Köpekler

Köpeğe Koşma Eğitimi ve Gerekli Malzemeler

Köpeğinizin egzersiz konusunda sizle hemen hemen aynı ölçütte ihtiyaçları olacaktır. Bazı insanlar köpeklerini günde bir kez kısa mesafelerde dışarıya çıkardıklarında bunun yeterli olduğunu sanmaktadır. Oysa köpeklerin uzun mesafelerde koşma istekleri hiç bitmez. Hatta buna düzenli olarak ihtiyaç duyduklarından söz etmek gerekiyor.

 

Köpeğinizi belirli aralıklarla, mümkün mertebe kendi programınıza dahil ederek koşmaya çıkarmak fizyolojik anlamda yararlı olacaktır. Kas gelişimi ve kemiklerin yeterli seviyede gelişmesi adına bu egzersiz biçimi önemlidir. Aynı zamanda evinizde evcil hayvanların yeteri kadar alan bulamaması, çim, çevre ya da doğadan yeteri kadar faydalanamaması büyük bir eksiklik olacaktır.

 

Köpeğinizle Koşmaya Çıkarken Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyarsınız?

Özellikle koşmaya giderken yanımıza pek fazla yük almak istemeyiz. Fakat hem kendimiz için hem de köpeğimiz için ihtiyaç duyacağımız bazı malzemeler olacaktır. Bunlar için mini boy bir sırt çantası ideal çözüm olarak görülebilir. Zira elimizde taşımamız tempomuzu düşürebilir.

  • Tasma Takımı

Köpeğinizin ister tasma eğitimi olsun ister olmasın burada tasma bulundurmanız yararınıza olacaktır. Bisikletler yaya yollarında ya da koşu parkurlarında karşınıza çıkabilirler. Aynı şekilde görülebilecek farklı bir hayvan, dikkat çeken bir insan figürü ya da arabalar köpeğinizin ilgisini başka bir noktaya çekebilir. Dolayısıyla onu yoldan çıkmaması adına tasmayla kontrol etmeniz emniyet için önemlidir.

  • Su

Tıpkı insanlar gibi efor sarf edildikçe köpeklerin su içme ihtiyacı doğar. Hem kendinize hem de ona ufak bir su kabıyla su takdim etmeniz gerekecektir. Bunu kısa mesafe aralıklarıyla yapmak onun performansını düşürmeden devam etmesi için teşvik edici bir etkene dönüşebilir.

  • Ödül Maması

Bu koşuları bir eğitime dönüştürmek ve oldukça faydalı bir parkur olarak lanse etmek için sonucunda ödül maması verebilirsiniz. Aynı zamanda bu harcanan kalorinin geri kazanılması ve enerji dönüşümü için yararlı olacaktır.

  • Çöp Torbası

Mutlaka köpeklerin dışarıya çıktıklarında tuvalet ihtiyacı görmesi gerekir. Gerek idrar gerekse dışkı bırakabilirler. İdrar bıraktıkları alanlar genellikle diğer köpeklerin daha önceden belirlediği ağaç dipleri olabilir. Fakat dışkıyı tam koşu parkurunun üzerine yapmaları mümkün olur. Bunu oradan alıp temizlemek için eldiven ya da çöp torbası gibi alternatifleri çantanızda barındırmalısınız.

 

Köpeğinizin Koşmak İstemesi Önemli Midir?

Aslında köpeğinizle uzun bir parkura çıkıp koşmanın en önemli unsuru budur. Eğer köpeğiniz koşmak istiyorsa bu aşamada ona destek olup sizin onunla koşmanız şarttır. Fakat koşmak istemiyorsa bu durumda onu zorlamamanız gerekir.

Bazı ırklar avcılık yönlerinin gelişmesiyle çok hızlı koşabilirler ve bunu düzenli olarak yapmaya gayret gösterirler. Çok daha uyuşuk ve hareketliliği sevmeyen köpek ırkları vardır. Köpeğinizin koşma egzersizi için ne kadar süre ve ne kadar mesafeye uygun olduğunu veterinerinizden alacağınız egzersiz programıyla öğrenebilirsiniz.

 

Fiziksel anlamda buna ne kadar hazır olduğunu hesaba katan veterinerinizin uyarılarını dikkate almanız ise hayati önem taşır. Bazen ilk defa koşacak yavru köpeklerin dahi insanlar tarafından tempolu koşuyla uzun süre koşturulduklarına şahit olabiliyoruz. Oysa daha eklemleri ve kemikleri tam manasıyla gelişememiş, hatta kaslarının gelişim süreci yeni başlamış bir köpeğin bu tempoda koşmaması gerekir.

 

Tabi ki yetişkinliğe eriştikçe koşu için tempo artışı ya da mesafenin artması mümkün hale gelecektir. Fakat bu tamamıyla vücut orantısı, yaş ve ırk gibi kıstaslar üzerinden hesaplanacak olan köpeklerin egzersiz programıyla mümkün hale gelir.

 

Köpeğinize Koşma Eğitimi Verin

Köpeğinizle birlikte koşmak için ona eğitim vermeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü ister istemez elinizde onun tasmasını tutacaksınız ve birlikte belirgin bir tempoda koşacaksınız. Onunla bu tempo sürerken hep diyalog halinde olmanız önemli bir hadisedir.

Bunun yanı sıra köpeklerde koşma eğiliminin fiziksel gelişimiyle örtüştüğüne emin olmanız gerekir. Örneğin bacakları çarpık olan köpekler tempolu koşularda bacaklarına takılabilirler. Aynı şekilde eğitim vermeden tempolu koşuya başladığınızda sizin ayaklarınıza takılabilir, hatta ezilebilirler. Aynı durum diğer koşucularla yaşanacak kazalar için yine bir etken oluşturur.

Tüm bunları aynı noktada topladığımızda ister istemez köpeğin egzersiz eğitimi için uzunca bir süre yürüyüş ve senkronizasyon çalışması yapmanız gerekecektir. Ancak sonrasında tempolu koşularla köpeğinize uygun egzersizler yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.