Köpekler

Köpeklerde Alerji Belirtiler, Nedenleri, Tedavisi

Köpeklerde Alerji

Birçok kişi alerjiyi bir hastalık olarak nitelendirse de bunun bir hastalık olmadığını söyleyerek başlamalıyız. Vücut hassasiyetleri tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de farklı reaksiyonlara yol açar. Haliyle vücudunda oluşacak ve çeşitli tepkimelere yol açacak herhangi bir unsur köpeklerde alerjiye neden olabilir.

İnsanlar bahar geldiğinde polenlerden, böcek sokmalarından ya da yedikleri ve gördükleri bir nesneden ötürü alerji kapabilirler. Vücutları alerjenin etkisi ışığında farklı reaksiyonlara bürünür. Örneğin kaşınma gibi bir etkiyle karşılaşmak sık görülen bir durumdur.

Köpeklerde Alerji Sebepleri

Alerji bileşenleri içerisinde bulunan bazı mineral ve vitaminler neticesinde vücutta oluşan anomaliler olarak tanımlanabilir. Bu aşamada birçok sebepten ötürü alerji gözlemlenebilir. Ancak genelden ziyade kişisel anlamda bir reaksiyon gösterir. Yani yumurtaya alerjisi olan insanlar vardır. Birçok insan etkilenmese de yumurta yediğinde farklı reaksiyonlar gözlemlenen insanlara rastlamak mümkündür.

Köpeklerde alerjen konusunda ise insanlara benzeyen noktalara rastlayabiliyoruz. Bunun başlangıç noktasında ise parazitler geliyor.

 • Dış Parazitler (Pire vb)

 • Polenler

 • Toz

 • Kir

 • Gıda

 • Nesneler (Plastik vb)

Bazen yediği bir besin bazen ise mama kabının plastik olması alerjiye sebep olabilir. Bu farklı vücutlarda farklı hassasiyetlere göre şekillenir. Sonuç odaklı bakıldığında ise vücudunda dikkatinizi çekecek tepkimelerle karşılaşırsınız. Veterinerinize başvurarak bunun çözümü için adım atmak en doğru seçenek olacaktır.

Köpeklerde Alerji Belirtileri

Köpeklerde alerji belirtileri denildiğinde kendinizden pay biçeceğiniz birçok ortak noktayla karşılaşabiliriz. Kaşıntılar, deri kabarmaları ve benzeri reaksiyonlarla yine karşılaşılır. Önemli olan nokta ise alerjen konusunda teşhis ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesidir.

Keza köpeklerde alerji sonrası stafilokok ismi verilen yaraların oluşumu başlar. Aynı şekilde streptokok yaraları gözlemlenebilir. Bunun tanısına uygun tedavi edilerek kısa sürede çözüme ulaştırılması mümkündür. Fakat doğru tedavi yönteminin tercih edilmesinde alerjenin belirlenmesi hayati bir önem addeder.

 • Kaşınma

 • Tüylerin Yalanması

 • Sürekli Patilerin Yalanması

 • Ciltte Kabarıklık

 • Ciltte Kızarıklık

 • Lokal Tüy Dökülmeleri

 • Tüy Kopmaları

 • Tüy Yapısında Bozulmalar

 • Sürtünme Belirtileri

 • Kusma

 • İshal

Köpeklerde Alerjinin Teşhisi

Alerjen teşhisinde ilk muayene veteriner tarafından yapılarak olayın ciddiyeti hakkında fikir sahibi olunur. Sonrasında ise teşhisin ne kadar derinleşeceğine karar verecektir. Bunun için kan testi ve spectrum laboratuarına gönderilen örneklerle tüm değerleri kontrol altına alınabilir. Tamamıyla köpeklerde alerji tedavisinin uygun standartlarda gerçekleşmesi için çabalayan hekiminiz köpeğiniz için en doğru kararı vermeye yönelecektir.

Bazı durumlarda alınan anamnezde gerekli alerjen tespiti için yeterli olabiliyor. Ancak köpeğinizin alerji olduğunu fark ettiğiniz ilk an daha da artış göstermeden muayene edilmesi gerekir. Tedavi süreci ne zaman müdahale edildiğiyle doğrudan ilişiktir. Haliyle daha ciddi dermatolojik bir problem ya da iç rahatsızlığa sebebiyet vermeden alerjene müdahale edilmesi gerekir.

Köpeklerde Alerji Tedavisi

Köpeklerde alerji tedavisi alerjen gruplarına göre farklıdır. Örneğin birçok köpeğin plastik mama kaplarına karşı alerjen durumu gözlemlenmiştir. Bunun tespiti sonrasında ilaç tedavisiyle alerji yatıştırılır. Köpeğinizin mama kaplarını değiştirmeniz için size alternatif ürünler sunulur. Dilerseniz bunları sonrasında da temin etme şansına sahipsiniz.

Eğer bir gıda zehirlenmesi söz konusuysa daha ciddi bir müdahale gerekebilir. Hayati risk taşıyan gıda zehirlenmeleri görüldüğü gibi kısa süreli tavuk zehirlenmesi gibi olaylarla da karşılaşılmaktadır. Gıda zehirlenmeleri için veterinerinizin vereceği gıda gruplarını köpeğinize vermemeniz gerekir.

Çoğunlukla köpeklerde alerji tedavisi antibiyotik yardımıyla yapılır. Kortizon kullanımı uygun görülen durumlarda başlar ve bir süre devam eder. Veterinerinizden bağımsız olarak bu ilaçların hiçbirisini kullanmamanız gerekir. Doğru alerjene doğru tedavi uygulanırsa kısa sürede minik dostunuz eski sağlığına kavuşur. Fakat yanlış tedavi çok daha ciddi sorunları beraberinde getirir.

This Post Has 3 Comments

 1. Ayça Gülşan Reply

  Laisy ile yilda bir kez rastladigimiz bir durum yaz aylarinda tawuga aleerjisi var.

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  faydalı yazınız için teşekkürler

 3. Kıvanç Eraslan Reply

  Sitenizi kedi köpek sahibi olan arkadaşlarımada önerdim bilgiler çok iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.