Köpekler

Tatil için Köpeği Nereye Bırakabilirim?

Ayrılık insanlar için zor süreçlerin başında gelir. Takdir edersiniz ki size sonuna kadar bağlı olan köpekler için çok kolay bir durum olduğu da söylenemez. Köpeğinizle ayrılmak zorunda kalacağınız farklı zamanlar olabilir. Örneğin bir apartman dairesine taşınırken genel topluluk kurallarına uymak durumundasınızdır. Böylelikle köpeğinizle bağınız kopmak zorunda kalabilir. Ancak emin olun ki sizin açınızdan zor olan bu durum köpeğiniz için çok daha zor olacaktır.

 

İmkânınız varsa ömrü boyunca size derin bağlar besleyen minik dostunuzdan ayrılmayınız. Fakat kısa süreli ayrılıklarında köpeklerin psikolojisi üzerinde derin sorunlar yarattığı tespit edildi. Burada en bariz örnek ise tatil dönemleri olarak görünüyor. İnsanlar tatile çıkarken köpekleriyle seyahat etmenin zorluğunu ve köpekleriyle konaklayabilecekleri işletme sayısının az olmasının handikap yarattığını savunuyor. Haliyle 2 gün ya da bir haftalık sürelerle köpeğin evde tek başına bırakılması gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

 

Tatile Giderken Köpeğinizi Yalnız Bırakmak

Bu sürecin en kötü yanı köpeğinizin yalnızlık sendromuyla bu kadar yakından tanışıyor olmasıdır. Haliyle köpeğiniz bu noktada yeni yeni tanıştığı süreci kötü bir deneyim olarak yaşayacaktır. Çünkü sizi her zaman gördüğü evde uzunca bir süre sizi göremeyecektir. Eve döndüğünüzde size saatlerce sarılması ve üzerine atlaması hoş bir anı olabilir. Fakat o zamanın köpeğiniz için nasıl geçtiğini tahmin bile edemezsiniz.

 

Çoğu zaman birçok mama kabı ve su kabı bırakılır ve bunlar ağzına kadar doldurulur. Fakat acil bir durumda köpeğinizin ne yapacağıyla ilgili hiçbir fikriniz olmaz. Yaşanacak bir kaza ya da bir afet durumunda onun düşeceği çıkmaz için ömür boyu kendinizi suçlayabilirsiniz. Bir noktada sıkışıp kalması sonucunda bir hafta yemek yemeden ve su içmeden kurtarılmayı bekleyebilir. Bu ise sizin tatil zevkinizden çok daha önemli bir hadisedir. Doğal olarak köpeğinizi tatile çıkarken farklı alternatif yöntemlerle bakımını üstlenebilecek bir tesise ya da bir dosta emanet etmek zorundasınız.

 

Tatile Giderken Köpek Pansiyonları Güvenilir Mi?

Bunun için en doğru kararın birine bırakmak yerine köpek pansiyonları olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Gerçekten bir miktar para ödeyerek profesyonel veterineri ve hayvan dostu çalışanları olan bir pansiyonda köpeğinizin bakımı üstlenilebilir. Fakat köpeğinizin buraya alışması sizce o kadar kolay olacak mı?

 

Hele de sosyalleşme açısından sorunlar yaşamış köpeklerin köpek pansiyonlarında bir hafta boyunca sürekli olarak huzursuzluk çıkardıkları aşikâr. Tabi evde tek başına kaldığında çıkaracağı huzursuzlukla ölçüldüğünde hemen hemen aynı kapıya çıkacağına emin olabilirsiniz. Yinede köpeğinizin farklı bir ev fikrine sıcak bakacağına eminseniz en doğru karar bu olacaktır. Peki ya evinizde arkadaşınıza ya da ailenize emanet etmek?

 

Tatile Giderken Köpeğinizi Arkadaşınıza Bırakmak

Bir diğer alternatif olarak bu akıllara gelir. Sevilen bir dost, güvenilir bir tanıdık ya da aileden birisi köpeğe bakmakla yükümlü olur ve evinizde siz dönene kadar yaşar. Hem eviniz korunmuş olur hem de minik dostunuzun sağlığı açısından kafanıza soru işareti takılmaz. Bu durumda tatile giderken köpeğinizi arkadaşınıza bırakmanın ne gibi bir dezavantajı olabilir?

 

Temel alacağınız nokta arkadaşınızla ya da bırakacağınız aile ferdiyle köpeğinizin anlaşabilmesidir. Evinizi sık ziyaret eden ve köpeğinizle oyun oynayıp bir şeyler paylaşmış tanıdığınız bunun için biçilmiş kaftan olacaktır. Fakat köpeğinizin pek tanımadığı birisiyle bu projeye başlamak baştan itibaren sorunlar çıkaracaktır. Muhtemelen tatilinizin ortasında arkadaşınız evinizi terk edecek ve aklınız yine evinize, daha doğrusu minik dostunuza takılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.