Köpekler

Köpeğinizle Favori Oyun Önerileri ve Riskler

Oyun oynamak tıpkı çocuklar gibi küçük yaşta köpekler için hayati bir ihtiyaç gibidir. Bunun temel sebebi enerjilerini atma isteğiyle birlikte size yansıtacakları sevginin bir gösterge olarak görülmesidir. Yani ona vakit ayırarak oyun oynadığınız her an onun için sevginin ve ilginin perçinlenmeye başladığı bir andır. Fakat bunu her zaman için belirli standartlarda uygulamak tabi ki mümkün görünmüyor.

Aksine çalışan insanlar başta olmak üzere evde büyük bir zaman bulamayanların köpeklerle oyun oynamak için gereken özveriyi verememelerini anlayabiliyoruz. Yorgun gelinen bir işin akabinde tüm gün sizi beklemiş köpeğinizle oyun oynamamak ise psikolojik yönüyle köpeğinize olumsuz etkiler gösterir.

Köpekler İçin Basit Oyun Önerileri

Aslında bir köpeğin oyun oynaması başlı başına bir eğlence sebebidir. Yani yalnızca kendi başına oyun oynarken onu izlemek bile tüm yorgunluğunuzu alabilir. Bu esnada dikkatinizi çekebilecek bir noktadan bahsetmekte yarar var. Köpeklerin oyun anlayışı aslında bizim kafamızdakinden biraz farklıdır. Yani temel anlamda istenilen şey dürtüsel olarak onunla ilgilendiğinizi göstermektir. Yani oturduğunuz koltuktan köpeğinizin koşup getirebileceği bir nesneyi fırlatabilirsiniz.

Ona ismiyle hitap edip getir komutunu vermeniz onunla ilgilendiğinizi göstermek için son derece yararlı olacaktır. Hatta her getirmesinde onu takdir etmek ve yüceltmek yine eğitimi boyunca işinize yarayacak pozitif bir durum yaratır. At getir oyunlarının köpeklerin oyun seçimleri arasında ayrı bir yeri olduğundan şüphe yok. Bunun için oyuncak seçimine ise dikkat edilmelidir.

Eğer eski terliğinizi atıp köpeğinizin getirmesini istiyorsanız bir gün o terlik tamamıyla çöp olduğunda yeni terliğiniz bu amaç için kullanılabilir. Haliyle ona farklı eşyaların eskimiş varyasyonlarını oyuncak olarak sunmaktan vazgeçin. Ağız yapısına bağlı olarak yutamayacağı ve parçalanmayacak tek parçalı oyuncaklar tercih edin.

Köpeklerin Favori Oyunları

Köpeklerin oyuncak seçimi için dikkat edilecek ayrıntılara daha evvel değinmiştik. Bu noktada köpeğinizin ağzıyla taşıyabileceği oyuncaklar çok daha faydalı olacaktır. Tabi bu esnada yutamayacağı oyuncaklar temin etmeniz yine fazlasıyla önemlidir. At getir için satın alabileceğiniz çok sayıda oyuncak varken köpeklerin favori oyunları arasında daha çok koşmalı ve yakalamalı oyunlar olduğunu biliriz.

 

Yani sizin bir nesneyi atmanızdan ziyade sizin onla koşturmanız, onu kovalamanız ve yakalamaya çalışmanız daha fazla eğlendirir. Yine onun sizi yakalamaya çalışması, bu esnada zorlu parkurlar öğrenme kabiliyetini geliştirir.

 

Birçok köpek bakan insanın su kullanarak köpeklerini bahçede saatlerce eğlendirdiklerine şahit olabiliyoruz. Ancak tüm bu köpeklere uygun aktiviteler kişinin yorgunluğuyla doğru orantılı olarak gözlemlenmektedir. Eğer tüm gün iş yerindeyseniz ve yorgun argın eve dönüyorsanız bu gibi aktivitelere girişemeyebilirsiniz.

 

Köpeğinizle eğlenceli aktiviteler kapsamında ufak bir oyun eğitiminin ardından saklambaç gibi yaratıcı oyunlar oynayabilirsiniz. Tüm dikkatini, duyma ve koklama içgüdülerini sizi bulmak için harcayacaktır. Oyun sonrasında oyun alanının toplanması eğitim aşamalarına dahil edilebilir. Oyuncaklarını teker teker toplayan çok sayıda köpeğe rastladığımız için bu güzel bir konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Köpeğinizle Oyun Oynarken Bu Konulara Dikkat

Köpeğinizle oyun oynarken yapmamanız gereken bazı aktiviteler ve davranışlar olduğunu söylemeliyiz. Bunlara dikkat etmeniz hem eğlencenin hem eğitimin devamlılığını sağlayacak ana etkendir.

  • Enerji Kontrolü

Köpeklerin oyun oynarken enerjilerini atmaları son derece önemli bir detaydır. Doğal olarak köpeğinizin enerjisini tüketmesi gece rahat uyumasına ve sizi uyutmasına sebep olacaktır. Her gün belirli bir süre oyun saati ya da gezinti yapılması şarttır.

  • Oyuncak Seçimi

Ev eşyaları, sizin eski eşyalarınız, ayakkabı ya da mutfak gereçleri gibi araçların asla köpeklere oyuncak yapılmaması gerekiyor. Doğal olarak oyuncak seçerken köpeğinizin isteklerine yönelik bir tutum sergilemeniz gerekir. Köpeklerde oyuncaklar dağıtıldığı gibi toplanmalı, onun sağlığına zarar verecek malzemelerden kaçınılmalıdır.

  • Oyun ve Eğitim

Oyun oynarken köpeğinizi eğitmek sandığınızdan daha kolaydır. Yalnızca onun eğitimi için sıkıcı formattan uzaklaşıp daha fazla eğleneceği bir format belirlemeniz önerilir. Köpeğinizi sosyalleştirmek için farklı insanlarla ya da farklı köpek veya diğer evcil hayvanlarla aynı ortamda oyunlar organize edebilirsiniz. Bu davranış eğitimi açısından en yararlı türlerden birisi olacaktır.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.