Köpekler

Köpeğe Çikolata Vermek Zararlı Mıdır?

Köpeklerin çikolata yediklerinde zehirlendikleri algısı halk arasında kulaktan kulağa yayılmış bir efsaneye dönüşmüştür. Çoğunlukla gerçek olmayan şeylerin bu şekilde viral yayılışına şahit olduğumuz için kafalarda soru işareti yaratabiliyor. Aslında çikolata köpeklere zararlı mı denildiğinde bu sorunun cevabı oldukça nettir. Bu kez yayılan bilginin doğruluğu hakkında bir şüphe yoktur. Köpeklerin çikolata yemesi kesinlikle zararlıdır ve ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Bazen bilinçsiz insanların köpeğinize çikolata vermesi bu sorunun tetikleyicisi olabilir. Bazen ise tamamıyla masada duran çikolata parçasını köpeğinizin seri bir hareketle almasıyla bu sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Haliyle çikolatanın köpeğe etkisi konusunda endişe yaşamaya bu süreçte başlarsınız.

 

Fakat rahat hissetmenizi sağlayacak bir durumdan bahsetmek istiyoruz. Köpeğinizin yediği az miktarda çikolata onun zehirlenmesine sebep olmayacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki teobromin oranının salgı miktarına göre değişen bir zehirlenme mümkün oluyor. Yani köpeğinizin yaşı, ağırlığı ve yenilen çikolata miktarı tamamıyla bu zehirlenme için temel kriter görevi görüyor.

 

Köpeğim Ne Kadar Çikolata Yerse Zehirlenir?

 

Köpeklerde teobromin bileşeni vücuda girdikten sonra zehirlenme belirtileri gözlemlenmeye başlar. Fakat köpeğinizin cüssesi büyükse ve ağırsa yenilen çikolataya göre baz alınan teobromin miktarı yetersiz gelebilir. Araştırma sonuçlarında şöyle bir sonuç doğmuştur.

  • 1-5 Kg Köpeklerin Çikolatadan Zehirlenmesi

5 kiloya kadar olan köpeklerin çikolatadan zehirlenmesi için 5-6 gram teobromin içeren çikolata yeterlidir.

  • 5-10 Kg Köpeklerin Çikolatadan Zehirlenmesi

Teobromin içeren 12-13 gram çikolatanın 10 kiloya kadar olan köpekleri zehirleyebileceği belirtiliyor.

  • 10-20 Kg Köpeklerin Çikolatadan Zehirlenmesi

20 kilogram bir köpeğin yaklaşık 25 gram çikolatayla zehirlenmesi mümkündür.

Bu ölçütlere göre 15 kilogram ağırlığında büyük bir köpeğiniz varsa yediği bir parça çikolata onu zehirlemeyecektir. Yalnızca midesini bozarak onun kusmasına ya da ishal olmasına sebep olabilir. Bunun haricinde ise bir reaksiyon göremezsiniz.

 

Aynı zamanda beyaz ya da sütlü çikolataların teobromin oranının çok düşük olduğundan söz etmek istiyoruz. Eğer bu tarz bir çikolata yediyse bunu ufak bir mide bulantısıyla dahi atlatabilir. Fakat bitter, kakao bileşenli koyu çikolatalar çok daha tehlikelidir.

 

Eğer köpeğinizin ciddi miktarlarda çikolata yediyse ve boyutlarına göre aşırı düzeyde bir tüketim söz konusuysa bu aşamada ciddi reaksiyonlar görülmesi mümkündür. Nöbet geçiren, kasları uyuşan, kalp krizine sebep olan çikolata yiyen köpek faciaları yaşanmıştır. Tüm bunlar veterinerler tarafından köpek bakıcılarına aktarılmaktadır. Bunun haricinde ise köpeklerin çikolata yemesi sonucunda yaşanılan süreç hakkında bilgi verilmeye devam edilmektedir. Yaşanılan çikolata yiyen köpek sorunlarında en dikkat edilmesi gereken detay ise ilk müdahaledir. Yenildikten sonra 2 saat içerisinde mide yıkanması gibi müdahaleler gerektirir. Bu sebeple vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız önem addeder.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Bilgilendirici bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.