Köpekler

Köpeklerde 6. Altıncı Ay Sağlık Kontrolü

Yavru köpeklerde bir diğer dönüm noktası ise 6.aydır. Bu sürece kadar geride kalan 24 hafta gelişim açısından oldukça yoğun geçer. Doğal olarak genel inceleme sonrasında gelişimin doğru yönde ilerlediğinden emin olmak gerekir. Köpeklerde altıncı ay kontrolü genel sağlık taraması için en ideal süreçtir. Hem kilo ve fiziksel özelliklerin kontrol edilmesi hem de yapılan testlerle zihinsel gelişimin değerlendirilmesi mümkün olur.

Tabi ki ilk üç ay içinde gelinen veteriner kontrollerine kıyasla çok daha önemli bir noktadan söz etmek gerekiyor. Artık köpeğinizi bu evrede tasma ve tasma kayışıyla gezdirerek getirme lüksüne sahipsiniz.

Üstelik artık sosyalleşme noktasında önemli bir adım atmayı başarmış olan köpeğinizle veteriner korkusunu yenmenin vakti de gelmiş gibi görünüyor.

Köpeklerde veteriner korkusu & Fobisi

Köpeğiniz ilk kez gittiğinde ve sonraki aşıları için 12.ayda gittiğinde aynı veterineri gördüyse onu aklına kazımayı başarmıştır. Haliyle köpeğinizin veteriner fobisi aslında ufak ufak tarihe karışmaya başlamıştır. Bu aşamada altıncı ay sağlık kontrolü için başvurduğunuzda veterinerde çok daha rahat bir vakit geçirebilirsiniz.

Yinede tedbiri elden bırakmamak önem teşkil ediyor. Örneğin köpeğinizin veterinere aşı periyotları sebebiyle tepki gösterebilmesi mümkündür. İster istemez sağlık kontrolü 6.ay itibariyle yine bu gerginlikle sonuçlanabilir. Oyuncakları arasından sevdiği bir parçayı yanınıza almak her zaman olduğu gibi favori seçeneğiniz olacaktır. Ekstradan yapacağınız tek şey ise ödül mamasıyla veteriner tutumunu ve davranışlarını tasdik etmektir.

Köpeğinizin 6 Ay ve Sonrası İçin Büyüme Grafiği

Köpeğim 6 aylık oldu dediğiniz andan itibaren birçok farklı detayla karşı karşıya kalacaksınız. Sosyalleşme çizelgeleri ve büyüme takip grafiği gibi alternatif modüllerle köpeğiniz için en doğru yaşam formatını bizzat ayarlama şansına sahip olabilirsiniz. Köpeğiniz için 6.ay sağlık kontrolü kilo ve gelişim dengesi yani fiziksel skor için önemli bir adım olacaktır.

Fakat bundan sonrası yine aynı önemle karşınıza çıkmaya devam edecek. Köpeğinizin veteriner bakımları için belirtilen süre aralıkları zaten büyüme takip grafiği kapsamında sizlere sunulacaktır. Bu kontrolün bir diğer amacı olan dış parazit ve iç parazit kontrolüyle beraber yaşam standartlarının sağladığı önemli unsurlarla tekrardan tanışmış olacaksınız.

Yavru Köpeklerde Altıncı Ay Sonrasında Beslenme

Köpeğinizin 6 ay sonrasında yavru mamalarından ziyade erişkin mamaları ile beslenmeye başlaması mümkün olur. Tabi bu aşamada ırka bağlı olarak veterinerinizin tercihi önemlidir. Onun sizi yönlendirmesi sonucunda dikkat çeken bir öneriyle karşılaşabilirsiniz.

Halen daha yavru mamalarla beslenip daha fazla besin içeriğine sahip ‘tam’ mamalar kullanmanız önerilebilir. Eğer bunları tercih ediyorsanız yaş mama takviyesi önerilir. Tüm ayrıntılar yerli yerindeyse bu kez erişkin maması için gereken tüm şartlar sağlanmıştır. Burada kilo ve vücut endeksinin gelişimi çok önemli bir nokta olarak değerlendirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.