Köpekler

Köpek Beslenme İstasyonu Malzemeleri

Genellikle köpeklerin evin bir köşesinde yemek yedikleri için orası onun yemek ihtiyacı için ayrılır. Fakat her zaman toplu durduğunu söylemek zordur. Zira birçok köpek mama kabını ya da su kabını hareket ettirmek zorunda kalırlar. Bu durumda yere dökülen mamalar ve sular ortalığı batırır. Bunun çözümünü bulan üreticiler köpekler için beslenme istasyonu tasarlayarak bunları satmaya başlarlar.

 

Eğer bütçeniz varsa ve minik dostunuza evinizin dekoratif çizgisinde bir beslenme istasyonu hediye etmek istiyorsanız bunu başarmanız mümkün. Çünkü tüm fiyat aralıklarında büyük ve küçük olmak üzere çeşitli niteliklerde mama istasyonları vardır. Burada sizin tercih edeceğiniz iki ana etkenden söz etmek istiyoruz. Birincisi köpek mama istasyonunu satın almak iken ikincisi kendiniz yapmaktır.

 

Köpekler için beslenme istasyonu nasıl yapılır sorusunun burada son derece önemli olduğundan söz etmek gerekiyor. Gerekli malzemeler, ekipman ve teknik bilgiyle beraber kendi istediğiniz standartlarda bir beslenme istasyonuna sahip olabilirsiniz.

 

Köpek Beslenme İstasyonu İçin Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyuluyor?

Bir köpek beslenme istasyonunun oluşabilmesi için üç farklı ürüne ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar tabi ki kendi aralarında farklı ürün gruplarına ayrılabilirler. Hatta birçok farklı malzemeden üretilmiş kaplar yine tercihinize bağlı olarak karşınıza çıkacak ve kullanım için uygun bulunacaktır.

  1. Mama Kapları

  2. Ödül Kapları

  3. Matlar

 

Çoğunlukla bu ürünleri temin ederken ne tür bir beslenme istasyonu yapacağınız önemli bir karardır. Seçeceğiniz malzeme ilk deneyim için çoğunlukla çelik olur. Keza uzun süreli kullanım ve sorunsuz deneyim için bu önerilir. En sık kullanılan diğer seçeneğiniz ise beyaz seramiktir. Köpek beslenme istasyonunda kullanabileceğiniz aktif araçları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Paslanmaz Çelik

  • Beyaz Seramik

  • Metal Kaplar

  • Yoga Matları

Tüm bu malzemelerin seçiminde sıfır ve ikinci el temin etmek yine önemli bir yol ayrımıdır. Zira tamamıyla bütçenizle örtüşen bir seçenekten söz etmekteyiz. Dilerseniz beyaz seramik bir kabın dış yüzeyine harfler yapıştırmak, köpeğinizin ismini yazmak, bunu boyayla oluşturacağınız şekillerle bağdaştırmak mümkündür. Fakat seramiğin kullanılmadan evvel 100 santigrat üzeri bir fırınlamaya ihtiyaç duyacağını aklınızdan çıkarmayın.

 

Matlar Nerede Kullanılır?

Köpek beslenme istasyonlarında yoga matı kullanma fikri ev yapımı olanlarda son derece yaygındır. Bunlar beslenme istasyonunun alt zeminini oluşturur. Haliyle köpeğinizin döke saça yediği mamayı ya da içtiği suyu ekarte etmeye yarar. Etrafın batmasını önlediği için birçok kişinin bu matları mama tasının altında da kullandığını biliyoruz.

 

Mamaları depoladığınız yer bu aşamada en önemli unsurlardan birisi olacaktır. Keza yapılan büyük hatalardan birisi mamaların plastik bir kap içerisinde tutulmasıdır. Sizin için bu sorun olmaktan ziyade daha pratik bir saklama biçimidir. Ancak köpeğinizin aynı fikirde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

 

Aksine köpeklerin mamalarını sakladığınız yer hakkında fikirleri tamamıyla koku odaklı olacaktır. Plastik, ağaç ya da benzeri materyallerin bırakacağı derin koku insan burnu için çok fark edilebilir değildir. Bir köpeğin ise bu esnada maalesef tadını, kokusunu beğenmediği bir mamayla karşılaşması muhtemeldir.

 

Köpek Besleme İstasyonu Modelleri

Her ne kadar köpek besleme istasyonu yapmak istiyorsanız da bunu belirli bir ücret karşılığında satın alarak onun için çok daha sağlıklı ve doğru öğün potansiyelini yakalayabilirsiniz. Keza otomat olarak çalışan beslenme istasyonları hem mamayı ve ödül mamalarını sorunsuz bir biçimde muhafaza eder. Hem belirlediğiniz oranda mamayı belirlediğiniz süreçte kaplara doldurur. Köpeğinizin suyunun hiç bitmediğine bu sayede emin olabilirsiniz.

 

Tabi bu ürünlerin fiyat bazında bakıldığında herkese uygun olmayacağı aşikârdır. Bu sebeple de köpek besleme istasyonları gayet ev yapımı olarak değerlendirilebilecek yaratıcı fikirlerdir. Satın almak evinizin dekorasyonuna uygun bir ürün seçmek, kendiniz yapmak ise daha yaratıcı istasyonların oluşumunu sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.