Köpekler

Köpeğin Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır

Cinsellik her canlının dürtüsel olarak sahip olduğu bir eylemdir. Bu aşamada köpeklerin kızgınlık dönemlerinin bu dürtünün fazlasıyla harekete geçtiği bir dönem olarak adlandırabiliriz. Peki ya kızgınlık döneminde yavru köpeğimi nasıl idare ederim diye merak eden sahipleri ne yapacak?

Bu süreci kazasız belasız geçirmek çok büyük bir dikkat ister. Genellikle kızgınlık döneminin geldiğini anlamak mutlak suretle mümkündür. Ancak önlem alabilmek için çok fazla dikkat ister. Çünkü dişi bir köpek sahibiyseniz genital bölgesinden yaydığı bir koku erkek köpekleri kendisine çekecektir. Erkek köpeğe sahipseniz bu kokunun peşinden var gücüyle gitmeye çalışacaktır.
Yani köpeğinizin cinsiyetinin aslında kızgınlık döneminde bir anlamı kalmıyor. Kızgınlık dönemindeki yavru köpekler ilk kez 6 aylık olduklarında bu süreci yaşarlar. Ortalama 3 hafta kadar sürer ve bu 21 gün sizin için kabusa dönüşebilir. Her zaman olduğundan daha aktif, daha sinirli ve daha hareketli olacaktır. Hiç yapmadığı aktiviteleri yaptığını görebilirsiniz.

Örneğin bu aşamada dürtüsel olarak kendi elinde olmayan sebeplerden dolayı tuvalet eğitimini delebilir. Sırf cinsellik açısından erkeklere yerini belli edebilmek için salonunuza idrarını bırakabilir. Bunun için ona kızmanız ise asla bir sonuç vermeyecektir. Çünkü tamamıyla bilinçsizce yapılan bir dürtünün eseridir. Bu durumu kontrol altında tuttuğunuz sürece 3 hafta sonrasında sorun yaşamadan normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Köpeğinizin Kızgınlık Dönemine Girdiğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeklerin kızgınlık dönemi belirtileri arasında net olan detayların başında genital bölge geliyor. Bu dönem boyunca yaklaşık 3 hafta süresince sürekli olarak genital bölgenin yalandığını görürsünüz. Aynı zamanda dişi köpeklerde sık sık salgıya rastlanabilir. Genital bölgeden çıkan bu salgının kendisine has bir kokusu vardır.

Kokunun amacı çevredeki erkeklerin alarak çiftleşme için çağırmaktır. Aynı şekilde dişi köpeklerde kızgınlık döneminde kan görüldüğü bilinir. Bu durum halk arasında adet kanaması olarak belirtilir. Kızgınlık döneminin başlamasıyla bu belirtileri görmeniz mümkün hale gelir. Dikkat etmemeniz doğrultusunda yavru köpeğinizin kızgınlık dönemi sonrasında hamile kalması ve birçok yavru köpeğinizin daha olması ise muhtemel sonuçlar arasındadır.

Kızgınlık Döneminde Ne Yapılmalı?

Kızgınlık döneminde nasıl korunmak gerekiyor diye merak ediyorsanız yapmanız gereken şey 3 hafta süreyle dışarıya çıkışları kesmektir. Eğer evinizde bakıyorsanız burada avantaj elinizde oluyor. Keza birçok köpek sahibinin dışarıya köpeğini çıkarmadan bu süreyi çiftleşmesiz geçirdiğini biliyoruz. Farklı bir tanıdığınızın karşı cins köpeğiyle çiftleştirmek yine alternatif bir çözüm olabilir. Fakat bunu kızgınlığın ilk döneminde yaparsanız geriye kalan süreç sizin için çok daha zor geçebilir.
Her zaman için istekli olan köpeklerin kızgınlık dönemi belirtileri az çok size bu konuda bilgi verecektir. Sürekli genital bölgesiyle oynamalarına karşılık evin içinde başka köpek olmamasına rağmen düzenli olarak idrarlarını bırakmaya başlarlar. Bu süreçte sahiplerin başı ağrıdığı gibi sorunun çözümü olarak kısırlaştırmayı düşünmeleri ise mantıklı bir seçim olacaktır.

Artık operasyon olarak kısırlaştırma ameliyatları çok kısa sürelerde yapılabiliyor. Sağlık açısından hiçbir zararı olmadığı gibi yumurtalık kanseri, testis kanseri gibi risk gruplarını azaltıyor. Kontrolsüz doğum açısından ise mutlak bir kontrol sağlıyor. Her ne kadar kısırlaştırılan köpeklerde uzunca bir süre hareketsizlik ve depresif ruh hali baş gösterse de düzenli olarak bu 3 haftalık kızgınlık dönemlerinden daha rahat geçeceğine emin olabilirsiniz.

Ayrıca uzmanlar yavru köpeklerde kısırlaştırma operasyonunun 6 aylık olmadan önce yapılmasını öneriyor. Yani ilk kızgınlık dönemini yaşamadan kısırlaştırılmasının psikolojik olarak daha yararlı olacağı açık.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    bilgilendirici bi yazdı

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    faydalı bi yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.