Köpekler

Köpeklerin Yaşamı için Riskli Olabilecek Şeyler

Kazalara Karşı Almanız Gereken Önlemler

Köpeklerin eğitim sürecinde oldukça tehlikeli olan durumlar görülebiliyor. Örneğin evinizde bulunan bazı detaylar, eşyaların konumu, köpeğinizin yaşayacağı yerin konumu tamamıyla onun hayatıyla alakalı olumsuz detayları karşınıza çıkarabilir. Bunu önlemek için bazı önlemler almak ise sizin elinizde.

Köpek bakımında kazalara karşı almanız gereken önlemler arasında önceliği eşyalara vermek zorundasınız. Kendi yaşam kalitenizi belirleyen unsurlar eşyalarınız olabilir. Ancak evinizi minik dostunuzla paylaşmadan evvel onun hayatını düşünmeye başlamalısınız.

İlk olarak bunların tespiti ve yapılacak değişiklikler belirlenmelidir. Kazalara karşı köpeğinizin hayatını riske edecek durumları bilmeden bunu yapmak pek mümkün değil. O yüzden aşağıda yer alan maddeleri kendi evinizi baz alarak düşünüp uygun çözümlemeyi yapmalısınız. Sırasıyla kalem kalem ilerleyip köpek için uygun yaşam alanını oluşturabilirsiniz.

Köpeğinizin Hayatını Riske Edebilecek Eşyalar

Köpeğinize engel olabilecek eşyalar ve evinizin düzeni tamamıyla değişebilir. Bunu göze alamıyorsanız asla bir köpek sahiplenmemelisiniz. Aynı evi paylaşacağınız ve birbirinize sadakatle bağlanacağınız dostunuzun yaşamını riske edebilecek çok önemli fakat bir o kadar küçük detaylar olduğunu birazdan fark edeceksiniz.

1. Kapılar ve Pencereler

Köpekler en meraklı canlılar arasındadır. Bu nedenle camdan dışarıda bir köpek görmesi, kedileri izlemesi ya da kuşların uçuşunu görmesi pür dikkat kesilmesine sebep olacaktır. Bunun sebebi ise dışarıya çıkışın yollarını arıyor olmasıdır. Kaçmasına sebep olabilecek açık kalan camlara sineklik benzeri çözümler üretilmelidir. Kapılar itilerek açılmaya karşı önlemlerle güçlendirilmelidir.

2. Elektrikli Ürünler ve Elektrik Aksamı

Eğer köpeğinizin erişebileceği noktada bir piriz varsa bu prizi kapaklı prizle değiştirmek zorundasınız. Koklayarak ilerleyip bir şekilde buradan elektrik kapabilir. Aynı durum uzatma kabloları için geçerlidir. Kemirmek suretiyle tellere ulaşıp elektrik çarpılabilir. Elektronik ürünler arasında fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi eşyaların kapakları asla açık bırakılmamalıdır. Ütü, tost makinesi gibi sıcak cihazlar ise fişe takılı ve onun erişebileceği noktalarda durmamalı. Sırf o üşümesin diye köpeğinize elektrikli battaniye sarmak, infrared ısıtıcıyı karşısına koymak ya da buna benzer çözüm yolları asla güvenli değildir.

3. Tuvalet ve Banyo

Asla klozetinizin kapağını açık bırakmamanız gerekir. Merak ederek ya da sadece su içme isteğiyle klozetin içerisine düşebilir. Aynı zamanda düşmese dahi mikrop kapacağı aşikârdır. Bunun önlemini düzenli olarak kapalı duran klipsli bir klozet kapağıyla alabilirsiniz.

4. Araç Gereçler

Hepimizin evinde anahtar, madeni para, vida, conta, çivi gibi ufak tefek nesneler birkaç noktada toplanabilir. Bazen bir rafın üzerinde bazen ise masada bulunan kasenin içerisinde. Durum böyle olduğundan dolayı köpeğinizin yutabilme ihtimalinin ne kadar yüksek olduğunu tartışmaya gerek yok. Evde onun yutabileceği boyutlarda olan tüm ufak detayları kaldırmak zorundasınız.

5. Kimyasal Malzemeler

Temizlik ürünleri bunların başında gelir. Her evde mutlaka sabun dahil olmak üzere çeşitli temizlik ürünleri dışarıda durur. Köpeğinizin merak duygusu aklınıza gelmeli ve bunları kapalı, ulaşılamayan bir noktaya almalısınız. Ek olarak boya ya da tiner gibi yanıcı ve yakıcı maddelerin kesinlikle ortada durmaması gerek. Böcek ilaçları, tarım ilaçları bu gruba dahil edilebilir.

6. İlaçlar

Kendi kullandığınız ya da köpeğinizin kullandığı bir takım kimyasal ilaçlar olabilir. Bunların açık bir alanda bulunması yine merak sonucunda ciddi sorunlar yaratabilir. Hatta köpeğinizin hayatına mal olabilecek bir hatayla sonuçlanabilir. Bu sebeple ilaçları her zaman kapalı bir dolapta tutun.

7. Tehlikeli Eşyalar

Sivri köşelere sahip, onun koşup yaramazlık yaparken çarparak yaralanabileceği tüm eşyaları değiştirmelisiniz. Aynı şekilde elektrik kaçağı olan eşyalar tehlike arz eder. Ona uygun bir koşma alanı, dolaşabileceği bir alan ve geniş bir boşluk yaratabilmelisiniz.

8. Köpeğinizin Mahsur Kalması

Evinizde bütün eşyaları düzenledikten sonra son olarak hiçbir noktada kilitli kalmaması gerektiğinin farkına varın. Yani bir bakıma köpeğinizin siz evde yokken bir noktaya sıkışmasını önleyin. Evden çıkarken mutlak suretle onun nerede olduğunu ve ne yaptığını kontrol edin.

This Post Has 2 Comments

  1. Ayça Gülşan Reply

    Bunun icin kamera taktirmayi dusunmedim degil

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazınız içim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.