Köpekler

Köpeklerde Gençlik Hastalığı ve Evreleri

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpek bakanların hemen hepsinde var olan endişelerin başında yer alan gençlik hastalığı adından da anlaşılacağı üzere ufak köpekleri baz alır. Aslında bir köpek doğduktan hemen sonra gençlik aşısı olarak bilinen karma aşıyla aşılanmalıdır. Bu aşılama son derece yararlı olup sorunsuz bir biçimde köpeklerde gençlik hastalığı görülmesinin önüne geçer. İlk 6 aya kadar vurulması gereken bir aşı olduğunu söylemeliyiz.

Bir virüsün temelinde gelişen hastalık Canine Distemper ismi verilen virüsün yaygınlaşmasıyla beraber tüm vücudu kontrolü altına alabilir. Genellikle bu tip durumlarda gençlik hastalığının bulaşma gibi bir risk taşıyıp taşımadığı merak edilir. Köpekler arasında fazlasıyla bulaşıcı olmasından ötürü bilhassa yavru köpeklere çok çabuk geçebilir. Her ne kadar ilk 6 ay içinde gençlik aşısı vurulması gerekse de bunun aslında süresi 2 yıldır.

2 yaşına kadar gençlik hastalığı geçirme riskini bağışıklık sistemine bağlı olarak devam ettirirler. Her gün ise aynı riskle karşı karşıya kalırlar ve bunun önüne geçebilmek için aşı en önemli faktördür. Veterinere muayeneye götürdüğünüz anda ilk soracağı soru gençlik aşısı olacaktır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığının Evreleri

Köpeklerin gençlik hastalığı olarak tanımlanan bu virüsle imtihanı beş farklı evreden oluşuyor. Tamamıyla vücudunu etkisi altına alan virüsün tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan bir sonuca ulaştığını söylemeliyiz.

 • Köpeklerde Gençlik Hastalığının Göze Etkisi

Gözlerini ışıkta açamaması ve gözlerinin kıpkırmızı olması en belirgin reaksiyondur. Ancak hiçbir köpek bakıcısının gençlik hastalığından şüphelenerek bu noktada veterinere başvurulduğu görülmemiştir. Hastalık ilerledikçe göz akıntıları başlar ve salgı şeklinde bulaşıcılığı yüksek bir akıntı görünür. Diğer köpeklerle teması halinde gençlik hastalığı bulaşıcı halini alır. Erken teşhisin temelinde gençlik hastalığının gözlere vurduğu form vardır.

 • Köpeklerde Gençlik Hastalığının Solunuma Etkisi

Mukoprulent sıvı akıntısının burun yoluyla dışarı atıldığı evredir ve hastalığın ikinci dönemidir. Solunum yollarının tamamını etkileyen bu süreç burunla başlar ve tıkanıklıklar görünür. Burundan nefes alırken zorlanmalar ise sonrasında daha ciddi solunum yetmezliklerine sebep olacaktır. Bronş iltihaplanması ve sonrasında Trachea iltihapları solunumu zorlaştırmaya başlar. Bu evrenin son döneminde veterinere götürülen köpeklerde hayata tutunmaları için oksijen takviyesi yapılır.

 • Köpeklerde Gençlik Hastalığının Dermatolojik Etkisi

Deri üzerinde oluşabilecek enfeksiyonlar için en önemli örneklerden birisi köpeklerde gençlik hastalığı sırasında gözlenir. Tüy olmayan yerler hedef bölgedir ve buralar ülser kapar. Kırmızı noktalar adeta insanlarda kızamık gibi bir görünüm ortaya çıkarır. Karnının altında ve ayaklarının altında ciddi bir enfeksiyon oluşabilir.

 • Köpeklerde Gençlik Hastalığının Sindirim Sistemine Etkisi

Kanlı ishalin görülmesiyle hastalık dördüncü evresine girmiş olur. Artık köpüklü ishalin bir üst noktasına çıkarak sindirim sisteminin çöküşü reaksiyonlarla gösterilmektedir. Sıvı kaybı vücudunu tamamıyla güçsüzleştirir. Artık hareket etmek dahi istemeyen, yemek yemeye bile kalkamaz hale gelen bir köpekle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Köpeklerde Gençlik Hastalığının Sinir Sistemine Etkisi

Köpeklerin gençlik hastalığına yakalandığında son evresi sinir sistemine etki etmeye başladığı evredir. Bu evreden hayatına sağlıklı biçimde devam eden köpeklere mucize gözüyle bakılır. Hastalığın bu noktaya gelmesinde ise sahibinin büyük bir payı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu süreç uzun bir zamanı kapsar ve hiç veterinere götürülmemesi büyük sorun yaratır. Yaşaması sağlanabilse dahi sinir sistemi hassasiyeti, sindirim sistemi bozukluklarıyla birlikte düzelmeyecek çok sayıda rahatsızlıkla yüz yüze kalınacaktır.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde gençlik hastalığı tedavisi tamamıyla ne zaman teşhis edilip tedaviye başlandığıyla alakalıdır. Özellikle ilk evrelerde köpeklerin gençlik hastalığı büyük bir sorun olmadan tedavi edilerek çözümlenebilir. Fakat sonrasında gençlik hastalığının tedavisi bilhassa sindirim sistemi ve sinir sistemine etki etmeye başladıkça zor bir hal alır.

Hızlı bir biçimde köpeğinizin ateşinin çok yükseldiğine şahit olabilirsiniz. Siz ateşini düşürmek için bir yol ararken ateşini tekrar ölçtüğünüzde aşırı düşük olduğuyla karşılaşabilirsiniz. Çünkü metabolizması, bağışıklık sistemi ve vücudundaki tüm sistemleri etkileyen, kanser hücreleri gibi öldürücü bir etki yaratan Canine Distemper virüsü viral bir biçimde yayılmayı sürdürmektedir.

Tedavi süresince kolloidler kullanılmaktadır. Tabi ki her evrede daha fazla sıvı kaybı yaşanmasıyla beraber vücudun bitkinliği vitamin ihtiyacını doğurmuştur. Vitamin takviyesiyle su takviyesi kesinlikle önemli bir yer kaplar. Gamma Globulin önerisi konsantre biçimde köpeğe düzenli olarak verilir. Bakteriyel enfeksiyonları önlemek içinse veterinerinizin uygun gördüğü dozajda antibiyotik kullanımına başlanır. Antiemetik ilaçlar, İmmun Mediatörler, Antiviral Serum gibi ilaçların sık sık kullanılması zorunludur. Belirli bir tedavi periyoduyla bu ilaçların kullanımı hastalığı durdurabilir. Ancak ileriki seviyelerde hastalığın durdurulması ve etkilerinin azalması gerçekten çok zordur.

This Post Has 6 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 2. Tansu Reply

  2aylık köpekde idrar tahlıliyle öğrenilir mi

 3. Beyza Reply

  Ya biz anne si terketmiş yeni 1,2 haftalık bir möpek aldık dışarda besleyelim diye ilk gün kutuda besleyip ikinci gün kulübe yapacaktık tabi bizim beslediğimiz hafif büyümüş ama büyüğe yakın bir köpek onu sabah boğmuş zaten köpek hastaydı süt şırıngayla veriyorduk kıpıdamıyordu bile öksürüyordu hemde burnu akıyordu köpek sadece bir gun kaldı öldü ama ben köpeği aldığımızdan beri hapşuruyorum bi hastalık kapmış olabilirmiyim?

 4. Bahar Reply

  Cok isime yaradi tesekkurler😇😔

 5. Ozlem Reply

  1 yasindaki husky kopegimiz genclik haaraligina yakalandi 1 ayi atlattik fakat suanda tikler ve arka ayaklarda gucsuzlukler basladi yemek yemiyor zorla yediriyoruz kasikla mama yediriyoruz yurumede zorluk cekiyor kac veterinere goturduk hepsi ayri bir uygulama yontemi sunuyor ne yapacagimizi sasirdik ayaklari nasil guclenir yardimci ve yol gosterirseniz cok seviniriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.