Köpekler

Köpeklerde Dış Parazit Türleri ve Önlemi

Köpeklerde Dış Parazit

Köpeklerde dış parazit denildiğinde akla ilk olarak pire gelir. Haliyle pire ilaçlarının sürekli olarak her noktada satılması sonucunda köpeğinizi bundan kurtulmuş gibi sayarsınız. Oysa pireyle mücadele bu kadar basit değildir. Keza köpeğinizi ilaçlamanız onun yaralarının enfeksiyon kapmayacağı anlamına gelmez. Ek olarak pirelerin bir daha gelmeyeceği anlamına da gelmez.

Köpekler dış parazitler için en uygun yaşam alanları arasındadır. Örneğin bir pirenin halınızın üzerinde aylarca sabit durarak yaşamını idame ettirdiğini söyleyebiliriz. Hatta birçok pirenin bu sayede yıllar boyu temizlenemeden ürediğini belirtmek gerekiyor.

Bu durumda yastıklar, halılar, kum, çim, toprak gibi alanlarda kolaylıkla tutunabilen pirelerin köpeğinize atlaması çok uzun sürmeyecektir. Köpeklerde pire temizliği için bu aşamada kademeli bir planlamaya başvurulmalıdır. Önce köpeğiniz temizlenmeli, sonra eviniz ilaçlanmalı ve son olarak köpeğiniz tekrar ilaçlanarak düzenli bir biçimde dış parazit aşılarını olmalıdır.

Köpeklerde Dış Parazit Türleri

Köpeklerde dış parazit çoğunlukla kene ve pire olarak iki ana gruba ayrılıyor. Tabi bunların arasında birçok farklılık gözlemlenebilir. Köpekler tüylerinden ötürü son derece uygun bir beslenme aracı olarak görünür. Örneğin kene insan derisine yapışıp kan emebilmek için kalın bir deriyle karşılaşır. Oysa köpeklerde bu durum çok daha kolaydır.

Aslında önemli olan nokta kenenin ya da pirenin köpeğinizin üzerinde yer edinip dermatolojik rahatsızlık yaratmasından ziyade daha ciddi hastalıklara zemin hazırlamasıdır. Örneğin günümüzde meşhur olan birçok köpek hastalığı kene gibi dış parazitler vasıtasıyla bulaşır.

Ehrlichia, Lyme, Hapetozoonosis, Babesiosis, Kırım Kongo Kanamalı, Ensefalit, Akdeniz Benekli Ateşi hemen her köpekte rastlanabilecek muhtemel rahatsızlıklar arasındadır. %80’ine yakını ise dış parazitler tarafından taşınan bakteri virüsleriyle köpeğinize bulaşmıştır.

Bu nedenle yaklaşık olarak tek seferde 2.000 yumurtayla üreyebilen pire ve kenelerin kısa zamanda temizlenmesi gerekir. Köpeklerde sık karşılaşılan Kene türü olan IXODİDEA için aşılar üretilmiştir. Periyodik olarak köpeğinizin aşılarını tamamladıktan sonra dış dünyadan evcil hayvanlarla bağlantı kurmasının önüne geçebilirseniz kene ve pire sorunu yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Köpeklerde Dış Parazit Nasıl Engellenir?

İlaçlama yapmak kene ve pireler için en önemli kurtuluş yoludur. Ancak amatör bir ilaçlamanın hiçbir işe yaramayacağını vurgulayarak devam edelim. Eğer bu dış parazitlerin hem size ve ailenize hem de minik dostunuza zarar vermesini istemiyorsanız köpeklerde dış parazit konusunda çığır açmanız gerekiyor. Bir ilaçlama şirketiyle anlaşarak önceliğinizi evinize veriniz.

Evinizde sizin görmediğiniz ve göremeyeceğiniz pire, kene ve bunların larvaları olduğundan şüphe yok. Bunların tespiti, halılarınızın, kumaşlı yüzeylerin, tüylü nesnelerin ilaçlanması sonrasında birkaç gün içinde evinizi süpürüp silerek hijyenik ortamı sağlayabilirsiniz.

Şimdi ise bir veteriner kontrolüyle köpeğinizin dış parazitten kurtulması gerekecektir. Bu noktada kenelerin tespiti daha kolay olabilir. Boyut olarak daha büyük, mutlak suretle göze çarpan, genellikle anüs ve bacak bölgelerine, kaş ya da kulak gibi kolayca deriyi deşebilecekleri ince kısımlara yapışan kenelerden kurtuluş kolaydır. Ancak yanlış bir hamlenizle daha ciddi sorunlara yol açılabilir. Veterinere gitmekten asla vazgeçmeyin.

Köpeğimde Kene ve Pire Var. Ne Yapmalıyım?

Köpeğimde kene var ya da Köpeğim pirelendi gibi şikâyetlerle veterinerlere başvuran çok fazla insan var. Nasıl bulaştıkları hakkında hiçbir fikirleri yok. Bu durum genellikle köpeğinizin dışarıda oynarken bir pire ya da kenenin üzerine atlamasıyla başlamış süreçtir. Sonrasında eşeyli üreme sonucu binlerce larva ve bunların gelişim süreci gözlenebilir.
Tabi ki insanın bunu fark edebilmesi ve buna uygun şekilde tedavi süreci geliştirmesi pek mümkün değildir. Köpeklerde dış parazit tedavisi uygun ilaç ve yöntem kullanılarak kısa sürede tamamlanır. Hem dermatolojik anlamda hem de daha ciddi hastalıklar yaşanmaması için köpeğinizin sağlık koşulları üst noktalara ulaşır.

Köpeklerde parazit tedavileri için yaşam alanlarının ilaçlanması ise en önemli husustur. Eğer köpeğinize pire tozu döktükten sonra evinizi ilaçlamazsanız bunun hiçbir işe yaramayacağından emin olabilirsiniz. Bu tip ilaçların ise herhangi bir deri hassasiyeti yaratmamak adına veteriner kontrolünde kullanımı daha uygun görülmektedir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.