Köpekler

Köpek Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Köpeğinin fotoğrafını çeken çok sayıda köpek sahibine rastlayabiliriz. Burada asıl amaç birlikte geçirilen zamanı ölümsüzleştirmek ya da ölümsüzleştirilen anın tadını çıkarabilecek bir gelecektir. Yani ileride çocuklarınıza gösterebileceğiniz, minik dostunuzun eskiden nasıl göründüğünü yansıtabileceğiniz bir hatıraya sahip olma isteğinden söz ediyoruz. Haliyle köpeklerin fotojenik canlılar olduğunu hesaba kattığımızda gerçekten ortaya güzel kareler çıkıyor.

 

Köpeğiniz elinize fotoğraf makinesi alıp birkaç kez çektiğinizde onun zararsız bir nesne olduğunu anlayacaktır. Sonrasında ise yakalamak istediğiniz pozlar ve çektiğiniz yüzlerce fotoğraf arasından seçim yapmak kalır. Birçok köpeğin fotoğraf çekilirken gülümsemesi sıradan bir unsurdur. Önemli olan nokta ise temel ayrıntılar ve teknik birikimdir. Fotoğrafların net çıkması en az köpeğinizin gülümsemesi kadar önemlidir.

 

Köpeğimin Fotoğraflarını Nasıl Net Çekerim?

İnternette çok sayıda net fotoğraf olmasına rağmen birçok köpeğin fotoğrafında kaymalar ve bulanıklıklar vardır. Burada asıl detayların başında dijital fotoğraf makinelerinin otomatik odaklama sistemleri geliyor. Zira otomatik odaklama sayesinde köpeğinizin katı olmayan bir noktasına odaklanan fotoğraf makinesi netlik konusunda yanılmaya başlıyor.

 

Örneğin kuyruğa, bir şekilde yoğun olan tüy birikintisine veya oynayan kulalarına odaklanma yapılabiliyor. Oysa temel anlamda fotoğraf makineleri katı yüzeye odaklanır. Bu sebeple en çok odaklanılan nokta göz yuvalarıdır. Gözün katı hali fotoğraf makinesinin odak noktası olarak düşünülebilir. Tabi çok hareketli minik dostumuzun bu kadar sabit kalması biraz zor olduğu için fotoğraflar net çıkmayabilir. Bir tasma takarak fotoğraf makinesinin tasma üzerine odaklanmasını sağlamak mantıklı bir çözüm olacaktır.

 

Fotoğraf Çekimlerinde Sabır

Fotoğraf çekmek istediğinizde köpeğiniz bunun için uygun olmayabilir. Yani daha doğrusu o fotoğraf çekilmek istemiyor olabilir. Bunlar arasında içgüdüsel bir dürtü sebep olarak gösterilebilirken farklı özelliklerde aynı şekilde sebep olabilmektedir. Bazen insanlarda fotoğraf çekilmek istemediklerini belirtebilirler.

 

Fotoğraf çekimi esnasında patlayan flaşlar köpeğinizin gözünü etkilediği için fotoğraf makinesinden kaçma ihtimali yüksektir. Bu sebepten ötürü flaşsız çekim yapmanız önemlidir. Beklediğiniz bir poz ya da daha önceden hoşunuza giden bir poza girmesini bekliyorsanız sabır çok önemlidir. Çünkü maalesef köpekler insan gibi interaktif olarak fotoğraf makinesini gördüğünde poz vermezler.

 

Fotoğrafları Ondan Habersiz Çekin

Köpeğinizin fotoğraflarında doğallık ve son derece hareketli örnekler arıyorsanız mutlak suretle otomatik çekim özelliğinden yararlanın. SLR kamera kullanarak 1/200 ayarında otomatik çekime ayarlamak en çok kullanılan tekniktir. Oda da onun görmeyeceği bir noktaya koyduktan sonra oyun alanını çerçeveye alacak şekilde çekimi başlatın. Daha sonra onun en sevdiği oyuncağı içerisinde oyun maması veya ödül kurabiyesi varken ona verin.

 

Sonrasında makineniz müthiş fotoğraflar çekerek size gerçekten köpeğinizin en güncel ve en mutlu hallerini ulaştıracaktır. Köpeğinizin sevdiği parkurları, oyun alanlarını, oyunları ve buna benzer kompozisyonları belirleyerek ciddi bir video kaydı dahi oluşturabilirsiniz. Örneğin içerisine ödül maması koyduğunuz oyuncakları ona verin ve tek bir video kaydı olarak tüm uğraşını video olarak kaydedin.

 

İlk denemeniz bulanık ve gülmediği fotoğraflarla karşılaşmanızla hüsrana uğrayabilir. Yinede vazgeçmeyin ve köpeğinizin aslında ne kadar fotojenik olduğunu yaptığınız denemeler sonucunda fark etmeyi bekleyin. Kısa sürede bu sonuca vararak elde ettiğiniz başarılı sonuçları gözlemleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.