Köpekler

Köpeklerde Arı Sokması Riskleri, Etkileri

Köpeklerin arı sokmasına karşı sık karşılaşılan bir durum olduğundan ötürü ciddi reaksiyonlar gösterebildiğine şahit olabiliriz. Günümüzde köpeklerin arılarla imtihanı aslında özel bir uğraşın ötesindedir. Tamamıyla merak içgüdüsüyle yaklaşan ve tüm böceklere aynı ilgiyi gösteren minik dostunuz bu kez arıyı avlamanın derdindedir. Ancak gafil avlanır ve arı zehrini ona boşaltır.

 

Bu esnada dikkat çeken unsurlardan birisi köpekleri hangi arının soktuğunu anlamaktır. Bildiğiniz gibi bu insanlarda yaşanan arı sokmalarında da birincil husustur. İlk bakılması ve müdahale edilmesi gereken nokta bu olur. Ancak sanılanın aksine derhal iğneyi bulunduğu yerden çıkarmak için uygulanan metotlar çoğu zaman doğru değildir.

Duruma göre veterinere başvurmanız için birkaç reaksiyon gözlemlemeniz yeterlidir. Vakit kaybetmemek ise arının soktuğu yerde bıraktığı iğnenin yaratacağı komplikasyonları azaltmak için önem addeder.

Köpeğinizi Yaban Arısı Mı Bal Arısı Mı Soktu?

Bunu anlamanın yolu iğne teşhisinden geçer. Çünkü insanların tecrübeleriyle sabitlenmiş olan iğne farklılıkları arılar için belirleyici unsurdur. İkisinin arasında ne fark var derseniz bu yayılan zehir ve panzehir açısından önemli bir ayrıntı olabilir.

  • Köpeklerde Bal Arısı Sokması

Bal arıları soktukları hayvan ya da insanların vücuduna iğnelerini bir imza gibi bırakırlar. Aynı zamanda bu iğnenin bırakılmasıyla beraber köpekte şişlik oluşurken arının hayatı son bulur. İğneden ayrılarak ölür.

Köpeklerde bal arısı soktuğu nasıl anlaşılır diyenler için iğnenin formatına bakmak gerektiğini belirtelim. Bal arısı iğnesi bariz bir çengele benzer. Kancasının olması doğrudan bir bal arısı ısırığının habercisi olması size fikir verecektir.

  • Köpeklerde Yaban Arısı Sokması

Yaban arıları ise bal arılarının aksine yalnızca tek sefer değil birkaç kez iğnelerini batırırlar. Bu iğneler ise diğer kancalı iğneye göre farklıdır. Düz olup battığı yerde sabit kalabilirler. Kancalılardan çok daha zor çıkarıldıkları için müdahale edilirken dikkat edilmelidir.

Zehrin daha fazla bulaşması ile daha ciddi reaksiyonlar ve son derece tehlikeli durumlar gözlemlenebilir. Hatta sık görülen hadiseler incelendiğinde dilden ya da boğazdan ısırılmalar mevcuttur. Sonucu ölümle dahi biten arı sokmaları köpekler için büyük bir tehlike unsurudur.

 

Köpeğim İçin Arı Sokması Sonrasında Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizi arı soktuğunda iğneyi tespit edip bulmanız gerekir. Şişlik kendisini belli edeceğinden şişen noktanın merkezine bakarak arıyı bulabilirsiniz. Arının iğnesini elinizle almanız mümkün olduğu gibi bir kartvizit ya da sert bir cisimle bulunduğu yerden çıkarabilirsiniz.

 

Fakat dil ya da boğaz gibi iç kısımlarda bulunan iğnelere asla müdahale etmemelisiniz. En çok yapılan hata ise bir cımbız ya da tırnak makası yardımıyla iğnenin kıstırılmasıdır. Bu sayede çekilerek çıkartılmak istenen arı iğnesi bulunduğu yere zehir saçmaya devam eder. Çünkü basınç bunu sağlar ve zehir aktıkça köpeğiniz acı çekmeye devam eder.

 

Şişlik, acı duyması ve uyuşukluk gibi reaksiyonlar sık görülür. Yinede köpeğinizin arı sokması sonrasında buz takviyesiyle hem acıyı dindirmesi hem de şişliği alması için müdahalede bulunulması önerilir. Veterinere başvurmadan evvel iğnenin türünü ve soktuğu bölgeyi kendisine bildirmeniz müdahale için oldukça yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.