Köpekler

Köpeğinize dur komutunu nasıl öğretirsiniz?

Köpeğinize dur komutunu öğretmeye başlamadan öncesinden sahibi olarak sizin Pozitif eğitim konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Köpeğiniz için ve sizin için oluşturmanız gereken iletişim temelinin başında sevgi gelmelidir.

Gel, dur, otur gibi komutları öğretme aşamasında köpeğiniz tarafından algı problemleri yaşamanız olası bir durum olduğu için öncelikle sabrınızın kuvvetli olması gerekmektedir. Uygulamasını istediğiniz komutlarda olumsuz tepkiler alsanız da köpeğiniz ile aranızda ki iletişim bozulmaması açısından azarlama, oda cezası, aç bırakma ve fiziksel cezalara kesinle yer vermeniz doğru değildir.

Köpekler zeki hayvanlar olmasına rağmen bileşik denklemler çözebilme yeteneğine zekaları gereği sahip değillerdir. Bu yüzden vereceğiniz hiç bir cezayı anlayamazlar.

Dur Komutu İçin Yapmanız Gerekenler 


Başlayacağınız bu eğitimin nerede yapacağınıza karar verin, eğer evinizde yapacaksanız hergün aynı saat dilimlerine denk getirerek ona zaman ayırın.
Köpeklerin dikkatleri tahmin edeceğinizden daha çabuk dağılacağı için dikkat dağıtıcı herhangi bir sesin olmamasına özen gösterin.
Köpeğinizi yapmaya çalıştığı dur komutunda başarısına göre ödüllendirin, Hediye, oyuncak kemik, bisküvi her zaman sizin yakınınızda olmasına dikkat edin.
Köpeğiniz ayakta ve hareket ediyorken iki elinizin ya da tek elinizin avuç için köpeğinizin burun kısmına dönük bir şekilde olabildiğince yakın bir hizadan onun ileri gitmesini engelleyin ve DUR diyerek seslenin!
DUR komutu ve köpeğinize koymuş olduğunuz isim harici herhangi başka bir kelime kullanmayın,
Anlamadığını düşündüğünüz zaman işaret parmağınızı yakın bir mesafeden ona göstererek HAYIR demeniz gerekmektedir. DUR komutunu söylemeye devam edin. Köpeğinizin durduğu zaman siz geriye dönün ve ondan uzaklaşın.
Köpeğinizin hala duruyor vaziyette ise onu ‘aferin’ gibi özgü sözcükleri ile okşayın,
Zaman ilerledikçe diğer komutlara geçmeden önce dur komutunu öğretirken her seferinde köpeğinizden bir iki adım daha fazla uzaklaşın, uzaklaştığınız zaman köpeğiniz nerede durması gerektiğini zamanla pekiştirecektir.

Köpeğinize Dur Komutu Verirken İlk Başta Dikkat Edilmesi Gerekenler


Gün içerisinde vereceğiniz eğitimin bir önce ki gün verdiğiniz saat ile aynı olmasına özen gösteriniz. Bu düzen hem sizin hem de köpeğinizin komutları daha iyi anlamasına destek olacaktır. Öğrenme aşaması sabır gerektiren bir süreç olduğu için sabrınızı zorlayabilir. Eğitim esnasında hangi komutu veriyor olmanızın öneminden daha çok vereceğiniz ödül her zaman için sevginiz olması gerekmektedir. okşamak, sevmek gibi temaslardan kaçınmayınız. Her zaman onun sevebileceği bir maddi ödül yanınızda olmayabilir bu durum eğitimi sekteye uğratabilir.

İstediğiniz komutu yaptığı an köpeğinizi sevginiz ile ödüllendirmelisiniz. Tutarlı ve sabırlı olun! köpeğinize dur komutu için aynı ses tonu ile seslenmeniz gerekmektedir. Sabırla girmiş olduğunuz bu yolda zamanla iyi sonuçlar alacak ve köpeğiniz için çok eğlenceli bir oyun haline gelecektir.

Ses tonu ve her gün aynı saatler de eğitim vermek bu işin en başında gelmektedir. Köpekler erkek ses tonlarına yani daha baskın ses tonlarına eğitim konusunda hızlı dönüş sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.