekleşiyor ve yavru köpeklerle baş başa kalıyorsunuz.

 

Tüm bunlar bira araya toplandığında doğal olarak köpeklerin kısırlaştırılmasına sıcak bakmak mümkün hale geliyor.

 

Kısırlaştırma Sonrası Yaşanabilecek Endişeler

Kısırlaştırma sonrasında köpek sahipleri bu konuda oldukça ikileme düşüyorlar. Sonrasında pişman olunduğu takdirde bunun asla geri dönüşünün olmaması en büyük handikap oluyor. Zira köpekleri hiçbir zaman anne ya da baba olamayacak. Bunun sorumluluğu ise tamamıyla sizin ellerinizde oluyor. Bu operasyona onay vermenin en ağır tarafı ise bu olarak görünüyor.

 

Kısırlaştırma Sonrası Köpeğinizin Endişeleri

Kısırlaştırma operasyonunda köpeğime bir şey olur mu diye merak ediyorsanız bu konuda endişelenmenize gerek yok. Hatta birçok köpek sahibinin kısırlaştırılan köpeklerde sağlıklı rutin hayatın çok daha ön planda olduğunu belirttiğini unutmayın.

 

Operasyon risklerine göz attığımızda her operasyon gibi %1 oranında bir hata payının mutlak suretle kalacağını vurgulayalım. Ancak genel hatlarıyla köpeklerde kısırlaştırma operasyonu risk düzeyi düşük, kayıp yaşanmayan operasyonlar arasında bulunuyor.

 

Kısırlaştırma Operasyonu Kilo Aldırır Mı?

Aslında köpeklerin kilo alması ve şişmanlaması temel anlamda bu gibi faktörlere bağlanmamalıdır. Keza tamamıyla beslenme seçenekleri ve yöntemiyle doğrudan bağlantı kurulabilir. Kısırlaştırma operasyonu geçiren köpeklerde kilo alımı yine mamanın kalori oranıyla doğru orantılı olacaktır.

 

Yapacağınız besleme seçeneklerine bakıldığında kısırlaştırma operasyonu sonrasında veterinerinizin kontrolünde light mamalara geçiş yapabilirsiniz. Daha düşük kalorilerle kilo alımını kontrol altında tutmak mümkün hale gelecektir.

 

Kısırlaştırma Operasyonu Davranışları Değiştirir Mi?

Kısırlaştırma operasyonu davranışlar konusunda bariz bir etki yaratacaktır. Elbette ki köpeğinizin büyük bir hormonel değişime uğrayacağını aklınızdan çıkarmayın. Karakteristik özellikleri arasında bulunan birçok özelliğini kısa süreli ya da kalıcı olarak yitirebilir. Bunun geçici olduğunu ve belirli bir sürenin ardından yine eski hareketli zamanlarına geri döndüğünü savunan çok fazla köpek bakıcısı vardır.

 

Çoğunlukla operasyonun ardından belirli bir süre sakin geçer ve bu dönemde köpeğiniz hep yatmak ister. Farklı aktivitelere yoğunlaşmaz ve ilgisi azalır. Yalnızca boş boş dışarıyı izlediği dönemlerle karşılaşabilirsiniz. Yinede kontrolü elinizden bırakmayıp onunla ilgilenmeyi sürdürürseniz bu süreci birlikte atlatabilirsiniz.

 

Kısırlaştırma Operasyonu Tam Olarak Nasıl Yapılıyor?

Kısırlaştırma operasyonu köpekler için iki farklı şekilde uygulanıyor. Hem dişiler için hem de erkekler için bu ameliyatın iki seçeneği mevcuttur.

 

Erkek köpeklerde kısırlaştırma operasyonu için öncelik testislerin tamamıyla alınmasıyla gerçekleşir. Bu durumda testisler alındığı için doğrudan kısırlaştırılma mümkün olurken testis kanseri riski ortadan kalkmış olur. Tabi ki aynı şekilde testislerin işlevinin bitirilmesi sonucunda sabit kaldığı operasyon türü mevcuttur. Pek önerilmeyen ve tercih edilmeyen bir yöntem olarak varlığını sürdürür.

 

Dişilerde rahmin alınması başlıca dişi köpek kısırlaştırma yöntemi olarak revaçtadır. Aynı zamanda yumurtalıklar burada alınarak kanser hücrelerinin yerleşme riski sıfıra indirilir. Bir diğer yöntemde yumurtalıklar tıkanarak yumurtaların döllenmesi önlenir. Bu tıpkı testislerin kalması gibi bir sonuç anlamına geliyor. Ancak yine ilk yöntem tercih sebebi olup köpek sahiplerinin de onayından geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.