Köpekler

Köpeklerde Gün Gün Gebelik Dönemi

Her canlı gibi köpeklerinde üreyerek çoğalma içgüdüleri vardır. Bunu köpek sahiplerinin kontrolü altında yapmaları mümkündür. Örneğin birçok kişi köpeğini kısırlaştırarak yalnızca ona bakacağının altını çizer ve kontrolsüz üremeyi engeller. Aslında doğru olan yöntem budur. Zira köpeklerin kızgınlık evreleri her altı ayda bir tekrar eder.

İster istemez bu süreçler çiftleşmeyle sonuçlanır ve dişi köpek sahibiyseniz birçok yavru köpeğe merhaba demek için gün saymaya başlayabilirsiniz. Köpeklerin gebelik evresi için birçok net bilgi yer alır. Bunların temelinde ise kontrollü bir gebelik en önemli faktör olarak tanımlanır. Eğer köpeğinizden yavru almayı düşünüyorsanız bunu sizin kontrolünüz altında çiftleşerek yapmak doğru seçim olacaktır.

Kızgınlık döneminde serbest bırakılan dişiler sonrasında çok ciddi doğum vakalarıyla karşımıza çıkabilmektedir.

Köpeğin Gebeliğini Teyit Etmek İçin Veterinere Gitmek

Gebelik şüphesini aklınızda yeşertecek birçok detayla karşılaşabilirsiniz. Birebir olarak kontrolünüz altında yaşanmış bir çiftleşme sonrasında yaklaşık 3 hafta bekleyerek veteriner muayenesine gidebilirsiniz. Fakat bunun net olarak saptanabilmesi için gereken sürenin 25 ile 30 gün arasında değiştiği netleşmiştir. Yani dişi köpeğinizin meme uçlarının şişkinlikle belirgin bir hal alması köpeklerde gebeliğin ana göstergesi olarak kabul edilir.

 

Tabi ki veterinerinizin yapacağı tetkikler bu süreçte henüz bir aylık bir hamileliği onaylayacaktır. Fakat bunun haricinde net bir bilgiye ulaşmak için halen daha erkendir. Dişi köpekte gebeliğin en büyük belirtileri arasında vajinal akıntı bir diğer unsur olarak karşımıza çıkar. Bunun oluşumu içinse ortalama 30 günlük bir periyot gerekir. Yani 25-30 gün içinde veterinerinize ilk kontrole gideceğiniz için bunu 30.güne atabilirsiniz.

 

Köpeğimin Kaç Yavru Doğuracağını Nasıl Anlarım?

Köpeklerde gebelik süreci tıpkı insanlar gibi belirli periyotlar ışığında gelişir. Dolayısıyla köpeklerin hamilelik süresince bazı dönemlerde net bilgileri bize sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu süreçleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Gebeliğin 20-21.gün aralığı

Relaksin hormonu ölçümlenerek gebelik beklentisinin araştırılması

  • Gebeliğin 25-30.gün aralığı

Gebeliğin veteriner tarafından net olarak saptanması

  • Gebeliğin 25-28.gün aralığı

Bu süreçte yavruların kalp atışları EKG ile dinlenebilir, yavruların ilk görüntüleri ultrason ile alınabilir.

  • Gebeliğin 30.günü ve sonrası

Dişi köpeğin vajinal akıntısının başlaması

  • Gebeliğin 45-50.gün aralığı

Kilo alımı gibi fiziksel değişimlerin artışı

  • Gebeliğin 49.günü ve sonrası

Yavruların net olarak iskeletlerini görerek sayıca belirlenmesi için röntgen çekilebilir.

Görüldüğü üzere yavruların net olarak kaç tane olduğunu anlamak köpeklerin hamilelik süresi için 49.gün ve sonrasında mümkün olacaktır. Bu sayı röntgen ile net bir şekilde bulunabiliyorken radyasyon unsurundan ötürü tavsiye edilmediği dönemlere rastlanabilir.

Köpeğimin Doğum Yapacağını Nasıl Anlarım?

Köpeğinizin doğum yapacağı tarih veterineriniz tarafından hesaplanarak belirtilebilir. Ancak size verilen tarih ayın 15’i olsa dahi yavrular 14’ünde ya da 16’sında gelebilir. Bu tamamıyla insanların normal doğum süreci gibi değişkendir.

 

Aynı zamanda bunu düzenli ateş ölçer kullanımıyla anlamanız yine mümkündür. Zira köpekler doğum yapmadan evvel vücut ısıları bir derece kadar düşer. Bu sıcaklık farkının hissedilebilir seviyede olmasından ötürü doğuma saatler kaldığını anlayabilirsiniz.

 

Normalde köpeklerin ortalama vücut sıcaklığı 38.4 iken doğuma saatler kaldığında ölçümler 37.8 ile 37.6 arasını gösteriyor olur. Köpeğinizin doğumuna karışmanıza gerek yoktur. Vücut ısısı belirtilen aralığa düştükten sonra yeşil bir sıvı vajinadan akmaya başlar. Bu koyu kıvamıyla dikkat çeken bir akıntıdır. Plasenta sıvısının gelemsiyle doğum başlar.

 

Köpeğimim Doğururken Yardıma İhtiyacı Olabilir Mi?

 

Köpeğinizin bu süreçte sizin fazlasıyla yardımınıza ihtiyacı vardır. Önceliği doğum yapacağı ve yavrularının güvende hissedeceği bir yere ihtiyaç duyduğunu varsayarak yuva geliştirmeye verin. Böylelikle doğum yaptıktan sonra yavrularını burada rahatlıkla bakabilir.

 

Doğum başladığı esnadan itibaren genellikle maksimum 2 saat içerisinde tamamlanır. Tüm yavrular çıktıktan sonra doğum biter. Köpeğinizin bu esnada çıkardığı sesler ve kasılmaları sizi korkutmasın. Ancak burada yardıma ihtiyacı olduğunu anlamak için 2 saat kuramı uygulanır.

 

Bu süreci geçen doğumlarda eğer halen daha yavrular dışarıya çıkmadıysa yapmanız gereken şey elinize müdahale etmektir. Ancak bilgi sahibi değilseniz bundan daha iyi olan tek hamle veterinerinizi aramak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.