Köpekler

Köpeklerde Deri Sağlığı ve Tüy Bakımı

Köpeklerin büyük bir çoğunluğunda gözlemlenen deri ve tüy sorunları çoğunlukla dermatolojik rahatsızlıklar ve tüy dökme odaklıdır. Birçoğu içinse bu durumun ilgisizlikle bağdaştığı bir gerçektir. Ancak köpeklerin tüy dökmesi ve buna benzer rahatsızlıklar göstermesi ırkının getirisi olabilir. Deride oluşan rahatsızlıkların ise çok sayıda sebebi olabilir.

Köpeğinizin cilt bakımı için profesyonel yardım almak aslında önemli bir hadiseye dönüşebilir. Birçok kişinin kendisi üstlense de çoğu zaman aksatılan bir bakım ritüeli olduğunu söyleyebiliyoruz. Sağlıklı deri olmadan tüylerin bakımlı olmasını beklemek büyük bir hata olacaktır. Bu sebeple banyo, tüylerin fırçalanması, taranması ve bakımı tümüyle bir arada incelenmesi gereken hususlardır.

Köpeğinizin derisini tehdit edecek unsurlar arasında mama seçimi, pire ve kene gibi dış parazitler önemli rol oynar. Kullanılan ürünler, bir şekilde ulaşılan kimyasal ürünler yine tüy dökülmelerine ya da deri enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

 

Yetişkin Köpeklerde Profesyonel Deri ve Tüy Bakımı

Bu işi profesyonel şekilde yapan köpek kuaförlerinin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Köpeklerin kendilerini rahat hissettiği bir ortam yaratılarak tamamıyla ilgiyle yaklaşan personeller edinip hizmet veren kuruluşlar bakımı son raddesine kadar üstlenmektedir.

Deri bakımında temizliğin ve parazit kontrolünün önemini bildikleri için bir nevi kontrolün aradan çıkmış olacağından şüpheniz olmasın. Ekstradan minik dostunuzun derisinde oluşmuş en ufak bir tahrişin dahi gözünüzden kaçmış olma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Tabi ki köpeğiniz belirli aralıklarla tüy bakımı için kucağınıza almanız aranızdaki bağ için önemli bir kıstas.

 

Bunu göz önünde alarak iki ayda bir köpek kuaförüne giderek geri kalan haftalık bakımlarını kendiniz üstlenmeniz kontrollü bir sürecin başlangıcını simgeleyebilir.

 

Köpeklerde Fırçalama ve Tarama

 

Bu tamamıyla bir köpeğin bakım prensipleri arasında belirleyici unsurdur. Köpeklerde fırçalama sıklığı uzun tüylere ya da tüy tabakalarına göre değişiklik gösterebilir. Bazı kısa tüylü köpekler haftada iki kez fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Çünkü kalıtsal olarak seyrek ve dökülen bir tüy tabakasına sahiptir.

 

Buna istinaden uzun tüylü ve haftada bir kez fırçalanmak isteyen köpeklere rastlanabilir. Köpeklerin fırçalanması için ideal süre ise haftada iki kez olarak belirlenmiştir. Kısa ve uzun tüylü köpeklerin tüy bakımı yapılırken farklı gruplar için üretilmiş taraklar kullanılır.

 

Kısık dişli ya da açık dili tarakların yanı sıra köpeğinizin ırkına özel tarak türlerine rastlamanız mümkündür. Fırçalama haricinde hemen her gün 5-10 dakikanızı ayırarak tüylerini taramaya kendinizi alıştırabilirsiniz. Bu sayede tüylerin topaklanması ve birbirine karışmasını risk grubundan çıkarmış olursunuz.

Köpeğinizin Deri ve Tüy Sağlığını Etkileyen Diğer Etkenler

Köpeğinizin tüy bakımını fırçalayarak ya da tarayarak yaptığınızda ister istemez pire ve parazit kontrolünü yapmış oluyorsunuz. Doğal olarak sağlıklı bir deriyle beraber son derece zengin tüyler karşınıza çıkmış oluyor. Fakat bunların haricinde de önemli unsurlardan söz etmek istiyoruz. Köpeklerin deri ve tüy sağlığı için ciddi bir biçimde etkilendikleri banyo düzenini açıklığa kavuşturmak gerekiyor.

  • Yetişkin Köpeklerde Banyo

Her köpek ırkının kendisine has bir banyo periyodu olduğundan söz etsek şaşırtıcı olur mu? Keza hepsinin cildinde ayrı bir yağ oranı, cilt tabakası ve tüy biçimi vardır. Haliyle banyoyu sık yaptırmanız bu yağ oranının kurumasına sebep olur.

Aynı şekilde köpek kokusu olarak adlandırılan kokunun kaynağında bu vardır. Banyo zamanını iyi belirleyip belirli aralıklarla yaptırmanız gerekir. Yalnızca tüylerin temizliğini amaçlayan banyoyu sık yaptırmak kadar hiç yaptırmamanız yine sağlığa olumlu etkiler göstermez.

Yetişkin köpeklerde birkaç ayda bir banyo yaptırılması genel geçer bir kaideyle kabul görmüştür. Üstelik bu esnada köpek şampuanları ve köpekler için üretilmiş bakım losyonları kullanmalısınız. Eğer kendi şampuanınızı, duş jelinizi, temizlik malzemelerini ya da sabunları kullanırsanız fark etmediğiniz biçimde köpeğinizin canını yakmış olursunuz.

  • Beslenme

Köpeklerin cildiyle ya da tüyleriyle beslenmenin ne alakası var diyebilirsiniz. Ancak besinlerin içeriği, bileşenler ve yağ oranının dermatolojik sağlık adına önemli bir faktör olduğunu tartışmaya gerek yok. Köpeğiniz için uygun cilt bakımı ve beslenme şemasını veterinerinizin yapacağı analizler sonucunda temin etmeniz ise mümkündür.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.