Köpekler

Köpeklerde Aşırı Havlama Nedeni, Çözümü

Köpeklerde havlamak, hissettiği duygunun bir şekilde dışa vurumu anlamına gelmektedir. Köpeklerin havlaması kadar doğal bir davranış yoktur. Ancak bazı köpek cinslerinde havlama çok az rastlanan bir durum olmakla birlikte, bazı cinslerde de süreklilik arz eden ve rahatsızlık veren bir sorundur.

Köpeğin cinsine göre değişen bu durum çoğu zaman bir problemin habercisi olmaktadır. Köpek eğitimleri kapsamında yer alan davranış bozuklukları konusunda en çok başvurulan bu durumun neden kaynaklandığıyla ilgili birçok seçenek vardır. Genellikle sahibi ile arasındaki iletişim bozukluğundan kaynaklanabilen bu sorunun çeşitli sebepleri olabilir.

Bazı Köpekler Neden Aşırı Havlar?

– İhtiyaçlarını dile getirmek ve gidermek için,
– Bulunmak istemediği bir ortamda kaldığında,
– Koruma içgüdüsünden dolayı bir tehlike olduğunu sezdiğinde,
– Sahibiyle vakit geçirirken mutlu olduğu için,
– Başka hayvanlar ile karşılaştığında,
– Dar bir alanda bırakıldığında ya da sıkıştığında,
– Hep sahibiyle birlikte olmaya alıştıysa, onun olmadığı ortamlarda,
– Kendi gücünü ispat etmek istediği durumlarda,
– Düzenli olarak dış mekân gezintisi yapmadığında ve sürekli kapalı kaldığında,
Köpeklerde aşırı havlama durumu gözlemlenebilir.

Köpeklerde aşırı havlama sorunu aslında altında yatan büyük problemlerin habercisi niteliğindedir.

Aşırı Havlayan Köpek İçin Ne Yapılmalıdır?

Sahibi evde olmadığında etraftan köpeğin çok havladığı ile ilgili şikayet alınıyorsa, bu durum köpeğin ihtiyaçlarının karşılanmamasından kaynaklanır. Yeterli suyu, yiyeceği, ferah bir oyun alanı ve onu eğlendirecek objeler yoksa köpek bu ihtiyaçlarını dile getirmek için kısa süre içinde havlamaya başlar. Havlama, sahibi eve gelene kadar sürer ve büyük sorunlara yol açabilir. Çözüm olarak, onun ihtiyaçlarının eksiksiz giderildiğinden emin olmadan evde yalnız bırakılmamalıdır.
Köpekle sahibi arasındaki ilişkinin sağlıklı olabilmesi için verilecek temel eğitimlerde havlamanın kötü bir alışkanlık olduğu öğretilmedir. Profesyonel olarak alınan davranış bozukluğu ve itaat eğitimleri ile bu durum çözüme kavuşacaktır.
Bir dost olarak bilinen köpekler, sahibiyle kurduğu sevgi bağı sonucunda sürekli bir ilgiye ihtiyaç duyar. Eğer sahibi evde olduğu halde sürekli havlıyorsa bu ondan beklediği ilginin bir yansımasıdır. Eğer köpek havladığı için gidip sevilir ve ilgi gösterilirse bu onlarda yanlış davranış kalıplarının oluşmasına neden olur.

Her havladığında sahibinin gelip onunla ilgileneceğini düşünür ve daha fazla havlamaya başlar. Düzenli olarak onu yürüyüşe çıkarmak, hareketli aktivitelerde bulunmak köpeğin bu isteğini karşılar ve aşırı havlama sorunu ortadan kalkar.
Normal zamanda izin verilen bir davranış bir sefer yasaklansa dahi köpek buna havlamayla cevap verecektir. Havladığı zaman susması için eğer sevdiği bir davranışta bulunulursa bu onu daha fazla teşvik eder. Bu konularda verilecek doğru eğitim çok önemlidir. Köpeğin doğru davranış kalıplarını öğrenmesi sonucu problem kolayca çözülebilir.

Ancak bahsedilen tüm durumlar gerçekleştiği halde köpeklerde aşırı havlama sorunu devam ediyorsa, mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Havlama köpekte var olan bir sağlık probleminden veya köpeğin ağrı ya da acı çekiyor olmasından kaynaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.