Köpekler

Köpeklerde Beslenme ve Obezite Riskleri

Köpeklerde Beslenme

Artık köpek mamaları içeriğinde bulunan farklı ve çeşitli vitaminler ve minerallerle tüm ihtiyacı karşılamaktadır. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerine tek bir mamayla ulaşması mümkün olduğu için ek besine ihtiyaç duyulmaz. Tabi ki bunun cins, cinsiyet ve yaş gibi faktörlere dayanarak farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir.

 • Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru köpekler beslenme konusunda en hassas gruptur. Ciddi bir beslenme periyoduna aksatılmadan uyulması gerekir.

 • Erişkin Köpeklerde Beslenme

Erişkin köpeklerin beslenme süreci biraz daha rahat geçebilir. Fakat yinede belirli bir vitamin ve mineral dengesinin korunarak düzen içerisinde verilmesi önerilmektedir. Vermemeniz gereken besinleri asla tüketmesine müsaade etmeyin.

 • Yetişkin Köpeklerde Beslenme

Çoğu kişinin günde bir kez besleyerek geçiştirdiği gruptur. Yaşlı köpekler için önerilen sıklık belirli faktörlere göre günde iki kez olarak değiştirilmelidir.

Köpeklere Hangi Sıklıkla Mama Verilir?

Köpek beslemek için mama seçiminizi köpekle yapmanız tavsiye edilir. Keza onun yiyeceği bir mamayı sizin seçmeniz pekte hoş sonuçlar doğurmayacaktır. Mamalar tıpkı bizim yiyeceklerimiz gibi belirli bir lezzete sahiptir. Eğer köpeğiniz bir mamayı sevdiyse kati suretle aynı mamadan tüketmeye devam edin.

Yavru köpeklerde beslenme sıklığı için günde 4 öğünü sabit biçimde uygulayın. Dört öğün yemesi özellikle küçük midesinin 24 saatlik süreçte gereken enerjiyi toplamasına yardımcı olur. Aynı şekilde köpeklerde beslenme konusunda erişkin ve yetişkinlik döneminde edineceği huylar bu dönemden kalıcı hale gelecektir.

Erişkin köpekler için beslenme sıklığı ilk olarak üçe, sonrasında ise ikiye düşürülmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere iki kez beslendiğinde bu durum yeterli olacaktır.

Yetişkin köpeklerin beslenmesi için günde tek öğün tercihi sık rastlanan bir durumdur. Ancak sağlıklı olduğu söylenemez. Köpekler için minimal periyodun sabah ve akşam olmak üzere iki öğünden oluştuğunu vurgulamak gerekiyor.

Köpeklere Hangi Sıklıkla Su Verilir?

Köpeklerin su içme ihtiyacı her an şiddetli biçimde baş gösterebilir. Fakat suyun berraklığı, temizliği ve tazeliği en önemli faktörlerdir. Köpeğiniz pis bir suyu içmek istemeyebilir. Ya da baktığında kokusundan ya da görüntüsünden dolayı su içmek istese dahi su kabına gitmeyebilir. Günlük olarak su kabını boşaltıp yerine suyu yenileyip devam etmeniz önerilir.

Köpek Nerede Beslenir?

Köpeğiniz yavruyken beslemeye alıştırdığınız yer mama ve su kabını koyduğunuz ilk yerdir. Sonrasında her zaman burada besleyebilirsiniz. Önemli olan nokta beslediğiniz yerin konumudur. Bunu belirlerken yattığı yerden uzak bir nokta tercih edebilirsiniz. Bazıları içinse bu bölge yattığı yerin yakınıdır.

Tercihlere bağlı olarak değişebilir. Dış etkenler açısından ise mama ve su kabının olduğu bölgenin diğer evcil hayvanlar ya da evde yaşayan insanlar tarafından sık sık kullanılmamasına özen gösterin. Bir bakıma mutfak bunun için uygun bir ortam olmayacaktır. Boş odanızın bir köşesi uygun görülebilir. Mama ve su kabının yerini siz değiştirmediniz sürece ona farklı bir yerde dahi ödül maması verseniz kendi bölgesine gidip orada güvende hissederek yemeğini yiyecektir.

Köpeklerde Obezite Riski Nedir? Nasıl Önlenir?

Köpeklerde obezite tamamıyla sahiplerinin bazı davranış bozukluklarına dayalı olarak görünen bir rahatsızlıktır. Aslında köpekler verdiğiniz besin kadar beslenirler. Doğal olarak siz fazlasını vermediğiniz sürece obeziteye karşı genetik bir yatkınlık yoksa bu riskle karşı karşıya kalmazsınız.

 • Asla masadan ona yiyecek atmayın

 • Köpeğiniz mama yerken onu izlemeyin

 • Köpeğiniz mama yerken mama kabını önünden almayın

 • Köpeğiniz mama yemeye devam ederken mama eklemeyin

 • Mamasını bitirdiğinde tekrardan mama ilave etmeyin

 • Köpeğiniz mama yemiyorsa onu yemesi için ikna etmeye çalışmayın

 • Zorla mama yedirmeyin

 • Durgun diye, üzgün diye, neşesi yok diye mama vermeyin

 • Boş yere ödül maması vermeyin

 • Köpeğinizi yemek yemesi için teşvik etmeyin

 • Köpeğinize yemek artığı vermeyin

 • Gürültü yapmaması ya da rahat durması için ona mama vermeyin

Bu tip davranışlar tamamıyla sahipleri tarafından obeziteye itilen köpeklerde görülmüş ortak faktörlerdir.

Köpeğinize Vermemeniz Gereken Besinler

Köpeklere verilmemesi gereken gıdalar arasında çok sayıda alternatif var. Bunların ise birçoğu insanlar tarafından bilinçsizce veriliyor.

 • Kemik

Köpeklere kemik atmak gerçekten bir gelenek haline geldi. Ancak bu onun midesini parçalayabilir, yemek borusunu yırtabilir, bağırsak ve anüse zarar verebilir. Kısacası köpeğinizi kemik vererek öldürmeniz teorik olarak mümkündür.

 • Yemek Artığı

Köpeklerin beslenmesi için dengeli, vitaminli ve mineralli köpek mamaları satılmaktadır. Bunlar cüzi miktarlara temin edilebilecek ürünlerdir. Ona bunları vermek yerine yemek artığı vermeniz mamayla beslenmesini önlemeyi sağlayacaktır. Haliyle vitamin ve mineral eksikliği baş gösterecek ve besin alımını durduracaktır.

 • İnsanlara ya da Diğer Evcil Hayvanlara Göre Hazırlanmış Gıdalar

Bazen yediğimiz şeyleri minik dostlarımızla paylaşmak isteyebiliriz. Cips ya da benzeri ürünler bizler için üretilmiştir. Sindirim sistemlerine zarar vermemek için onlara verilmemelidir. Aynı şekilde kedi maması yememesi gerektiğini söylemek istiyoruz. Buna diğer evcil hayvanların yemlerini eklemek mümkün. Hem sindirim sorunları hem de olası zehirlenme risklerini sıfıra indirmek için bu önemlidir.

This Post Has One Comment

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yaz olmuş..teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.