Köpekler

Uzun Ayrılık Sonrası Köpekte Görülen Hareketler

Köpeklerin içgüdüsel anlamda çok güçlü canlılar olduklarını biliriz. Sadakatleri ve sevgileri bunu bize her an hissettirebilir. Doğal olarak karşımıza çıkan birçok durumda reaksiyon gösterirler. Örneğin ayrılık bunun en bariz şeklidir. Köpeğiniz her zaman sizin yanınızda olmak ister. Diğer evcil hayvanlarınız gibi umursamaz bir tavır takınmaz. Aksine işten geldiğinizde bile sizi kapıda bekleyen bir dostla karşılaşırsınız.

 

Peki ya uzun süren ayrılığın ardından köpeğinizin size sevgi gösterisi olarak neler yapacağını merak ediyor musunuz? İşte bu süreç belki de bir köpek sahiplenmenin en tatlı tarafıdır. Yinede aklınızda bulunması gereken unsurlardan birisi minik dostunuzun her zaman tutarlı davranmayacağıdır.

 

Bazı köpekler uzun süreli ayrılıkların ardından psikolojik yorgunluklarını sahiplerinden çıkarabilirler. Aynı şekilde fizyolojik bir değişim söz konuysa kokunuzu alana kadar sizi tanımadığı için reaksiyon göstermeyebilir. Örneğin bronzlaşmış bir cilt, değişmiş saç rengi, gözlük, sakal, saç şekli gibi farklılıklar onların ilk etapta algılayamadığı bir durum yaratabilir.

  • Yüz Yüze Karşılama

Bu köpeğinizin siz olduğunuza emin olması için ilk yapmanızı tavsiye ettiğimiz hadisedir. Çünkü onun buna fazlasıyla ihtiyacı var. Bir süredir sizi hiç görmemesine karşılık kokunuzu ilk duyduğunda boğazınıza sarılacaktır. Onun erişebileceği bir noktaya kadar eğilin ve mutlak suretle onu özlediğinizi hissettirin.

  • Çılgınlık

Bu durum sizi gördüğüne ve onu terk etmediğini anladığına verdiği mutluluk reaksiyonudur. Her türlü çılgınlığı yapma konusunda serbesttir. Haliyle size müthiş bir enerji katar. Davranışlar arasında zıplamak, havlamak, konuşmak, sırtının üzerine yatıp yuvarlanmak, sürekli hareket ederek etrafınızda dolanmak gibi seçenekler çok sık görülür.

  • Göbeğini Kaşıtması

Bu bir anlamda aynı özlem duygularını ona karşı hissettiğinizi anlamasının güzel bir yoludur. Hatta sizi mini bir teste tabi tuttuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Göbeğini kaşıyarak bir süre onun rahatlamasını ve size olan ilgisinin alevlenmesini bekleyiniz.

  • Oyun Zamanı

Bir süredir ondan uzakta olmanız haliyle canının sıkılmasına sebep oldu. Keza onunla oyunlar oynayan ya da vakti geçiren bir insan olmadığını varsayıyoruz. Nitekim başka birisiyle birlikte yaşamasına rağmen sizin yokluğunuz her zaman onun için derin bir anlam ifade etmiştir. Bu sebeple sizi gördüğü gibi en sevdiği oyuncağı getirerek soluğu sizin yanınızda alacaktır. Bazı köpeklerde ise bu durum sık oynanıyorsa saklambaç oynama isteğine dönüşür. Bir anda ortadan kaybolduysa bavulunuzu yerleştirme planını erteleyin ve saklandığı yerde onu bularak ilgi gösterin.

  • Özlem Hissiyatı

Merak duyguları kabarmış olan köpeklerin ortalama 300 milyondan fazla kokuyu ayırt etme gibi bir yetileri vardır. Aslında özlediği kadar sizin uzun süredir nerede olduğunuzu merak ettiğini hatırlatmak gerekiyor. Haliyle gömleğiniz, ayakkabınız, üstünüzdeki ceket ya da diğer eşyalarınız onun koku duyularını harekete geçirecektir.

  • İlgi

Onu özlediğinizi mutlaka hissettireceğinizden eminiz. Fakat burada ilgi göstermeniz gerektiği gerçeğini es geçmemek gerekiyor. Onunla fotoğraflar çekinebilirsiniz. Bu hiç olmadığı kadar hoşuna gidecekken suyla oynayacağınız oyunlar ve parkurları hemen değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Bir süredir yokluğunuza alışan minik dostunuzun tekrardan ilginize adapte olması için bu önemli bir adımdır.

  • Sevgi Gösterileri

Bunu bazı köpekler sizi öperek, bazıları yalayarak gösterir. Eğer köpeğinizin seyahat dönüşünde mutlak suretle yüzünüzü ya da elinizi yalamaya çalışıyorsa bu size olan sevgisinin perçinlendiğini gösterecektir.

  • Tepkisizlik

Seyahat dönüşü köpeğinizin tepkisiz davranması diğer doğal reaksiyonlar arasındadır. Bu çoğunluğunda görülmese de uzun ayrılıkların ardından alınabilecek bir tavır gibi düşünülebilir. Tıpkı insanlar gibi içgüdüleri gereğince sizin ona ilgi göstermenizi bekler. Haliyle özlem duygularını bastırır ve ona seslenmenizi, yeni aldığınız oyuncağı ya da onunla oyun oynama isteğinizi görmezden gelir. Süreci bitirmek için beyaz bayrağı çekip yanına yatmanız, onun göbeğini kaşımanız, sürekli onla vakit geçirmeniz çözücü bir anahtar olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.