Köpekler

Köpek Parkı Yapılması-Yapılmaması Gerekenler

Köpek parkı anlayışının Türkiye’de çok yaygın olmamasına karşın genellikle Amerika’da karşımıza çıkan bir tanım olduğunu söylemek gerekiyor. Günümüzde köpek parkları sayıca artış göstererek daha geniş alanlara yayılmaya başlıyor. Fakat yinede Türkiye’de bu noktada yeterli altyapının oluşması için çok uzun dönemlere ihtiyaç duyulacağına eminiz.

Köpek parklarının temel amacı köpekler için uygun bir ortam yaratıp onların güvenliğini sabit kılmaktır. Çoğu köpek sahibinin normal parklarda, yürüyüş parkurlarında ya da dışarıda yaşadığı sorunlar birbirine benzer. Arabalar, bisiklet gibi araçlar, yayalar, çöpler, diğer çevresel unsurlar ciddi problemlere yol açabilir. Köpek parkında köpeğinizi gezdirirken bunların hiçbirine rastlamazsınız.

Köpek Parklarının Özellikleri

Köpek parkları yürüyüş alanlarına, oyun parkurlarına ve buna benzer detaylara sahip olan alanlardır. Genellikle birçok kişinin aradığı ve köpeği için uygun gördüğü aktiviteler arasındadır. Ülkemizde yaygın olmaması ise kültürel çağrışımlarla ölçümlenebilir. Zira park ve bahçe sayısının az olması insanların dahi bu noktada yararlanabileceği tesisleri azaltmaktadır.

Köpek parkları tasmalı ya da tasmasız tüm köpek gezintileri için uygun olarak tasarlanır. İdeal büyüklüğe sahip ise yavru köpeklere, yetişkinlere ve yaşlılara ayrı oyun alanları ve dinlenme kısımları bulabilirsiniz. Bu diğer aynı yaşta ve nitelikte evcil hayvanlarla köpeğinizin sosyalleşmesi için çok daha yararlı olacaktır.

Tüm tesislerin çitlerle çevrilmiş olması olası kaçma ve kaza durumlarını sıfır noktasına indirecektir. Doğal olarak dışarıya çıkardığınız köpeğiniz için duyduğunuz endişeye gerek kalmadan yalnızca keyfini sürebileceğiniz bir zamana sahip olabilirsiniz.

 

Köpek Parkının Kuralları

Her köpek parkının yapılması ve yapılmaması gereken kurallar neticesinde bazı unsurları bizlerle buluşturduğunu düşünmek zor değil. Keza insanlar köpeklerini olumlu bir eğitim ya da aktiviteden geçirmek için böyle bir fırsatı ödül olarak dahi kullanabilmektedir. Köpek parklarının kuralları ise oldukça sabit ve herkese eşittir.

 • Köpek parkına giren köpeklerin aşı kartı yanında olmalı ve aşılarının tam olması gerekir.

 • Köpek parkını temiz tutmak en birincil görevdir. Olası tuvalet ihtiyacında kesinlikle çöplerin arkada bırakılması önerilmez.

 • İçeride yer alan köpeklerin davranışlarının kontrol altında tutulması için piknik tarzı organizasyonlar yasaktır. Dışarıdan yiyecek içecek getirilmesi tamamıyla yasaklanmıştır.

 • Bebeğiniz ya da küçük yaştaki çocuğunuz için çok uygun bir ortam olduğunu söyleyemeyiz.

 • Köpeklerin kızışma evrelerinde köpek parkına getirilmesi sakıncalı durumlar arasındadır.

 • Her ne kadar köpek parkının tasmasız kısmında vakit geçirecek olsanız da tasmanızı yanında bulundurmayı ihmal etmeyin. Olası bir durumda kullanmak için hazırda bekletin.

 • Köpeğinize bir künye, isimli tasma ya da mikroçip takarak kaybolma durumları için önleminizi alın. Keza köpek parkları bu durumdan mesuliyet kabul etmez. Sizin köpeğinizi bulmanız için yardımcı olsalar da bir hak iddia etmeniz mümkün değildir.

 • Köpeğinizin kişisel oyuncaklarını yanınızda getirirseniz diğer köpeklerin bu oyuncaklara dahil olmak istemesi sorun yaratabilir. Bu sebeple bu ürünlerin getirilmesi de uygun görülmemektedir.

 

Köpek Parkındaki Oyun ve Aktiviteler

Köpek parkları farklı özellikleri içerisinde barındıran son derece kompleks tesisler olabilir. Örneğin yüzme havuzu, köpeğiniz için beslenme üniteleri, gölgelik ve oyun alanları, özel parkurlar bunlar arasında sıkça gözlemlenen alanlardır. Peki ya bunlar nasıl kullanılır?

Her aktivite alanının kendisine has kuralları vardır. Örneğin iyi yüzücü köpek ırkları hariç hiçbir köpeğin yüzme havuzuna girmesi mümkün değildir. Ek olarak bazı oyun ve aktivite parkurlarında yaş ve cins sınırlaması vardır. Bazı köpeklerin 1 yaş için 4 kilogram ağırlığı idealken bazı ırklarda bu 10 kilogramın üzerine çıkabiliyor. Bu nedenle köpeğinizin boyut ve ağırlığı baz alınarak bazı parkurlara girmesi engellenebilir.

Köpekler Arası İletişim

Köpek parkı sizin sahip olduğunuz gibi çok farklı cins ve yaşlardan köpeklerin bulunduğu bir ortam olarak düşünülmelidir. Doğal olarak köpeğin sosyalleşmesi için mümkün olabilecek en doğru adım atılmış olur. Yinede bazı ırkların ya da bazı fizyolojik özelliklerin köpekler üzerinde ciddi etkiler yarattığı unutulmamalıdır.

Uzun tüylü bir köpeğin, daha büyük ya da daha küçük bir köpeğin dikkat çekmesinden ötürü köpeklerle dalaşması mümkün görünür. Yapacağınız tek şey ise köpeğinizi diğer köpeklerle tasmasız şekilde bir araya getirmemek olacaktır. Bir süre iki köpeğinde tasmalarıyla kontrol altında tutularak birbirlerini koklamaları anlaşıp oyun oynayıp oynayamayacaklarını ortaya koyacaktır.

Köpek Parkında Güvenli Zaman Geçirmek

Köpek parkını bir aktivite olarak görüp sonrasında köpeğinizi ödüllendirmek mantıklı bir hareket olabilir. Bir sonraki gidişiniz için ciddi bir antrenman olacaktır. Aynı şekilde yoğun olarak rastlanan durumlardan birisi köpeğini kaybeden insanlar olarak tanımlanır. Tasmasız alanlarda bir anlık karmaşayla köpeğinizi kaybedebilirsiniz. Bu sebeple künye önemlidir.

Ödül mamasını parkur içerisinde asla köpek parkı gezintisi bitmeden vermeyiniz. Olası bir saldırgan harekete karşı köpeğin tasmasını hazırda tutun ve onu sakinleştirin. Köpeklerin sahipleriyle olan bağını güçlendiren, diğer köpeklerle etkileşimini arttıran, insanların köpeklerle olan münasebetini görerek insanlara karşı olan davranışlarını kontrol altında tutan minik dostunuz gelişimini yavaş yavaş tamamlayacaktır.

This Post Has One Comment

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.