Köpekler

Köpeğimiz Öldüğü Zaman Ne Yapılır?

Köpeklerin ömürleri için yapılan araştırmalar her ırk için farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Ancak ortalama olarak minimum 9 yıl ile maksimum 16 yıl arasında değişen bir süreci kapsıyor. Ortalaması alındığında ise 12-13 yıl yaşadıklarını söyleyebiliyoruz. Köpeğiniz öldüğünde yapmanız gerekenleri biliyor olmanız çok büyük bir avantaj sağlayabilir. Çünkü hiçbir bilgi sahibi değilseniz bu noktada çok zorlanabilirsiniz.

Zaten bunun psikolojik yükü ve yıpranma payı çok fazladır. Yani sandığınız kadar kolay atlatılacak bir durum olmadığı için köpeğiniz vefat ettiğinde bu durumu kolayca üzerinizden atamayabilirsiniz. Fakat sakin davranarak bu durumun gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekiyor. Hemen harekete geçmek için toplamda 6 saatiniz olduğunu söyleyebiliriz. Minik dostunuzun cansız bedeninin çürümeye başlaması ve bunu görmeniz psikolojinizi daha da altüst edebilir.

Yaşlı Köpeğim Öldü Ne Yapmalıyım?

Yaşlı köpeklerin ölümü gerçekleşmeden evvel kendisini resmen belli eder. Dostunuzun artık kalkacak halinin kalmaması ve sürekli yatıyor olması onun ölümü için beklemekten başka çarenizin olmadığını tokat gibi suratınıza çarpacaktır. İlk adım olarak veterinerinizi arayıp durumu iletmeniz yararlı olabilir. Zira ömrünün son günlerini geçiren dostunuz için çeşitli hazırlıklar yapmak isteyebilirsiniz. Bunlar arasında önceliği gömülecek yerin belirlenmesine verebilirsiniz.

Yurtdışında bazı büyükşehirlerde var olan hayvan mezarlıkları ölen hayvanları sahiplerinin rızası doğrultusunda defnetmektedir. Aynı şekilde farklı inanışlara göre şekillenen ve yakılarak külleri sahibine teslim eden tesisler olduğundan söz etmek istiyoruz. Türkiye’de hayvanlar için cenaze hizmeti kapsamında büyük bir boşluk var. Az sayıda profesyonel klinik bu noktada size yardımcı oluyor. Yinede köpeğiniz öldüğünde ne yapmanız gerektiğiyle ilgili ana hatlardan bahsetmek istiyoruz.

  • Köpeğinizin Öldüğü An

Köpeğiniz öldüğü andan itibaren bulunduğu yerde yığılıp kalacaktır. Haliyle bahçede ve kulübesinde ise bu durum diğer hayvanları üzerine çekmesini sağlar. Farklı köpeklerin onu didiklemesi, fare ya da böcek gibi hayvanların üşüşmesi an meselesidir. Onu güvenli bir noktada tutarken aynı zamanda ölü bedenini nereye gömeceğinize karar vermelisiniz.

  • Köpeğinizin Cansız Bedeninin Çürüme Süresi

Köpek cesedinin çürüme evresi kalbinin durup kan akışının kesildiği andan itibaren 2 saat içinde başlar. Fakat sizin bunu algılamanız 6.saati bulur. Çünkü ilk olarak çürüyen vücudun kokusu bu süreçte size ulaşır. Havanın sıcaklığıyla doğru orantılı olarak çok daha hızlı bir çürümeyle karşılaşabilirsiniz. Haliyle öldüğü andan itibaren kararsızsanız onu buzdolabı ya da dondurucu gibi serin bir ortamda tutmanız önerilir.

  • Köpeğinizin Gömülmesi

Köpeğini öldükten sonra evinin bahçesine gömen çok fazla insan var. Bu aşamada köpeğin herhangi bir kot kaymasını hesaba katarak belirli bir derinliğe gömülmesi gerektiğini unutmamalısınız. En az 1 metreye yakın bir çukur açarak gömmeniz tavsiye edilir. Bu aynı zamanda çürüyen vücudun kokusunun bahçenize sinmesini önleyecektir.

Eğer yaşadığınız bölgede hayvan mezarlığı varsa ve böyle bir hizmet sunuluyorsa doğrudan onlarla irtibata geçebilirsiniz. En kötü ihtimalle veterinerinizden bu konuyla alakalı bilgi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.