Köpekler

Köpeklerde Burun Kuruluğu ve Hastalıkları

Köpeğimin burnu kuru diyerek endişeye kapılan binlerce köpek bakıcısına rastlamaktayız. Alışık olduğumuz gibi köpeklerin burunlarının ıslak olması zaten normal bir semptomdur. Fakat köpeğinizin burnunun kuru olması bir hastalığa delalet eder mi sorusuna baktığımızda çok karmaşık bir cevapla karşılaşmaktayız. Bunun bazı hastalıklar için bir yatkınlık olabilmesi mümkündür. Aynı zamanda köpeklerin burnu çok önemlidir.

Milyonlarca koku aldığı ve köpeğin yaşamında vazgeçilmez bir duyu organı olarak yer alan burun sağlık sentezi yapabilmek için fazlasıyla önemlidir. Yalnızca köpeğinizin burnu kuru diye bu noktada sağlığında ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşünmenize gerek olmadığını söyleyebiliriz. Yani bu kuruluğun çeşitli çevresel faktörler neticesinde kolaylıkla oluşabileceğini unutmayın.

Köpeklerde Burun Kuruluğu Hangi Sağlık Sorunlarına İşaret Eder?

Köpeklerin burun kuruluğu dışında deri yapısı, rengi ve akan mukus çok daha önem arz eder. Köpeklerin mukus salgılaması son derece yoğundur. Bu esnada mukusu inceleyerek sağlığı hakkında fikir sahibi olabilir ya da kontrole gitmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Köpeklerin mukus rengi şeffaf olup berrak bir görünümle bizlerin karşısına çıkmaktadır. İnsanların mukus rengi ise çoğu zaman sarıya çalan bir renge sahiptir. İşte burundan salgılanan mukus renginin sarı, mavi, gri, siyah, kırmızı ya da diğer renk tonlarında olması köpekler için kalıtsal bir rahatsızlığın altın anahtarı olabilir.

 

Yaygın olarak bilinen ve köpeklerin burnuyla alakalı olarak son derece bilindik bir tabir olan pembelik ise kanıtlanmıştır. Köpeğinizin burnu pembe ve pembeden daha açık bir ton rengine sahipse güneş yanıklarına karşı dermatolojik rahatsızlıklara yakalanma riski iki katına yükselir.

 

Güneş ışınlarının etkisiyle köpeğinizin burnu kuruyabilir. Hatta kurumanın ötesine geçerek deri dökülmeleri ve deri yanıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunu köpeğinizin burnunda görmek biraz şaşırtıcı gibi gözükebilir. Yinede köpeğinizin burnunun ıslaklığı tamamıyla belirli sebeplerden dolayı gözlemlenmez. O an öyle görmeniz bir sağlık sorununa işaret olmadığı gibi birkaç saat içerisinde eski ıslak burna tekrardan sahip olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.