Köpekler

Köpeklerin Çiğnemesi Sakıncalı Eşyalar

Köpeklerin çiğnediği nesneler arasında birçok farklı eşyaya rastlayabilirsiniz. Sebeplerinden en basit görüneni ise hepimizin aklına ilk gelen diş problemleridir. Diş probleminden ziyade çıkarmakta olan dişlerinin bu aşamada ciddi bir sorun olduğunu söylemeliyiz. Eğer ona dişlerini kaşıyacağı bir oyuncak ya da aparat temin ederseniz sorun yaşamadan bu evreyi atlatabilirsiniz. Fakat köpeklerin nesneleri çiğnemesi her zaman bu kadar masumane olmayabilir.

 

Çünkü merak duygusu yüksek canlılardır ve yedikleri yiyecekler dışında her şeyi meraklanarak ağzına atabilirler. Bu durum bazen evde dolaşan böcekler, bazen ise bozuk para gibi ağzından geçecek ve ortalıkta kalan ıvır zıvır olarak gözlemlenir. Düzenli olarak veterinerlere yuttuğu cisimlerle başvuran köpek sahipleri olduğunu söyleyelim. Yani bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Aynı şekilde köpeklerin çiğneme noktasında hassasiyet yaşamaları tamamıyla farklı sebeplerde gözlemlenebilir.

 

Köpeğim Neden Her Şeyi Çiğniyor?

 

Bunun psikolojik olarak ciddi sorunlara gebe olabileceğini belirtmemize gerek yok. Nitekim köpeğinizin çiğneme alışkanlıkları sanılanın aksine birçok nesneyi kapsayacaktır. Yalnızca ufak olanları değil büyük parçaları bölme isteği uyandıracağından emin olabilirsiniz. Koltukların tutma yerleri, ayakkabınızın dili, kumanda ve daha nice ev eşyası bu uğurda onun ağzından geçebilir.

 

Onun tek amacı oyun oynamak ve bu esnada dişlerinin kaşıntısını gidermektir. Ancak kendisine zarar verdiği gibi eşyalara zarar verme olasılığı son derece yüksektir. Böyle bir manzarayla karşılaştığınızda ona şiddet uygulamanız, bağırıp çağırmanız çözüm olmayacaktır. Aksine daha da şiddetli bir biçimde nesneleri çiğnemeye devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Psikolojik olarak endişe, kaygı, ayrılık korkusu, ilgisizlik, sevginizi hissedememe, evde farklı evcil hayvanların bulunması gibi çok farklı sorun tipleri bunu tetikleyebilir. Yine bu sürecin iyileştirilmesi için uzun vadeli bir zamana ihtiyaç duyarsınız.

 

Köpeklerin Çiğnemesi Ne Kadar Sakıncalı?

 

Köpeklerin çiğnemeyeceği herhangi bir cisim olmadığı için bu durum son derece tehlikelidir. Keza ufak kalmış bir sabunu alıp ağzında çiğner ve kimyasal etkilere maruz kalabilir. Aynı şekilde yarım kalmış bir ilaç, mikrop yönünden yüksek bir eşya, tel gibi kesici özelliği olabilecek nesneler sorun yaratmaya devam eder.

 

Her zaman diş ve diş etlerin dayalı olarak ağız problemleriyle sonuçlanmaz. Bazı zamanlarda köpeklerin çiğnemesi gereken besin ve yiyeceklere benzeterek bu ürünleri yutmaya kalktıklarını görebiliriz. Mide, bağırsak, yemek borusu ve diğer iç organları kapsayan çok şiddetli travmalarla karşılaşmak mümkmün olur.

 

Köpeklerde Diş Hassasiyeti Nasıl Önlenir?

 

Çiğneme tıpkı insanlar gibi köpeklerde de diş hassasiyeti kaynaklı bir soruna dönüşebiliyor. Haliyle köpeklerin dişlerinin kaşınması ve çiğneme konusunda yaşanan problemleri aşmanın yolu soğuktan geçiyor.

 

Eğer oyuncaklarını ağzına sokarak dişlerini kaşımaya alıştırırsanız bunları dönüşümlü olarak buzlukta tutmanızı öneririz. Böylece ağzına buz etkisinin verdiği ferahlama sayesinde dişleri rahatlayacaktır. Diş hassasiyetinin yanı sıra birçok köpeğin diş çıkarma evresi için bu yöntem uygulanmaktadır.

 

Veterineriniz bunun için üretilmiş aparatlar ve bazı sakinleştirici ya da ağrı kesici ilaçlar tavsiye edebilir. Tüm bunların kullanımında köpeğinizin yaşı ve sağlık durumunun önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.