Kediler

Klinik Onaylı Kedi Mamaları Nasıl Anlaşılır

Klinik Onaylı Kedi Mamaları

Klinik onayı birçok besin öğesi kendi sağlığımız için aradığımız kriterlerdendir. Bu açıdan baktığımızda minik dostlarımızın besinlerinde aynı kriteri aramak oldukça mantıklıdır. Sağlıklı olduğunu anlamamıza olanak tanıyan bu beyan birçok mama markasının ambalaj üzerinde yer verdiği bir husustur. Kedi mamaları klinik onayı alarak farklı kurum ve kuruluşlardan kedilerin sağlığına faydalı olduklarını tescillemektedir. Böylelikle kedimizin sağlıklı beslendiğine emin olabiliriz.

Her zaman için dikkat edilmesi gereken bir husus olmasına rağmen birçoğumuz kedi maması alırken görmezden gelebiliyoruz. Bilhassa kedilerin cinsiyet ve niteliklerine bağlı olarak bu durumu önemsemek zorundayız. Günümüzde kedi sağlığında beslenme şartları oldukça önemlidir. Açık mamalar ve günlük yemek artıklarının kedi beslenmesinde çok önemli bir rol oynamadığını söylemek mümkün.

Klinik Onaylı Kedi Maması Nasıl Anlaşılır?

Klinik onaylı kedi mamalarının üzerinde net olarak bu ibareye rastlayabilirsiniz. Bir pazarlama metodu olarak yapıldığını düşünebilirsiniz. Fakat markalar bunu ambalajlarına basabilmek için birçok sağlık kurumu ve laboratuarından test sonucu almak zorundalar. Dolayısıyla üzerinde klinik onaylı yazan kedi mamaları kediniz için en sağlıklı seçim olacaktır.

Aynı zamanda farklı markaların üzerinde farklı etiketlere rastlayabilirsiniz. Burada ufak kelimelerin çok başka anlamlar yaratarak göze hitap ettiğini açıklayalım. Keza klinik onaylı kedi maması aldığını zannederek klinikte sadece test edilmiş mamalar temin eden çok fazla insan görüyoruz.

 • Klinik Onaylı Kedi Mamaları

Üzerinde açıkça belirtilerek klinik onaylı olduğu size gösterilir. Bu damga şeklindeki ibareyi görmemeniz mümkün değildir. Farklı bir kelimeyle yan yana gelmez ve doğrudan onay sözcüğünü görürsünüz. Mamanın bilgilerinin yazdığı bölümü okuyarak kliniğin, verilen onayın ve buna ilişkin detayların sizlere sunulduğunu görebilirsiniz. Tabi bu aşamada gerçek bir marka ve güvenilir bir kedi maması tercih etmeniz önemli husustur.

 • Klinik Olarak Test Edilmiş Kedi Mamaları

Onay sürecine baktığımızda markalar mamalarını farklı kliniklere gönderirler. Klinikler gerek besin öğeleri gerekse kedi sağlığı üzerinde etkilerini araştırarak bir rapor hazırlarlar. Bu raporun onay mahiyetinde olmadığı durumlarda vardır. Bu sebeple klinik onayı olmayan kedi mamaları üzerine ‘klinik olarak test edilmiştir’ ibaresi basılı ambalajlarla mama satışı yaparlar.
Tüketicinin gözünde ise klinik onaylı bir mamayla eşdeğer olan bir imaj yaratılmış olur. Bu durum kediniz için özen göstermeniz gereken bir nokta olarak düşünülebilir. Tercihiniz klinik onaylı mamalardan yana olmalıdır.

 • Ambalajda Klinik Onaylı İbaresi Ne İşe Yarar?

Eğer kedi mamasının ambalajında klinik onaylı ibaresi yer alıyorsa bu içeriğinde söz edilen besin öğelerinin tamamını içeriyor anlamına gelmektedir. Üstelik mamaların ambalajlarının üzerinde bu klinik raporuna istinaden bilgilere ulaşılabilir.

Klinik testleri mamanın besleyici özelliğinin ölçümlenmesi, antioskidan olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kedi sağlığına zararlı olup olmadığı şeklinde farklı grupları kapsar. Totaline bakarak bir karar verilir ve klinik onayı alan markalar ambalajlarına bu etiketi basarak tüketicinin güvenle tercih etmesini sağlar.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KLİNK ONAYLI MAMALAR HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 28 Comments

 1. Zeynep Çetin Reply

  Kedime mama seçimi yaparken bu bilgileri dikkate alacağım. Bu bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim 😊

 2. Alara keskin Reply

  Oldukça sağlıklı bir metindi teşekkürler

 3. Aysel koçak Reply

  Bu konuda bizi aydınlattığınız için sizlere teşekkür ederim

 4. ALPER ERAYDIN Reply

  minik dostlarımızın beslenmesi önemli bir husus.maalesef piyasada birçok mama hayvan sağlığını ciddi manada tehdit edici içeriğe sahip.bunları paketin üzerinde yazanlara bakarak anlamaya çalışıyor olsak da hangi değerler zararlı hangileri değil bunları öğrenmek bile zamanla tecrübe ettikçe oluyor.faydalı makale için teşekkürler.

 5. pinar yaman Reply

  ilk defa bir kedi sahipleniyorum. onun icin surekli arastirma icerisindeyim. yaziniz cok faydali oldu tercih ederken onay kismina daha dikkat edecegim. iyi gunler dilerim

 6. Arzu Öz Reply

  Klinik onaylı mamalar ile ilgili hiç bir bilgim yoktu.
  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

 7. Iremnur Reply

  Çok yararlı bir yazı oldu teşekkür ederim emeğinize sağlık

 8. Mine Reply

  Bilgileriniz için çok teşekkürler dikkate alacağım 🙂

 9. Fatma Bayhan Reply

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İstifade edeceğim. ..

 10. Zeynep Reply

  Cidden çok yararlı oldu tamda mama arayışındayken çok teşekkürler

 11. Hatice Reply

  Kediler insanların en samimi dostları dir.lütfen sokak hayvanlarına yardım edin onlar bebek gibiler hepsi sevgiye muhtaç nasl yetişir lerse öyle devam ederler.

 12. Hafsa Reply

  Bu mama konusu gerçekten çok hassas bir konu kendiniz gibi düşünüp öyle yemek vermeliyiz lezzetli sağlıklı olmalı

 13. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 14. Ayşe Reply

  Okudum ve çok bilgi sahibi oldum bundan sonra çok dikkat edeceğim yazdığınız bilgi için çok teşekkürler

 15. Nur Şin Reply

  Bunu dikkate alacağım… Teşekkürler😘😘😘

 16. NALAN Reply

  Bilgilendirici yazı için teşekkürler. Kedilerimin sağlığı için okumaya öğrenmeye devam 🙂

 17. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  bizimkinin mamasının üstünde bu onaydan göremedim. Sanırım yok

 18. Nur tosun Reply

  Kedim için hangi mama iyi bunu bulmak o kadar zor ki şuan royalcanin kullanıyorum

 19. Eda Akmercan Reply

  Kediler için bir şey araştırcağım zaman hep bu siteye giriyorum teşekkürler

 20. sema Reply

  kedim için royal canın alıyorum ama o onaydan göremedim. hangi mamalarda var acaba

 21. Kübra Reply

  Bundan sonra onaya dikkat edeceğim. Bir yazınızda hangi mama markalarının onaylı olduğunu paylaşabilir misiniz ? internetten mama alıyorum bazen markalara ona göre dikkat ediyim

 22. Kıvanç Eraslan Reply

  bazı veterinerler bir mamayı överken diğer mamaya sakın vermeyın diyorlar

 23. Ayşe Reply

  Ama bazı veterinerler kendi çıkarları olan mamayi vermeye çalışıyorlar atik cok dikkat edeceğim .BILGINIZ ICIN COK TESSEKURLER

 24. Yaren Reply

  Ben bu konuyu bir çok sitede araştırıyorum ve hala uygun bir mama bulamadım. Kedim henüz gelmedi. Fakat geldiğinde hangi mamayı vereceğime karar veremedim bir türlü. Bu yazı da araştırmalarıma yardımcı oldu teşekkürler.

 25. Mavi Reply

  Merhaba kedi mama markalari konusunda çok araştırma yaptım şu an turkiyede satılan onaylı bir kaç marka var isimlerini vermemin doğru olmadığını düşünüyorum ben marka araştırması yaparken yabancı siteleri de araştırdım evet klinik onaylı markalari tercih etmek gerek fakat bir unsur daha var yurt dışında üretilen onay almış ne yazikki bir süre sonra bakteri üremesi gibi vs daha sonra toplatilmis ürünler bizim ülkemizde satılmaktadır bunu bizzat kendim deneyimledim üzücü bir şekilde kullandığım marka üzerinde onay olan bir marka meğer benim aldığım ürünü o serisi yurt dışında dagitimi durdurulmus o dönem mama recall olmuş fda nin sitesine girdiğim de öğrendim çünkü evcillerim kanlı ishal olmuştu meğer salmonello bakterisi üremis her neyse alinacak markanin klinik onayı dışında da arada bir bu onayı veren siteyi de ziyaret etmek gerek saygilarimla

 26. İrem Reply

  Mama seçimlerinde dikkate alacağım çok teşekkürler

 27. Elif Reply

  TEşekkürler 🙂

 28. Dilan Reply

  Henüz yeni bir kedi sahibi oldum. Ona zarar vermekten çok korkuyorum yazınızı okurken bir çok şey hakkında bilgi sahibi oldum. Minik dostuma mama alırken yazdıklarınız hep aklımda olacak. Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.