Köpekler

Köpeklerin Gök Gürültüsü Korkusu ve Güven

Köpekler tıpkı insanlar gibi gök gürültüsünden korkarlar. Bu aşamada yavru köpeklerin küçük çocuklarla eşdeğer olacağını unutmayın. Yani gök gürültüsünden, şimşek ve yıldırım seslerinden ürkmeleri kadar doğal bir şey yok. Hatta birçok köpeğin yağmur sesine dahi alışması çok ciddi bir süre almaktadır. Bu noktada köpeklerin gök gürültüsünden korkması için yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır. Zira bu psikolojik olarak korku ve güven hissiyatıyla alakalı bir durumdur.

 

Köpeklerin tepki gösterdiği şeyler arasında ortak özellikler ses, görüntü ve hareket demiştik. Dolayısıyla şimşek gürültüsü kadar görüntüsüyle de ürkmesini tetikleyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Hatta içgüdüsel olarak henüz yağmur yeni başlamışken huzursuzluklarını gözlemlemek mümkün olabilir.

 

Ona dayanıklı ve korunaklı bir kulübe yaptıysanız yağmurla birlikte kulübesine çekilecektir. Gök gürültüsü olduğu sürece oradan çıkmayacağına emin olabilirsiniz. Evde yaşayan köpekler için durum yine aynıdır. Camlara dahi yaklaşmayacak ve çıkan şimşek ışıklarından ötürü huzursuzluğunu size hissettirecektir.

 

Köpeğinizin Korkusunu Şiddete Dönüştürmeyin

Aslında köpeklerin korktuğu şey şimşek çakmasından ziyade çıkardığı ışıklar ve sestir. Yani bunu başka bir unsur çıkarıyor olsa ondan da korkacaktır. Ki en basit örneğini havai fişek atılırken görebilirsiniz. Havai fişekler köpeklerin güvensiz hissettiği belki de en korku dolu anların yaşandığı durumlardan birisidir.

 

Şimşek, gök gürültüsü ve yıldırım gibi sorunların yanı sıra havai fişek bir diğer korku seansı olarak kabul edilebilir. Tüm bunların yanı sıra köpeğinizin gök gürültüsünden korkmasını önlemek için yapmanız gereken şey onu anlamaya çalışmaktan geçiyor. Keza güvende hissetmediği için bu durumda olduğundan dolayı ona kol kanat germeniz gerekir.

 

Eğer o gök gürültüsünden korktukça siz ona gülüyor, kızıyor, şiddet gösteriyorsanız bu güvensizlik sendromunu daha da ileriye taşıyacaktır. Birçok kişinin yaşadığı genel sorunlardan birisi olan güvenilirlik hissiyatını yaşayamama sorununu belki kalıcı hale getirecektir.

 

Gök gürültüsü olduğu anda köpeğinizin endişelendiğini fark edersiniz. Hemen onu yanınıza alarak güvende olduğunu hissettirin. Böylelikle çok daha rahat bir süreç geçirecek ve korku hormonlarını bastırması kolaylaşacaktır. Belki uzun yıllar boyunca her gök gürültüsünde aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Yani hiçbir zaman tam manasıyla bu seslerden ve ışıklardan korkmamayı öğrenemeyebilir. Yinede ona güvende hissettirmek zorundasınız.

 

Köpeğinizin Güven Hissi

Köpeğinizi gök gürültüsü sesine karşı alıştırmak adına yapabileceğiniz bazı eğitim denemeleri de yok değil. Örneğin yağmur sesi şimşekle doğrudan paraleldir. Hatta birçok köpek yağmurla birlikte huzursuz hareketler takınmaya başlar. Peki bu süreci doğru şekilde atlatmak ve ona psikolojik anlamda destek vermek ne kadar önemlidir?

 

Bir yağmur kaydını açarak ona zaman zaman kısa periyotlarla dinletmek gerçekten işlevsel sonuçlar için başlangıç olabilir. Yalnızca yağmur melodisini kısık bir sesle bir süre dinleterek buna alıştırdıktan sonra yağmur sesini daha açık şekilde dinletmeye başladığınızda tepki vermemeye başlar.

 

Ardından aynı işlemi yağmur sesi açıkken açacağınız gök gürültüsü sesinin kısık versiyonuyla sürdürebilirsiniz. Bir süre geçince gök gürültüsü sesini yükselterek köpeğinizin seslere karşı olan hassasiyetini bitirme noktasına ulaşmanız mümkün. Bunu havai fişek seslerine karşı yapmanız yine olasıdır. Fakat her ne kadar bu eğitimleri yapsanız da ani bir şimşek çarpası tümünü sıfırlayarak köpeğinizin yine korkmasıyla sonuçlanabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı korkular her zaman baki kalabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.