Köpekler

Köpeklerde Ağrı Nedeni, Belirtisi, Tedavisi

Köpeklerde Ağrı

Köpekler vücut yapısı olarak birçok yönden teoride insanlarla aynı nitelikleri taşırlar. Tabi ki burada en belirgin iki fark düşünme mekanizması ve kendini ifade edebilme durumudur. İnsanlar bir yeri ağrıdığında bunu söyleyebiliyor. Dile getirmek ve kendimizi ifade edebilmek suretiyle doktorumuza sorunun çözümü için başvurabiliyoruz.

Aynı şekilde duruma göre mantıklı karar verebiliyor ve bu çerçevede önlemler alabiliyoruz. Fakat minik dostlarımızın bu gibi bir şansı olmuyor. Haliyle köpeklerde ağrı sık görülen ve genelde yanlış müdahale edilen bir rahatsızlık olarak gözlemleniyor.

Köpeklerde Ağrı Belirtileri

Köpeklerde de insanlarda olduğu gibi ağrı belirtileri sabittir. İnsanlar bu noktada dertlerini anlatabildiklerinden dolayı rahattırlar. Peki ya köpeğimin ağrısı olduğunu nasıl anlarım diye merak edenler ne yapacak? İşte burada bize gösterdiği reaksiyonlar çoğunlukla yol göstericidir. Bilhassa köpeklerde ağrı belirtisi olarak gözlemlenen çok fazla reaksiyona rastlanır.

  • Kendini Sevdirmemesi

Normal şartlarda her köpek kendisini sevdirmekten hoşlanır.

  • Hareket Etmemesi

Her zaman yatması, yatmak istemesi ve müdahale edilmesine izin vermemesi bir reaksiyondur.

  • Depresif Ruh Hali

Depresif bir ruh halinde olan insan her halinden anlaşılır. Fakat emin olun köpeğinizin de gözlerinden, surat ifadesinden ve sizi görünce sergilediği hareketlerden mutluluğunu ve mutsuzluğunu ölçümleyebilirsiniz.

  • Yürümüyor / Koşmuyor

Hareketsizlikle beraber görülen bu durum yürümek istememe ya da koşmama, tepkilerde gecikme, bazı noktalara tepkisizlik olarak genişletilebilir.

  • Agresif Ruh Hali

Uysal halinin yerini alan saldırganlık halidir. Her an tepkili ve sürekli saldırgan oluşu ağrı belirtisi olarak değerlendirilebilir.

  • Sürekli Tüylerini Yalaması

Köpeklerin bir kedi kadar tüylerini yalamadığını biliriz. Peki ya bu kadar sık tüylerini yalaması neye delalet? Tabi ki semptom olarak görülen bu durumun gösterdiği nokta köpeğinizin ağrı şikâyetidir.

Köpeklerde Ağrı Sebepleri

Köpeklerde de insanlar gibi farklı istisnai durumlardan ötürü ağrı yaşanabilir. Örneğin köpeğinizin kısırlaştırma ya da benzeri bir operasyon geçirmesi sonraki süreçte ağrı çekmesine sebep olur. Bunun yanı sıra köpeklerde ağrı görüldüğünde sebebi saptanırken yaralanmalar ilk bakılan unsurdur.

Çoğunlukla yetişkin köpeklerde en çok rastlanan durum eklem sorunları olur. Eklem rahatsızlıkları hareketsizlik, yeteri kadar hareket alanı olmaması, sürekli dolaşamaması, koşmaması gibi sebeplere dayanır. Haliyle eklemlerinde oluşan kıkırdak aşınmaları, kemik gücünün kaybolması, kas erimeleri ve kemik kıkırdak uyumunun bozulması sonucunda romatizma benzeri ağrılar gözlemlenmektedir.

Köpeklerde Ağrı Tedavisi

En önemli unsur olarak görebileceğimiz köpeklerde ağrı tedavisine geldiğimizde durum biraz daha ciddileşiyor. Net olarak köpeklerde ağrı tedavisi için başlı başına bir veteriner ya da uzman hekime ihtiyacınız var. Zira köpekler için ağrı kesici kullanımı ancak böyle mümkün olabilir.

Elinizde köpekler için üretilmiş ağrı kesici olabilir. Petshop ya da kliniklerden temin edeceğiniz ağrı kesicilerin dozajı ve kullanım alanı farklı olduğundan kesinlikle kafanıza göre vermemelisiniz. Bunun dozajını belirleyecek tek isim veterinerdir.

İlk yapmanız gereken şey veterinere göstermek ve teşhisin ardından uygulanacak tedavide belirtilen yolu aksatmadan uygulamaktır. Böylelikle minik dostunuzun ağrı ve sızısını dindirmek mümkün olacaktır. En büyük hataların başında gelen köpeğe ağrı kesici vermek ise yapılabilecek ciddi yanlışlar arasında bulunuyor. İnsan vücudunun yapısına uygun olarak üretilmiş ağrı kesiciyi köpeğe vermek başlı başına bir zarardır. Zehirlenme, koma ya da ölümle sonuçlanacak çok ciddi sorunlar çıkarabilir.

Riske atmadan ilk işiniz olan veterinerinize telefonla ulaşınız ve randevunuzu alarak bizzat köpeğinizi muayene etmesini sağlayınız. Köpeklerde ağrı tedavisi bazen çok kısa bir müdahaleyle gerçekleşmektedir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.