Köpekler

Köpeğin Mide Rahatsızlığı Belirtileri, Sebebi

Köpeklerin midesi ve sindirim sistemi son derece hassastır. Fakat birçok insan bunun bilincinde olmadan onlara ev yemekleri, yemek artıkları, insanlar için üretilen abur cuburlar vermekten çekinmez. Hatta bunun ona zarar verebileceğini düşünmekten ziyade gayet doğru bir eylem yaptığına fazlasıyla emindir. Oysa köpeklerin midesinin bozulmasında ortaya çıkan sebeplere bakıldığında %70 oranında verilen bu farklı besinler tehlike arz etmektedir.

Yani köpeğinizin midesi sandığınızdan daha hassas olduğu için her an bozulabilir. Bunu anlamanın bazı yolları olduğu gibi bazen fark edilemez şekilde karşınıza çıkabilir. Birçok köpeğin kusma ya da dışkı çıkarma gibi hareketleri belirli bir düzene oturmuştur. Tuvalet eğitimi alan bir köpeğin tuvalete giderken ya da dışkı çıkarmak üzere olduğunda tavırlarından bunu anlayabilirsiniz.

Bazen ise durum bundan daha ciddi bir hal alır. Örneğin köpeğinizin karnının ağrıdığını bir şekilde fark edebilirsiniz. Yürüyüşünden, hareketsiz kalışından, kıvranışlarından ya da en kötü ihtimalle çıkardığı seslerden size bir şeylerin ters gittiğinin sinyalini verir. Bu durumda ise belirtiler, sebepler, teşhis ve tedavi gibi adımlarla sorunun çözülmesi için zaman kısıtlıdır.

Köpeğinizin Mide Rahatsızlığına Dair Belirtiler

Köpeklerde mide bozulması ya da diğer mide rahatsızlıkları için belli başlı belirtiler vardır. Bunlardan herhangi birisini ya da bir kaçını aynı anda görüyorsanız ilk yapmanız gereken şey sakin olmaktır. Özellikle köpeğinizin sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyen detayı bulmak için ne gibi reaksiyonlar gösterdiğini bulmanız gerekmektedir. Haliyle yapacağınız araştırmaya belirtileri gözlemleyerek başlayın.

 

Aşağıda yer alan tüm maddeler köpeğinizin mide ve sindirim sistemini alakadar eden bir soruna işaret edebileceğini göstermektedir.

 • Kıvranma ve Karın Ağrısı

 • Çıkarılan Garip Sesler

 • Kusma

 • Safra Çıkarma

 • Sürekli Öğürme ve Kusma İsteği

 • İshal

 • Kanlı İshal

 • Dışkıda Garip Renk ya da Katılık

 • Kabız

 • İdrarını ya da Dışkısını Tutamama

 • Halsizlik

 • Yürüyememe

 

Tümünün sebebi olarak görülebileceği bir mide rahatsızlığı teşhisi mümkündür. Yalnızca tek bir belirtiyle dahi çok ciddi rahatsızlıkların tanısı yapılabiliyor. Haliyle tamamıyla dikkatli olmanız gereken bir husustur ve belirtilerle beraber veterinerinize başvurmanız en doğrusu olacaktır.

 

Köpeğinizin Mide Rahatsızlıklarının Sebebi Nedir?

Köpeklerde mide rahatsızlığına sebep olan faktörler oldukça geniş bir alana yayılır. Fakat bunun çok büyük bir kısmını belirgin hatalar oluşturur. Bu hataları bazen aile bireyleri ya da bizzat köpeğin sahibi yaparken bazen ise çevreden farklı insanlar buna alet olur. Ek olarak tüm sorumluluğun köpeğinizde olduğu durumlar söz konusu olabilir.

 • Çok Yemek

Köpeğinizin çok fazla mama yemesi ve midesine gereğinden fazla besin girmesi bu durumu tetikleyen önemli etkenlerdendir.

 • Çiğnemeden Yemesi

Bazen dişlerindeki hassasiyet bazen ise çok aç olmasının verdiği dürtüsel sebeplerden ötürü çiğnemeden mideye indirilen yiyecekler buna neden olabilir.

 • Verilmemesi Gereken Besinler

Çiğ et, çikolata ya da buna benzer insanlara uygun olan ya da olmayan tüm besin maddeleri köpeğinize verilmemelidir. Gerek aile bireyleri gerekse dışarıdan gelecek tüm teklifleri engellemek zorundasınız.

 • Ev Yemekleri ve Artıklar

Hiçbir ev yemeğinin köpeğinizin beslenmesine doğrudan etkisi olmadığını biliyor muydunuz? Onun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin yalnızca %10’unu karşılayan yemek artıkları maalesef sağlıklı bir köpek için doğru beslenme seçeneği olmayacaktır.

 • Yabancı Cisimler

Köpeğinizin etrafta gördüğü madeni para, somun, çivi, anahtar ya da benzeri boyutlarda ufak ve yutabileceği cisimleri yemeye çalışması sık rastlanan sorunlar arasındadır. Köpek bakmaya başladığınız andan itibaren hiçbir minimal eşyayı ortalıkta bırakmamanız gerekir. Yalnızca ufak çaplı mide spazmlarına değil, mide yırtılmalarına kadar uzanan önemli sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

 

Köpeğimin Mide Rahatsızlığı Nasıl Geçer?

Köpekler kendi kendilerine mide rahatsızlıklarını maksimum 48 saat içerisinde iyileştiği için unuturlar. Çok önemli bir sorun gibi gözükmemesinin sebebi bu olabilir. Hatta birçok köpeğin bu aşamada ciddi bir hızla iyileştiği gözlemlenir. Yinede yukarıda bulunan reaksiyon ve sebeplerle kurabileceğiniz bir ilişkiye istinaden veteriner muayenesi önemlidir.

 

Köpeğinizin kusması halinde ona yapmanız gereken tek şey su vermektir. Kusmak sürekli olarak vücut sıvısını kaybettiği anlamına gelir. Doğal olarak köpeğinizin sıvı takviyesi için ortalama saat başı ona belirli miktarda çok aşırıya kaçmadan su içirtmeniz gerekir. Aynı durum ishal için geçerli olup kesinlikle uygulanması gerekir.

 

Kusarken ya da dışkı yaparken anüsünde ve dışkısında kan görmeniz hemen veterinerinize başvurmanız anlamına geliyor. Kanlı ishal ya da çok daha ciddi bir rahatsızlık teşhisiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Yine veteriner kontrolünden sonra düşük kalorili ya da bazı özel mamaları bu hassas dönemde kullanmanız gerekebilir. Gerekirse normal mamasını 3-4 gün içinde düzeyli olarak keserek yalnızca önerilen mamayı kullanınız.

This Post Has One Comment

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.