Köpekler

Köpekler için Oyuncak Türü ve Seçimi

Bir köpek sahiplendiğinizde aynı zamanda onun için bir oyun arkadaşı olmuş oluyorsunuz. Haliyle artık hayatınızdan belirli bir zamanı feragat ederek ona ayırmakla yükümlüsünüz demektir. Peki ya bunu yaparken köpeğinizin oyuncağını nasıl seçersiniz? Yani onun seveceği ya da oynamak isteyeceği oyuncağı seçmek bu kadar basit midir?

 

Birçok insan bunun kolayını köpeğiyle oyuncak alışverişi yaparak bulmuştur. Çünkü size göre çok güzel ve yapıcı olan bir oyuncağın onun için çokta tercih edilebilir olmaması mümkündür. Köpeklerin oynayacağı oyuncakların belirli standartlarda olması gerektiğini herkes bilir. Bu standartlar ise çoğunlukla veterinere sorularak öğrenilir. Oysa her köpeğin kendisine has standartlarını belirlemek bakıcısı için sorun olmayacak düzeydedir.

 

Köpeğinize Oyuncak Seçimi

Köpeğinizin sorunsuz bir biçimde oyuncağını kabul etmesi ve onunla oynaması için belirli bir seviyeye ihtiyaç vardır. Bu seviyeyi ise onun vücut nitelikleri ve diğer etkenlere göre kendiniz belirlemelisiniz. Tabi ki belirlediğiniz kriterlerin ardından onun seçeceği bir oyuncağı satın almak her zaman için ideal sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

  • Köpeğinizin Yaşı

Köpeğinizin yaşı insanlarla farklı olarak bazı oyuncak seçimleri hususunda dikkat etmeniz gereken bir faktördür. Örneğin bebeklere oyuncak seçerken ya da çocuklar için oyuncak alacağımız zaman yaşına uygun seçeneklere yöneliriz. Oysa köpeklerde yaş ve oyuncak arasındaki bağlantı gelişimiyle alakalıdır. 3 aya kadar süren süt dişi döneminde köpeğinizin diş hassasiyeti ve ağız sağlığı için peluş ya da kumaş oyuncaklar verilmelidir. Asla sert oyuncaklar tercih edilmemelidir.

 

Bununla bitmeyen diş sendromları 9.aya kadar sürer. Çünkü bu evre dişlerin dökülmesi, dişlerin yeniden çıkması ve düzenin oturması için gelişim sürecidir. Yani vereceğiniz sert bir oyuncak onun diş sağlığını derinden etkileyebilir. Bu süreçte yaşanacak diş kaşınmaları için köpeklere özel üretilmiş malzemelerden ekipman temin etmek en doğrusu olacaktır.

  • Oyuncağın Türü

Birbirinden farklı oyuncaklar köpeklerin ilgisini çekebilir. Aslına bakarsanız oyuncağı köpeğinizin seçmesi bu anlamda önemlidir. Sizin yalnızca hangi tür oyuncak almaya karar vermeniz gerekiyor. Yetişkin köpek oyuncakları diğer köpek boyutlarında olduğu gibi dört ana grupta toplanır.

  1. Çekiştirme Oyuncakları

Çoğu zaman peluş, kalın ip ya da benzeri dayanıklılığa sahip özellikte malzemeden üretilen çekiştirme oyuncaklarının amacı basittir. Bir ucunu tuttuğunuz oyuncağın diğer ucu köpeğinizdedir. Böylelikle iki tarafta oyuncağı çekmeye başlar. Sonrasında ise bir taraf gücüyle galip gelir. Köpeğinizin son derece sevdiği aktivitelerden birisi olup bu noktada fazlasıyla hırslandığına şahit olabilirsiniz.

  1. Çiğnenen Oyuncaklar

Köpeklerin çiğnemeye karşı bir içgüdü geliştirdikleri aşikâr. Bunu bilen firmalar ise çiğneme oyuncakları üretirler. Kullanmanız size birçok anlamda avantaj sağlar. Örneğin çiğneme oyuncağı kullanmadığınızda ayakkabınız, terliğiniz, koltuğunuz, kumandanız ve birçok eşyanız köpeğinizin ağzında bir çiğneme objesi görevi görecektir.

 

Oysa sert malzemeden yapılan ve çoğunlukla içerisine ödül maması koyabileceğiniz türde üretilen çiğneme oyuncakları bu açıdan avantajlıdır. Malzemenin sert olması dayanıklılık açısından parçalanmayı önler. Fakat dişleriyle baskı yaptığı zemin tam aksine yumuşaktır. Bu özel doku sayesinde dişleri ve ağzı zarar görmez.

  1. Top Oyuncaklar

Toplar tüm evcil hayvanlar için en önemli oyuncak türleri arasındadır. Yumuşak, peluş, sert, tenis topu gibi farklı alternatifleri vardır. Köpeğinizin cinsine, yaşına ve ağız sağlığına göre belirli boyutlarda ve özelliklerde seçilebilir. Bazı köpek topları için sıkıldıkça ya da çiğnendikçe ses çıkarması sağlanmıştır. Böylelikle oyunlar çok daha eğlenceli ve uzun zaman kaplayan bir sürece yayılır.

  1. Peluş Oyuncaklar

Peluş aslında özel olarak köpekler için üretilen oyuncakların birçoğunda kullanılmakta olan bir malzemedir. Tabi ki dayanıksız, köpeğin çiğnerken ya da dişlerken ona zarar verip parçalayabileceği bir peluş dokudan söz etmiyoruz. Çünkü oyuncak seçiminde bu husus en önemli etkenlerdendir.

 

  • Oyuncağın Büyüklüğü ya da Dokusu

Eğer oyuncağınızı köpeğinizin boyutlarına göre almazsanız çok büyük sorunlar yaşarsınız. Örneğin köpeğinizin ağzına göre seçim yaparak ağzına kaçacak kadar ufak bir oyuncak satın almamalısınız. Bu size net olarak onun yutması için bir imkân doğurma fırsatı tanır. Köpek için oyuncak boyutu seçiminde odak nokta onun ağzına girmeyecek, fakat ısırabileceği ebatlar ideal kabul edilir.

 

Doku ise onun alerjilerine göre şekillenir. Örneğin naylon oyuncakların sayısı çok fazladır. Fakat bazı köpek sahipleri naylon mama kaplarının alerji yarattığını söylerler. Bu durumda ona bu oyuncakları almanız aynı sorunla karşılaşmanıza sebep olur.

 

Dokusunda parçalanabilir, ayrılabilir ya da yutabileceği tarzda bir malzeme kullanılması köpek oyuncağı için uygun olmadığını bizlere bir kez daha gösterecektir. Köpek oyuncağı seçimi esnasında onun tercihlerine, oyun isteklerine ve hangisini seçeceğine özen gösteriniz. Böylece çok daha iyi bir oyun süreci yakalamanız mümkün olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.