Köpekler

Köpeğinizin Tüy Bakımı ve Banyo Yaptırmak

Köpek sahiplenmede en belirgin unsurların başında tüy bakımı geliyor. Çünkü hemen hemen her gün düzenli olarak taranmak ya da fırçalanmak isteyen köpek türleri var. Bu noktada ister istemez köpeğimizi seçerken zamanımızla doğru orantılı olarak bu konuya özen gösteriyoruz. Seçeceğimiz köpeğin tüy bakımı ya da banyo yaparken yaşayabileceği hassasiyetler bizler için son derece önemli.

 

Çünkü köpeklerin yıkanması bazen eziyete dönüşebiliyor. Bunun dışında sudan çıkmayan köpekler olduğunu da biliyoruz. Seçim sahiplenme noktasında bu tip kıstaslarla doğrudan alakalı olabiliyor.

  • Köpeğin Banyo Yeri

Köpeğinizin boyutuna göre uygun bir banyo benimsemeniz gerekir. Örneğin çok ufak yavruların yıkandığı yer çoğu zaman lavabo olur. Fakat daha büyük bir köpek için köpeklere özel yıkama küvetleri satılmaktadır. Bunlar bir köpeğin yıkanması için ideal boyutlar olduğundan değerlendirilebilir. Büyük bir leğen ise alternatif olarak kullanılabilmektedir. Bizler için tasarlanan kaygan zeminli duş araçlarının tehlikeli olabileceğinden bahsetmemize gerek yok.

  • Banyo Yaptırmadan Önce Bakım

İnsanlar sürekli olarak tüy ya da saç döküntüsüyle karşı karşıya kalırlar. Bu sebeple mutlak suretle taranma ihtiyacı doğar. Aynı durum köpeklerde de yaşanıyor. Banyo öncesinde taramanız bu tüylerin ayrılmasına sebep olacaktır. Üstelik daha iyi temizlenmesi için pislikten yapışan tüyler tekilleşir.

  • Banyo İçin Önlemler

Özellikle küvetin dışına hem kendinize hem de ona önlemler almanız gerekir. Bunlar yere sereceğiniz havlular olabilir. Aynı şekilde üstünüze ıslanmaya karşı olan giysiler ve önlükler temin edebilirsiniz.

  • Banyo Yapılan Suyun Durumu

Öncelikle köpekler sıcak sudan nefret eder. Fakat soğuk suyu da pek sevdikleri söylenemez. Doğal olarak köpeğinizin banyosu için ılık bir su formunu yakalamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Aksi halde memnuniyetsizliği her türlü zorluğa neden olur.

 

Eğer büyük bir köpeğiniz varsa vücudunun bir kısmı suyun altına kalacak şekilde doldurmalısınız. Ancak yavru köpeklerde çok daha fazla olan sus hassasiyeti burada panik yaşamasına sebep olabilir. İlk denemede küvetten bir şekilde dışarıya çıkmanın yolunu bulacaktır. Denemeyi bırakmayın ve sürekli olarak bu noktada teşvik edici olun.

  • Köpeğin Yıkanması

Köpeği yıkarken yapmanız gereken şey onun kulaklarına, burnuna ve kafasına su değdirmemektir. Yani vücuduna dökeceğiniz suyu bir kova yardımıyla ayarlayabilirsiniz. Ufak bir plastik kap ya da bir süre bu şekilde alıştırdıktan sonra fıskiye kullanımı mümkün olabilir.

  • Köpeğin Şampuanı

Köpekler için özel üretilen, onların ciltlerine uygun pH değerini taşıyan şampuanlar ve temizlik ürünleri kullanınız. Aksi halde dermatolojik sorunlarla başınız belada demektir. Bizler için üretilen sabun, duş jeli ve şampuan asla kullanılmamalıdır.

  • Köpeğin Durulanması

Köpeği durularken dikkatli davranın. Hiçbir bölgede şampuan kalıntısı bırakmamaya özen gösterin. Zira bu şekilde yapmadığınız takdirde maalesef ki kepek gibi sorunlar meydana geleceği gibi cilt kuruluğu ve yağ kaybı gözlemlenir. Bunların tümünün sonucunda ise tüy dökülmeleri lokal olarak başlayacaktır.

  • Köpeğin Kurulanması

Köpekleri kurularken sıcak havlu kullanmak en mantıklısıdır. Çünkü buna herhangi bir tepki göstermez. Oysa saç kurutma makinesiyle çok daha kısa ve daha olumlu bir işlem sağlanabilir. Fakat sesinden ötürü maalesef ki köpek nasıl kurutulur sorusuna alışana kadar saç kurutma makinesi cevabını veremiyoruz.

  • Banyo Ödüllendirmesi

Banyo ödüllendirmesi size bir sonraki banyo için artı bir puan kazandırır. Keza birçok köpeğin banyo sonrasında aldığı ödül mamasıyla bunun kötü bir şey olmadığını anlaması mümkün hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.