Köpekler

Köpek Dışkı Yeme Nedenleri ve Önlemi

Köpekler dışkılarını yiyebilen canlılar olarak insanlar tarafından garipsenebilirler. Fakat bu durum bizim için lezzetsiz olduğu kadar onlar için lezzetli bir hal alabilir.

Genellikle dışkı yiyen köpeklerde belirgin bazı unsurların ön plana çıktığını söylemeliyiz. Çoğunlukla yapılan bu eylemin bilinç dışı olduğundan emin olun.

Zira çok büyük bir çoğunluğunun sadece gördüklerini taklit etmekten öteye gitmediğini anlayabiliyoruz. Burada rol model olarak alınan unsur ise anne oluyor. Anne yavruları doğurduktan sonra hemen her gün onları yalayarak temizler. Pislikleri üzerinden arındırmaya çalışır. Bu esnada tabi ki dışkı yemek zorunda kalır. Bazen ise anne kendi dışkısını yerken görülür. Bunu yalnızca siz değil yavrularda gördüğü için tamamıyla benzer davranışlarla karşılaşacağınız anlar yakındadır.

Köpek dışkısı yemenin köpeklere zararı var mıdır diye sorulduğunda veterinerlerin cevabı çoğunlukla nettir. Birçok köpek aynı hareketleri tekrarlarken net bir zararı gözlemlenmemiştir. Ancak bunun önlenmesi zorunludur. Zira iç ve dış parazitlerin yanı sıra enfeksiyon riskini bünyesinde barındırır.

Köpeğim Neden Dışkı Yiyor?

Köpeklerin dışkı yemesi için birçok farklı sebep öngörülüyor. Bunların başında ise merak etmeleri geliyor. Maalesef köpeklerin merak duygularıyla yapamayacakları hiçbir şey yok. Doğal olarak buna dışkı yemek dahil edilebilir. Fakat köpeğinizin sağlığını tehdit eden çok önemli unsurların bir sinyali olabileceğini unutmamalısınız.

  • Merak

Köpeğinizin dışkı yemesinde merak en önemli faktördür. Günümüzde sırf merak ettiği için elektronik eşyaların içine giren, elbise dolabınızı dağıtan, yememesi gereken besinler yiyerek kimyasal ürünleri dahi içebilen dostlarımızdan bahsediyoruz. Bu noktada merak duygusundan ötürü bunu yapıyor olması tamamıyla sizin engellemelerinizle kurtulacağı bir alışkanlık durumundadır.

  • Taklit

Annesinin yediğini gören yavru bir köpeğin dışkı yemesi kadar normal bir şey yoktur. Yalnızca yemek alışkanlıkları değil duruş, kalkış, yatış ya da buna benzer çok fazla detay bu görüp taklit etme hadisesiyle doğru orantılıdır.

  • Alışkanlık

Alışkanlıktan dolayı bir süre yedikten sonra her zaman dışkısını yemeye başlayabilir. Bunun önüne geçebilmek için neden olduğundan ziyade önlemlere yoğunlaşmak gerekir. Çünkü neden olursa olsun bir şekilde köpeğiniz yapmaması gereken bir şeyi alışkanlık olarak uygulamaya başlamıştır.

  • Açlık

Köpekler açken birçok şeyi kemirip koklayabilir. Bunun sonucunda ise uygun formda olanları yemeye başlayacaktır. Uzun süredir aç olan bir köpeğin dışkı yemesi doğal karşılanmaktadır.

  • Besin Yetersizliği

Sizin beslemeniz köpeğinizin doyduğu anlamına gelmemektedir. Her köpeğin yaşına, kilosuna, vücuduna, ırkına ve cinsiyetine bağlı olarak farklı bir beslenme ihtiyacı doğabilir. Bu noktada besin yetersizliğini ölçümlemek ve önlemek adına veterinerinize başvurunuz.

Köpeğimizin Dışkısını Yemesini Nasıl Önlerim?

Burada yapılan büyük hata köpeğin burnunu dışkısına batırmaktır. Böylelikle onun yaptığı yanlışı anlayacağı ve bir daha yapmayacağına inanılır. Aynı şekilde köpeklerin bu noktada bağırış ve çağırışlar sonucunda aynı probleme tekrar sebep olmaları gayet olağandır.

Onlara bağırmak ya da şiddet uygulamaktan ziyade yalnızca sakin ve anlaşılır bir dille sorunu anlatmanız gerekir. Alınabilecek önlemlere geldiğimizde ise köpeğinizin dışkı yaptıktan hemen sonra dışkının temizlenmesi bir otokontrol sistemi yaratacaktır.

Kumunda ya da tuvaletinde asla birikmesini sağlamayarak onun ulaşmasını önleyin. Evde olduğunuz süre boyunca siz, siz yokken ise ev sakinlerini bu noktada uyarmanız yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.