Köpekler

Köpeklerde Form İçin Egzersiz Önerileri

Köpeğinize egzersiz yaptırmak zorunda olduğunuz gerçeğiyle yüzleşmenizin vakti geldi. İnsanlar sürekli oturarak ya da yatarak yaşamlarını tamamlayamazlar. Bir süre sonra iskelet yapısı, kemikleri ve kasları bu durumu kötü yönde etkilemeye başlar. Haliyle spor yapmak gerekir. Bazı egzersiz programlarıyla fit kalmak ve atletik yapıyı korumaya kadar uzanan bir performans çizgisi yakalamanız gerekir.

 

Aynı durum diğer canlılar için geçerlidir. Köpeğiniz için geniş bir alan sunmanız, bahçenizde onun için uygun bir koşma parkuru hazırlamanız tek başına yeterli olmaz. Ekstradan yalnızca apartman dairesinde bakılan köpeklerin bu egzersizlere çok daha fazla ihtiyaç duyduğundan söz etmek istiyoruz. Hiçbir zaman dışarı çıkmayan ve nadiren dışarı çıkarılan köpeklerde kemik erimesi ya da kas zayıflaması gibi hastalıkların görülme riski çok daha fazladır.

 

Evinizde tüm aile bireylerini kapsayan, tamamının ilgilenebileceği bazı köpek egzersizleri uygulanarak bu süreç geçirilebilir. Hem kemik yapısı hem de kas gelişimi için bu aşamada önemli bir adım atılmalıdır.

 

  1. Beslenmek İçin Çaba Sarf Etmesini Sağlayın

Her zaman mama kabını mamasıyla doldurup önüne sunmanız onun için bir ritüele dönüşecektir. Oysa doğada köpek yaşamı tam tersi şekilde işlemektedir. Bir besini bulmak, onu elde etmek ve efor karşılığında alınan besinle karnını doyurmak bir köpeğin yapabileceği eylemler arasındadır. Evde bu ortamı ona yaratmanızın faydaları arasında fizyolojik ve zihinsel gelişimine katkının yanı sıra yaşamını olumlu yönde etkileyebilecek öğretiler katması olarak özetlenebilir.

 

Bunu yapmak için en basit şekliyle engelli bir parkura mama bırakmak yeterli olacaktır. Bu bir kutunun içerisine mamasını koyup kutuyu açmanın yolunu bulmasını sağlamak olabilir. En çok uygulanan yöntemler ise yumurta kolilerinin içerisine mamaları koyup buradan patisiyle ya da bir şekilde uğraşıp devirerek mamaları çıkartmasını izlemektir. Başarılı olursa hem enerji sarf etmiş ve egzersiz yapmış hem de bunun karşılığında karnını doyurmuş olacaktır.

 

  1. Koklayarak Bulmasına Teşvik Etmek

Bir oyuncağını ona gösterin ve bir şekilde feromon kokular yardımıyla onun kokmasını sağlayın. Daha sonra gerek evde gerekse bahçenizde oyuncağı saklayın. Eğer Clicker eğitimine oyuncağı getirmesi için bir adım attıysanız getirmesini isteyin. Bir şekilde koklayarak onu bulup getirecektir.

 

Benzer bir uygulamayı içerisine ödül maması koyulan oyuncaklarla çok daha etkili bir biçimde yapmanız mümkün. Yine yalnızca mama kabını bu şekilde izler bırakarak iz sürmesini sağlayarak besleyebilirsiniz.

 

  1. Konuşarak Hareket Edin

Köpeğiniz onunla konuştuğunuzda sizi mutlaka dinleyecek ve etrafınızda olacaktır. Bunu yalnızca sabit kaldığınızda yapmayın. Aynı zamanda hareket halindeyken uygulayın. Bazen koşun ve durun. Böylelikle o da size yetişmek için koşacak ve sonrasında duracaktır. Sürekli tekrar ettiğinizde ise hareket kabiliyeti gelişecek, enerji sarf edecek ve ödül mamasıyla ödüllendirilmeyi hak edecektir.

 

  1. Merdiven ve Oyun Parkurları

Merdivenleri çıkmasını sağlayın ve onu bunun için teşvik edin. Asla merdivenlere geldiğinizde onu kucağınıza alarak çıkarmaya yardımcı olmayın. Bunu yaptığınız an bir sonraki sefere daha büyük tavizler vermek zorunda kalırsınız. Merdiven çıktıkça yorulacak, yoruldukça egzersiz programı işleyerek formunu koruyacaktır.

 

  1. Hareketler ve Akrobasi Eğitimi

Aslında köpeğinizi eğitirken birçok eğlenceli aktivite seçebilirsiniz. Çemberlerin içerisinden atlama, zıplayarak bir nesneye uzanma ya da sürünerek bir parkuru tamamlama bunlardan yalnızca bazılarıdır. Benzer akrobasi eğitimleri sık sık köpeklere verilmektedir. Eğer siz bu eğitimleri düzenli olarak aksatmadan yaptırırsanız kesinlikle sorunsuz bir büyüme ve gelişim grafiğine ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.