Köpekler

Köpeklerde Davranış Bozukluğunun Nedenleri

Köpeklerde Davranış Bozukluğu

Köpeklerde davranış eğitimleri olduğu gibi bu eğitimlerde başarısızlıklar ve başarısızlığa bağlı olarak davranış bozuklukları gözlemlenebilir. Hatta birçok köpek bakan insanın ortak sorunlarından birisi haline geldiğini söylemek mümkündür.
Bunu anlayabilmek için biraz geçmişe dönmek gerekiyor. Köpekler yaratılış olarak evcil hayvanlar olarak yaratılmadılar. Bize itaat etmek için var olmadılar. Yani bir bakıma onların evcilleşme süreci insanın davranışlarıyla bir bütün olarak değerlendirilebilir. Uzun zaman alan bu sürecin sonunda neredeyse tüm köpek ırklarının insanlarla bir arada geçinmesi ve yaşaması mümkün hale geldi.

Baktığımızda boyut olarak iri olan kangal ya da saldırgan olan Dogo dahi bir insanla aynı evi paylaşabiliyor. Buradan eğitimi ve davranışlarının neye göre şekilleneceğini kestirmek mümkün.

Köpeklerde Davranış Bozukluğu Neden Olur?

Köpeklerde davranış bozukluğunun nedenleri arasında eğitim süreci bariz rol oynar. Keza eğitim insanda olduğu gibi evcil dostlarımızda da bir hayli zor gerçekleşen bir olgudur. Hatta birçok köpeğin eğitimi uzun yıllar sürer. Bu süreci olabildiğince nazik, saygılı ve sevecen şekilde atlatmanız gerekir. Eğitimde yaşananlar sonucunda köpeğe vurmak, şiddet uygulamak ve benzeri davranışlar onunla aranızdaki sadakat bağlarını koparmaktan başka bir işe yaramaz.
Tabi ona miras bırakacağınız agresifliği ve davranış bozukluğunu saymazsak. Tümünü bir pencereden değerlendirecek olursak köpeklerin öğrenme gücü belirli bir seviyede sabittir. Bunu tetikleyen etkenlerde genetik birinci sırada gelir. Bazı ırklar genetiksel anlamda diğerlerine göre daha çabuk öğrenip kavrar. İnsanlarda da var olan bu durum eğitim açısından olduğu gibi buradan da benzerlik gösteriyor.

Eğitim süreci, sizin eğitimi verme noktasında yeterliliğiniz ve minik dostunuzla aynı dili konuşabiliyor olmanız çok önemlidir. Ona yansıtacağınız en ufak olumsuzlukta davranış bozukluğunun temellerini atmış olursunuz.

Köpeklerde Yaşam Alanı Davranış Bozukluğunu Etkiler Mi?

Elbette ki kendimiz gibi minik dostlarımızın da yaşam standartlarını düşünmek zorundayız. İstemediğimiz bir muhitte ya da bir evde oturduğumuzda mutlu olmamız mümkün değildir. İstemediğimiz eşyaları kullanarak aynı şekilde mutlu olmaya çalışamayız. Bunu köpeklerin gözünden de bu çizgide değerlendirmek gerekiyor.

Sürekli bağlı tuttuğunuz köpeğiniz davranış bozuklukları ile yüz yüze kalacaktır. Çünkü onun özgürlüğünü, merak duygusunu, sevgi dolu hareketlerini ve size olan bağlılığını elinden almış oluyorsunuz. Dolayısıyla köpek bakımı bundan ibaret olmadığı gibi eğitimi için birden fazla faktöre parmak basmak gerekiyor.

Davranış Bozukluklarında Ödül ve Ceza İkilemi

İnsanlar gibi psikolojik olarak ödül ve ceza kavramlarına fazlasıyla hakim olan köpeklerin bu noktada sizin yönlendirmelerinize ihtiyacı olduğu aşikârdır. Ödül her zaman verilmediği gibi cezaya kıyasla daha fazla verilmelidir. Hatta davranışın gelişimini tetikleyen negatif unsurların başında ceza gelir. Haliyle köpeğinize ceza vermek kesinlikle ilk tercihiniz olmamalıdır.

Ödüllendirirken de belirli bir sebebe dair ödül vermenizi öneririz. Haliyle bu şekilde eğitimini belirli bir noktaya götürmeniz mümkün olur. Her zaman ödül vererek ya da sürekli cezalandırarak hiçbir eğitim sisteminde hiçbir canlı üzerinde egemenlik kuramazsınız. Birisi kalpazan, diğeri ise agresif bir yapının mimarı olur.

Köpeğinize İlgi, Sevgi ve Şefkat Aşılamanın Davranışlara Etkisi

Köpeğinize ne kadar sevgi gösterirseniz bir ayna gibi size geriye yansıtacağından emin olabilirsiniz. Sahiplerine en bağlı canlılar olduğundan ötürü davranış bozuklukları saptadığınızda veterinerinize en kısa sürede danışınız. Aynı zamanda ilgi, şefkat gibi kavramlar tamamıyla köpeğinizin sizden beklentilerini ortaya çıkarır. Köpeklerde davranış bozukluğu tedavisi sahibinden gelecek manevi hissiyatla yapılabilir. Ona olan bağlılığınız onun gelişimi ve eğitimi için en önemli unsurdur.

Köpeklerin Eğitimi ve Davranışları

Canlıların eğitimi birbirine fazlasıyla benzer. Küçük bir çocuğun eğitimi ve davranışları tamamıyla yaşadığı aile ortamı ve aldığı eğitimle şekillenir. Bu durumu köpeklerin yaşamında da gözlemlemek mümkündür. Yavru bir köpek sahiplendiğiniz anda onun tüm davranış gelişimi sizin vereceğiniz eğitimle doğru orantılı olacaktır.

Bu sebeptendir ki aynı cins köpeklerin farklı kişilerde ve farklı yaşam koşullarında gösterdikleri reaksiyonlar ve davranışları birbirine benzemez. Çok saldırgan bir köpeği oldukça uysal, uysal bir ırkı ise fazlasıyla saldırgan hale getiren aldıkları eğitimdir.

Günümüzde birçok güvenlik teşkilatının kullanmakta olduğu eğitimli köpekler buna en güzel örnektir. Köpek eğitimi azımsanacak bir durum değildir. Bu yüzden değerli vaktinizi minik dostunuza ayırmakla mükellefsiniz.

Köpeğinizin Davranışlarını Belirleyen Faktörler

Köpeklerde davranış tamamıyla eğitimin sonucu olarak şekillenecektir. Ona nasıl davranır ya da ona nasıl hissettirirseniz o yönde bir gelişim gösterir. Eğer evde bir köpek bakmaya başladıysanız ona uygun bir yaşam alanı sunmak zorundasınız. Aynı şey bahçede ya da benzer bir ortamda bakarken de belirli zorunlulukları beraberinde getirir.

Halk arasında yaygın olarak köpek sahiplenip onu sürekli olarak bağlı tutma ve hareket özgürlüğünü kısıtlama eğilimini görebiliyoruz. Dolayısıyla bu yanlış eğitim tekniği ile köpeğinizin tüm hayatını olumsuz yönde geliştirmeye başlıyorsunuz.

Köpeklerde davranış eğitiminin altın kuralları arasında bazı maddeleri saymak sıralamak mümkündür.

 • Şiddet

Köpek eğitiminde gerek tuvalet gerekse diğer komutların verilebilme evresi oldukça sancılı geçebilir. Fakat onun kafasına vurmanız, ona şiddet uygulamanız, sert çıkışlarınız hiçbir şeyi düzeltmeyecektir. Aksine köpeklere asla şiddet gösterip onlara vurmamalısınız.

 • Takdir ve Ödüllendirme

Eğitimin tüm canlılar üzerindeki etkisine baktığımızda ödüllendirme sonuç odaklı olarak karşımıza çıkar. Köpeklerin eğitiminin sonunda başarılı olduğu zaman onu ödüllendirmek takdir ettiğinizin nişanesi olacaktır. Daha kolay kavraması ve sürekliliği sağlamak adına kesinlikle yapılmalıdır.

 • Nazik Davranış

Köpeğinizi eğitirken ne kadar nazik davranırsanız o kadar kısa sürede başarıya ulaşırsınız. Bu nazik davranışların karşılığını onun sevgisi ve ilgisiyle geri alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 • Net Olun ve Kararlarınızdan Vazgeçmeyin

Tuvalet eğitimini verirken ya da farklı bir eğitim sürecindeyken başarılı olduğu takdirde onu ödüllendirebileceğinizi söylemiştik. Peki ya başarısız olduğunda? İşte bu noktada kesinlikle taviz verilmemeli. Aksine başarısızlıkta ödüllendirmek onun eğitim sürecini olumsuz etkileyecektir. Haliyle kararlarınızda istikrarı koruyarak köpeğinizin davranış bozukluklarına mahal vermeyebilirsiniz.

 • Davranış Takibi

Bazı köpeklerin bazı nesnelere ya da bazı olaylara farklı reaksiyonlar göstermesi sık rastlanan bir durumdur. Kimisi seslere kulak keser ve bundan heyecan duyar. Kimisi ise bu durumdan korku ve endişe duyduğunu belli eder. Bu reaksiyonlar köpeğinizin eğitim programı için size yol gösterici bir kaynak olacaktır.

This Post Has 2 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 2. Serap Alışkan Reply

  Bizleri bu konularda bilgi sahibi yaptığınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.