Köpekler

Köpeğinizin Masadan Yemek Almaya Çalışması

Köpeğin dilencilik yapması olarak adlandırılan bu durumun temel mantığı son derece basittir. Sizin yediğiniz ya da diğer aile üyelerinin yediği besinlerden payına düşen miktarı almaya çalışmak. Bunun için elinden gelen her şeyi yapacağına emin olabilirsiniz. Örneğin köpeklerde sıkça karşılaşılan durumların başında duygu sömürüsü gelebilir.

 

Daha az önce yemeğini yemesine rağmen siz yemek yerken öyle bir bakar ki kendinizi suçlu hissedersiniz. Doğal olarak bu durumdan kurtulmak için ona bir parça besin verirsiniz. İlk hatırlamanız gereken şey köpeğinize artık ya da ev yemekleri vermemeniz hususudur. Bir diğeri ise taviz vererek liderliği ona kaptırdığınızda sürekli taviz vermek zorunda kalacağınızdır.

 

Eğer köpeğiniz masanın yanına gelip yiyecek istediğinde o yokmuş gibi davranmazsanız bu sizin zayıf noktanızı kullanmaya başlayacağı anlamına gelir. Her yemek esnasında bunu yapar ve bir kez verdiğinizde durmaz. Daha da öteye geçip sandalyeye çıkabilir, masaya ermeye çalışabilir.

 

Köpeğinizin Yemek Masasına Olan İlgisinin Sebebi?

Köpeklerin yemek masasının kenarına gelerek insanlardan yemek istemesi geri çevrildiğinde birkaç kez yapılarak kalıcı olarak yer edinebilir. Fakat burada önemli hususlardan birisi köpeğinizin yemek masasına olan ilgisinin farklı nedenleridir. Yani bir bakıma köpeğiniz için yeterli beslenme içeriklerinin sağlanmadığı algısının ortaya çıktığından şüphe yok.

 

Eğer veterinerinizin verdiği beslenme programı doğrultusunda tam köpek mamaları kullanıyorsanız buna ihtiyaç duymayacaktır. Halen daha ihtiyaç duyuyor gibi davranışını sürdürüyorsa kesinlikle yemek yenilen bölgeden uzaklaştırılması daha yararlı olacaktır.

 

Köpeğinizin Enerji Kontrolü

Köpeklerde enerji kontrolü uykunun ve diğer davranışların genel anlamda kontrol atlında tutulmasıyla doğrudan alakalıdır. Örneğin köpeğiniz yemek yedikten sonra oyun oynarsa kesinlikle uyumaya teşvik edilmiş olacaktır. Bu nedenle köpeklerin yemek masasında böyle bir davranış sergilememesi için araya bir oyun seansı koymak mantıklıdır.

 

Yani program şu şekilde işler. Önce köpeğinizi beslersiniz ve sonrasında enerjisini atması için bir oyun ya da aktivite yaparsınız. Bu durum onun kısa vadeli yorulmalarına ve uyuma isteğine sebep olur. O uyurken siz yemeğinizi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

 

Köpeğinize Karşı Beslenme Konusunda Net Olun

Bu durum gerek ödül mamalarında gerek normal beslenmede gerekse bu şekilde yemek masasında dilencilik yapan köpeğinizde aynı sonuca çıkar. Kesinlikle köpeğinizin beslenme kapsamında belirli kriterlere uyması gerekecektir. Bunu sağlayabilmek için kurallarınız açık ve net olmalıdır.

 

Ödül maması verirken yalnızca başarılı bir aktivite sonrasında sorun yaşamadığınız süreçleri tercih edin. Beslenmesi için programı dışına çıkmayın. Öğün sistemiyle besliyorsanız buna uyun. Yemek vermeniz ve taviziniz çok sayıda tavizin kapılarını aralayacaktır.

 

Köpeğinizin Beslenme Alışkanlıkları

Burada köpeğin sahibine ve eğiten kişiye çok fazla görev düşüyor. Köpeğinizin beslenme alışkanlıkları şekillenirken başlı başına unsurlar karşımıza çıkmaktadır. Bir yerde normal beslenme türünün yeterliliğinden emin olmak için veteriner kontrollerini aksatmamak gerektiğini söylemek gerekiyor.

 

Belirli aralıklarla kilo ve gelişim endeksine bağlı olarak beslenme tutarı artacaktır. Bunu yapmamanız durumunda köpeğinize maması yetmiyor ve bu sebeple yemek masasına gelip sizden yemek istiyor olabilir. Yine bazı temel alışkanlıklar arasında çok farklı ayrıntılar yatar.

 

Örneğin çocukların ya da misafirlerinizin siz görmeden on yemek vermesi sürekli bir taviz beklentisi yaratır. O yemekten kendisine düşen payı her zaman almak için mücadele etmesine olanak tanır. Bunların önüne geçmek için onu ismiyle, yapma, hayır gibi komutlarla yönlendirin. Sonrasında ise uslu durması ve yemek masasına yaklaşmamasıyla beraber yine ismini tekrarlayıp vurgu yaparak aferin demeyi ihmal etmeyin. Her kötü davranış eleştiriye ve olumsuz komuta sebep oluyorken olumlu görüşleri belli etmek onun eğitiminin en önemli unsurları arasında yer alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.