Köpekler

Köpekler Neden Ot ve Çim Yerler?

Köpeklerin vücutları için alabilecekleri temel gıda onlar için üretilen hazır mamalardır. Bazı durumlar da köpekler ot yeme ihtiyacı duyarlar. Yeni köpek beslemeye başlayan kişilerin bir çoğu bu durum ile karşılaştığı zaman tedirgin olabilirler. Fakat köpekler ot yemeyi içgüdüsel olarak yaptıkları için endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Köpeklerin içgüdüsel olarak ot yemeleri onların yararına olacak bir davranıştır.

Katı mama ile beslenen köpekler lifli yiyecekler ile beslenmiyor olsalar bile ot yeme ihtiyacı duyacaklardır. Köpeklerin sindirim sistemlerinde selülozu sindirebilen enzimler vardır ve bu nedenle köpekler diğer otçul hayvanlar gibi omniyorlar grubuna girmemektedirler.

Kedilerde köpekler gibi ot yiyebilirler. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri karın ağrısı çok fazla yemek yeme ya da bir kaç gün tuvalet konusunda sorun yaşıyor olması köpekleri ve kedileri içgüdüsel olarak ot yemeye zorlamaktadır. Çok fazla yemek yedikten sonrasında ot yiyerek mide bulantısına yol açarlar. Ardından kusma ile rahatlayabilirler. İçgüdüsel olarak ot midelerinde hazımsızlık yapacağı için kusarak bunu atmaya çalışırlar. Bu durum köpeklerin kendilerinin bulmuş olduğu ve kesin olmayan bir durumdur.

Başka bir sebep ise dengeli bir şekilde ve eksiksiz besin alamıyor olmaları da ot yeme ihtiyacını arttırmaktadır. Ot yeme sorunu ile karşılaştığınız zaman yapabileceğin ilk ve en kolay yöntem veteriner hekiminize danışıp köpeğinizin besin saatlerinin ve bir öğünde yemesi gereken miktarın yeniden gözden geçirilip ayarlanmasını sağlamaktır. Gıda takviyesi veteriner hekiminiz uygun görmesi durumunda uygulanması gerekmektedir.

Bazı köpeklerde ise sahiplerine bir tepki olarak ot yerler. Bu durumu oyun haline getirip ya da herhangi bir olumsuz durum karşısında sahiplerine inat bir şekilde ot yemeye devam ederler. Birçok uzman bu konu ile ilgili araştırma yapıp nelerin köpeklerin ot yemesine yol açabileceğini araştırmış, Kimi durumlarda midesine iyi geldiğini düşünseler de alışkanlık haline getirip oyun olarak bu durumu size karşı kullanıyor olması da olasıdır.

Köpeklerin ot yemesi doğada normal bir davranış olarak karşılanmaktadır. Sizin de bu durumu yadırgamadan köpeğinizin ot yiyebileceği ortamlar sağlamanız gerekmektedir. Evinizin içerisinde köpeğinizin bakımını gerçekleştiriyorsanız ekilebilir ot veya hazır çimen yardımı ile köpeğinize bu konuda destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.