Köpekler

Köpek ve Bebeğin Anlaşması ve Değişimler

Köpeklerle bebeklerin iyi anlaşabildiğini, en azından birçok ırkın bu olaya yatkın olduğunu söylemek mümkün olabilir. Zira her zaman gördüğümüz ve imrendiğimiz manzaralardan birisi yeni doğan bebek ile oynayan köpeklerdir. Onu koruyan, bir sorun olduğunda haber verecek kadar donanımlı yavru ya da yetişkin köpekler olduğundan söz edebiliriz.

 

Tabi bu durum hem köpeğin ırkı ve yaşı, hem de sizin vereceğiniz eğitimle doğru orantılıdır. Hiçbir canlı kendiliğinden öğrenmez ve davranışları taklit ederek zaman içerisinde bazı karakteristik özelliklere kavuşur. Ona aşılayacağınız sevgi diğer canlılara göstereceği sevgiyle her zaman doğru orantılı olacaktır.

 

Yeni Gelen Bebeğinizle Evinizde Değişecek Şeyler

 

Artık ilginin tek merkezi haline gelecek olan bebeğinizin kıskançlık için önemli bir nokta olacağından şüphe yok. Keza bebeğinize gösterdiğiniz ilgiyi bir anda köpeğinizin ilgisini keserek maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Bu istemeden yapacağınız bir olay olmasına karşın köpeğiniz için ciddi bir yıkım anlamına gelebilir.

 

İlk dönmelerde köpeğinizin bebekle aynı ortamda bulunmaması çok daha yararlı olacaktır. Her ihtimale karşın parazit ve hastalık riskine karşılık bebeğin bağışıklık sistemi gözetilmelidir. Zayıf olduğu süre boyunca bu karşılaşmanın uygun olmadığına emin olabilirsiniz.

 

Yine köpeğinizin tuvalet ihtiyacını giderdiği, yemek yediği ve yattığı yerler başlı başına şekillenir. Evde baktığınız köpeğinizi her zaman yanınızda yatırıyor olabilirsiniz. Ancak bebek doğduktan sonra onunla aynı ortamda uyumak zorunda kalacaksınız. Doğal olarak köpeğinizin artık kendisine ait köşesine çekilmesi gerekecektir. Kademeli olarak bir süre boyunca bunu köpeğinize aşılamanız iki taraf içinde daha iyi olacaktır.

 

Köpek ile Bebek Arasındaki Etkileşim ve Anlaşma

 

Köpeğinizin bebeğinizi sahiplenmesi ve onu koruması sandığınız kadar zor olmayacaktır. Köpeklerin sadık yönlerinin ağır basmasıyla hemen her cinsin bebek ve çocuklarla çok iyi anlaşabildiğini görme fırsatı yakalıyoruz. Bu durumda sizin endişe etmenize gerek kalmadan sorunsuz bir biçimde anlaştıklarını görmeniz kuvvetli muhtemel oluyor. Köpeklerin bebeklere karşı saldırgan tavırlarda olması ise görülmeyen davranış biçimleri arasındadır.

 

Yani köpeğim bebeğe saldırır mı gibi bir endişeye kapılmanıza gerek yok. Yalnızca adaptasyon açısından ilk bir hafta ya da 10 gün iki taraf için düşünüldüğünde önem taşır. Hem bebeğinizin köpeğin ona zarar vermeyeceğini kavraması ve ona alışması hem de köpeğinizin onun ailenin yeni bir ferdi olduğunu kavraması bu süreçte gerçekleşir.

 

Sonrasında ise tıpkı sizin gibi göreceği bebeğinizi saatlerce oyun oynayarak oyalayabilir. Aynı şekilde size ihtiyaç duyduğunda gelip size haber verebilir. Hatta birçok yetişkin köpeğin bebeğin oyuncaklarını ona getirmesi, sonrasında oyuncakları toplaması gibi faaliyetlerle kendisini ön plana çıkardığını görürüz.

 

Köpeğin bebeğinizle ilk karşılaşmasında mutlaka tasmasının takılı olması ve sizin kontrolünüzde yaklaşması gerekmektedir. Saldırgan davranışlardan ötürü tüm kontrolün sizde olması bir anlamda herkes için güven verecektir. Daha rahat bir kaynaşma sürecine şahit olmanız mümkündür. Böylelikle köpeğiniz yeni doğan bebeğinizle önümüzdeki yaşamı boyunca çok sağlam dostluklar kurabilir. Bu yaştan başlayan dostlukların çocukluk ve ergenlik dönemine kadar devam etmesi ise çocuk gelişiminde en büyük pozitif detaylardan birisi olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.